انقلاب اسلامی ایران، سیستم بانکی ایران، برنامه سوم توسعه

 

بنابر ماده اول قانون اجازه تاسیس بانک ملی ایران ، یکی از اهداف آن پیشرفت کشاورزی بود . چون ضمن ماده 3 قانون اجازه تاسیس بانک ملی مقرر شده بود که چنانچه دامنه و معاملات شعب کشاورزی توسعه یابد ، به یک بانک مستقل تبدیل شود لذا شعبه کشاورزی بانک ملی از این بانک تفکیک و به بانک مستقلی مبدل شد ( همان منبع ص 144 ).
بانک اعتبارات ایران
این بانک در سال 1337 تاسیس شد و سرمایه اولیه آن 200 میلیون ریال بود که 49 درصد سهام آن متعلق به خارجی ها بود ( همان منبع ص 144 ).
بانک مرکزی ایران
در سال 1339 بانک مرکزی ایران تاسیس شد و فعالیتهای غیر انتفاعی بانک ملی ایران مانند نشر اسکناس ، بانکداری دولت و عملیات مشابه آن به بانک مرکزی واگذار گردید . بانک مرکزی که در مرداد ماه 1339 رسماً کار خود را آغاز کرد ، مسئولیت اداره نظام پولی و اعتباری و کنترل سازمان بانکی کشور را به عهده گرفت سرمایه بانک مرکزی در سالهای بعد افزایش یافت ( تقوی،1384،ص 180) .
نظام بانکی بعد از انقلاب اسلامی ایران : پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 1357 تجدید نظر در نظام بانکی کشور ضروری شد در خرداد 1358 شورای انقلاب لایحه ای را به تصویب رسانید که بر اساس آن نظام بانکی کشور ملی شد و بر اساس این لایحه ، 28 بانک ، 16 شرکت پس انداز و وام مسکن و دو شرکت سرمایه گذاری ملی اعلام شدند .در مورد هشت بانک دیگر که دولتی بودند ، یعنی بانکهای ملی ، سپه ، بیمه ایران ، رفاه کارگران ، اعتبارات صنعتی ، تعاون کشاورزی ، توسعه کشاورزی و بانک رهنی ایران ، لزومی به تغییر مالکیت نبود از 28 بانک اشاره شده 15 بانک متعلق به بخش خصوصی ایرانی و 13 بانک در تملک مالکان خصوصی ایرانی و خارجی بودند .
بانکهای خصوصی : از سال 1377 به بعد ، تاسیس بانک توسط بخش خصوصی در ایران قانونی شد و تعدادی موسسه اعتباری و پولی خصوصی در کشور فعالیت خود را در قالب جمع آوری وجوه و تخصیص منابع مورد نیاز جهت اعطای تسهیلات اعتباری به متقاضیان و همچنین ارائه خدمات پولی و بانکی به استثنای حساب جاری به عموم مشتریان آغاز کردند بانک مرکزی اجازه فعالیت بانکهای خصوصی جهت فعالیت در سیستم بانکی ایران را در سال 1379 صادر کرد و هدف آن افزایش رقابت و بهبود خدمات بانکی بود( بابایی،1385،ص51) .
بانک اقتصاد نوین : بانک اقتصاد نوین بر اساس مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مرداد ماه 1380 تاسیس گردید و به عنوان اولین بانک خصوصی جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است .
بانک پارسیان : بانک پارسیان به صورت شرکت سهامی عام و با مالکیت اشخاص غیر دولتی و به استناد قانون اجازه تاسیس بانکهای غیردولتی مصوب فروردین ماه 1379 و ماده 98 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسفند ماه سال 1380 شروع بکار نمود(امیدی نژاد،1386،ص 163) .
بانک پاسارگاد : بانک پارسارگاد پس از دریافت مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی در شهریور ماه 1386 ، فعالیت خود را آغاز نمود( همان منبع ) .
بانک کارآفرین : بانک کارآفرین فعالیت خود را در ابتدا به صورت یک موسسه اعتباری غیربانکی ثبت و آغاز نمود و با اخذ مجوز بانک خصوصی از بانک مرکزی، موسسه اعتباری کارآفرینان به بانک کارآفرین تغییر یافت فعالیت رسمی بانک کارآفرین از تاریخ دی ماه 1380 آغاز گردید( همان منبع ) .
بانک سامان : بانک سامان به عنوان یک نهاد پولی فعالیت خود را از مهر ماه سال 1378 با نام موسسه اعتباری سامان اقتصاد آغاز نمود و در تیر ماه سال 1380 تبدیل آن از موسسه به بانک مورد تصویب قرار گرفت ( همان منبع ).
بانک سرمایه: بانک سرمایه به عنوان ششمین بانک غیردولتی ،در دی ماه 1384 فعالیت کاری خود را آغاز نمود( همان منبع ).
بانک سینا : بانک سینا نیز فعالیت خود را نام موسسه مالی و اعتباری بنیاد در سال 1364 شروع کرده و در روزهای پایانی سال 1387 موفق به دریافت مجوز فعالیت بانکی خود از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گردید( همان منبع ) .
بانک تات : این بانک هشتمین بانک خصوصی کشور است که در تاریخ 8/8/1388 در جوار بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان (ع) در مشهد تاسیس شد و آغاز به کار کرد( همان منبع ) .
بانک شهر : مجوز ثبت بانک شهر که قبلاً به عنوان موسسه مالی و اعتباری شهر فعالیت می کرد در تاریخ 29/11/1389 از سوی بانک مرکزی صادر شد و این بانک هم به جرگه بانکداری کشور وارد شد .
بانک دی : بانک دی نیز یکی از بانکهای غیردولتی است که با سرمایه دو هزار میلیارد ریال آغاز به کار کرده و مقرر شده است که در طول برنامه سه سال اول خود سرمایه اش را به 5/3 هزار میلیارد ریال افزایش دهد( همان منبع ) .

                                                    .
این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.