اجزا فناوری اطلاعات

دانلود پایان نامه

اجزا فناوری اطلاعات:

سخت افزار:

مجموعه‌ای از دستگاه‌ها مانند پردازنده، صفحه نمایش، صفحه کلید و چاپگر که داده و اطلاعات را دریافت و پردازش کرده و نمایش می‌دهند. به عبارت دیگر، تجهیزات کامپیوتری هستند که جهت ورود داده‌ها، پردازش آن‌ها و خروجی اطلاعات برای یک سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرند که شامل موارد زیر می‌باشند: واحد پردازش، ابزارهای مختلف ورودی، خروجی و ذخیره اطلاعات و رسانه فیزیکی برای اتصال این ابزارها به یکدیگر. (رنگریز، 1389: 111).

نرم افزار:

مجموعه‌ای از برنامه‌های کامپیوتری هستند که سخت افزار را قادر می‌سازند داده‌ها را پردازش کند. به عبارت دیگر، در برگیرنده دستورات برنامه‌ریزی شده است که قسمت‌های مختلف سخت افزار را در سیستم کنترل و هماهنگ می‌نماید. (رنگریز، 1389: 111).

فناوری ذخیره سازی:

در برگیرنده ارتباطات فیزیکی برای ذخیره سازی داده‌ها مانند نوار، دیسکهای اپتیکال، ابزار مغناطیسی و نیز نرم افزاری که سازماندهی داده‌ها را بر روی سخت افزار مدیریت می‌کند می‌باشد. (رنگریز، 1389: 118).

فناوری ارتباطات:

در برگیرنده ابزارهای فیزیکی و نرم افزاری بوده که قسمت‌های مختلف سخت افزار را کنترل می‌کند و اطلاعات را از یک محل فیزیکی به محل دیگر ارسال می‌کند. کامپیوترها و تجهیزات ارتباطی می‌توانند در شبکه به هم متصل شوند. برای اینکه استفاده از صدا، داده، تصویر، موزیک یا حتی ویدئو را به اشتراک بگذارند(رنگریز، 1389: 118).

شبکه:

یک سیستم ارتباطی که امکان به اشتراک گذاری منابع بین کامپیوترهای مختلف را فراهم می‌کند (رنگریز، 1389: 112).

پایگاه داده‌ها:

گروهی از فایل های مرتبط پایگاه داده را تشکیل می‌دهند. به عبارت دیگر، یک مجموعه سازمان یافته از فایل ها، رکوردهای مرتبط به هم که داده‌ها و روابط بین آنها را ذخیره می‌کند. (رنگریز 1389، 111).

گرد آوری و متمرکز ساختن داد‌ه‌ها به گونه‌ای که موارد تکراری حذف و کاربرد موثر اطلاعات را در زمینه‌های گوناگون آسان نماید. در این نظام به جای انبارش داده‌ها و پرونده‌های جداگانه، روش کار به گونه ای است که کاربران همه اطلاعات را از یک مکان دریافت می‌کنند. یک پایگاه اطلاعاتی به تنهایی چندین برنامه را پشتیبانی می‌کند. برای مثال بجای اینکه سازمان داده‌های مربوط به کارکنان، دستمزد و حقوق و مزایای دیگر را در پرونده های مستقل تنظیم کند یک پایگاه داده با عنوان «منابع انسانی» ترتیب می‌دهد و هم اطلاعات را برای استفاده بخش های گوناگون در آن گرد می‌آورد. (سی لاودن[1]، 1378).

[1] Lauden

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.