بررسی پنج مرحله فرایند فن آوری اطلاعات

دانلود پایان نامه

فرایند فن آوری اطلاعات

در فرایند فن آوری اطلاعات و ارتباطات چهار مرحله نهفته و درونی است

اول: تولید اطلاعات

دوم : پردازش اطلاعات

سوم: ذخیره سازی اطلاعات

چهارم: بازیابی اطلاعات

و پنجم: انتقال اطلاعات

می باشد .

یک دیدگاه دیگر برای فرایند فناوری اطلاعات شامل مراحل زیر می باشد:

اول: تبدیل اطلاعات Conversion

تبدیل اطلاعات یعنی تبدیل اطلاعات از داده به اطلاعات یا از شکلی از اطلاعات به شکل دیگر.

دوم: ذخیره سازی اطلاعات Storage

ذخیره سازی اطلاعات را می توان چنین برداشت نمود هرگونه عملیاتی که اطلاعات را برروی یک رسانه ذخیره کند معنا رسانه اینجا معنا خاص یک وسیله ایست که قدرت ذخیره و بازیابی  و بعبارتی بازخوانی اطلاعات را داشته باشد.

سوم: پردازش اطلاعات Processing

هرنوع عملیات بر روی داده یا اطلاعات در مسیر فرآیند تولید، ذخیره و بازیابی و انتقال اطلاعات و یا تبدیل داده به اطلاعات را به گونه ای که اطلاعات موجود را با افزایش افزوده همراه سازد پردازش اطلاعات تعریف می کنند

چهارم: تبادل اطلاعات Communication

هرنوع عملیاتی که برروی اطلاعات در مسیر فرآیند تولید، ذخیره و بازیابی اطلاعات انجام شود تبادل اطلاعات یا به تعبیر من انتقال اطلاعات محسوب می شود.

پنجم: تحلیل اطلاعات Analysis

هر گونه عملیات و فرآیندی که به تحلیل هوشمند، هدفمند و هوش گرای اطلاعات بدل شود تحلیل اطلاعات گویند، تحلیل اطلاعات و پردازش اطلاعات در هوشمندی و تحلیل محتوایی درونی متفاوت می باشند اما از لحاظ خروجی و ارزش افزوده اطلاعات برابر هستند.

ششم: انهدام اطلاعات Delete

هر نوع فرآیندی که باعث از بین رفتن و خروج بخشی از اطلاعات در فرآیند ذخیره، بازیابی و انتقال اطلاعات شود انهدام اطلاعات تعریف می شود بدیهی است انهدام اطلاعات جزء پردازش است که به نتیجه نابودی وجودی اطلاعات ختم می شود.

2-3-2) اجزاء فن آوری اطلاعات و ارتباطات ICT

اجزاء سازنده فن آوری اطلاعات و ارتباطات حداقل دارای یکی از اجزای زیر می باشد:

  • سخت افزار (Hard ware)
  • نرم افزار (Software)

سیستم های ارتباطی (Communication Systems

تعریف اطلاعات از منظر علم اطلاعات و فن آوری اطلاعات :

علم اطلاعات و فن آوری اطلاعات با اطلاعات به عنوان داده جمع آوری شده، ذخیره شده، بازیابی شده، پردازش شده و ارائه شده سروکار دارد . در تعریف فوق نیز به مواردی همچون اعتبار، کیفیت و ارزش اطلاعات به صورت جانبی، توجه می گردد.

2-3-3- سیستم های اطلاعاتی

همانطوری که می‌دانید تعریف سیستم عبارت است از مجموعه ای از اجزای به هم پیوسته که برای تحقق هدفی واحد، با هم در تعامل هستند. هر سیستم از ورودی ها، خروجی ها، فرایند، بازخورد و محیط تشکیل شده است. سیستم اطلاعاتی نیز به سیستمی گفته می شود که برای کاربران سازمان به منظور حمایت و پشتیبانی از تصمیم‌گیری‌ها اطلاعات تهیه می کند مثلاً یک سیستم حقوق و دستمزد چه به صورت دستی و یا مکانیزه یک سیستم اطلاعاتی تلقی می شود.

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.