رشد و توسعه اقتصادی، دانشگاه کارآفرین، جهانی شدن اقتصاد

 

کسب مهارت در تجزیه و تحلیل فرصتهای اقتصادی و ترکیب برنامه های عملیاتی
تعیین و تقویت ظرفیت، استعداد و مهارت کارآفرینی
القای مخاطره پذیری در فنون تحلیلی
توسعه همفکری و حمایت متقابل در جنبه های انحصاری کارآفرینی
تقویت نگرشها در جهت پذیرش تغییر(Block & Stumpf, 2002).
2-7 دانشگاه کارآفرین ‌
تجربه نشان داده است که نسبت مستقیمی بین میزان کارآفرینی و توسعه جوامع وجود دارد و دانشگاه ها به عنوان مراکز اصلی علمی در همه جهان مهم ترین نقش را در توسعه و بسط کارآفرینی و درک تحول منطبق با نیاز جامعه بر عهده دارند. در دنیاى امروز، رابطه اى مستقیم بین توسعه تکنولوژى و پیشرفت اجتماعى، اقتصادی و سیاسی هر کشور برقرار است. تکنولوژی بنا به تعریف دارای چهار رکن اساسی یعنی انسان افزار، ماشین افزار، سازمان افزار و اطلاعات افزار است که در کنش و واکنش با یکدیگر موجب رشد و توسعه اقتصادی می شوند. چون دانشگاه محل تربیت نیروی انسانی متخصص و ماهر به معنای واقعی کلمه است و اگر این نیروی انسانی متخصص بتواند دانش و مهارت خود را در عرصه تولید و صنعت به کار ببرد موجب پیشرفت خواهد شد. دانشگاه کارآفرین مکانی است که درآن ایده ها، روشها و مشاغل جدید در آن خلق می‌شوند، این مراکز از افراد کارآفرین حمایت می‌کنند. این حمایت شامل حمایت‌های آموزشی، مالی و بازاریابی است. در نتیجه کارآفرینان امکان دسترسی به کتابخانه‌ها، آزمایشگاهها و مراکز تحقیقاتی را پیدا می‌کنند در چنین دانشگاههایی برای سرمایه‌گذاران امکاناتی فراهم می‌شود تا مراکز جدید کسب وکار را فراهم آورند، با آنها همکاری می‌شود تا مشکلات آنها پیش بینی شده واز فرصت‌های بدست آمده استفاده کنند که خود تجربه‌ای ارزشمند در حیطه‌ مالی و بازاریابی است(پیوندی، 1384). مشاغلی که از این دانشگاهها بهره‌مند می‌شوند، مسلماً در توسعه فناوری‌های جدید پیشرو خواهند بود، این فناوری‌ها در اختیار شرکتها قرار گرفته ومنجر به بالا رفتن توان رقابتی آنها گشته ودر نتیجه باعث توسعه ملی کشور گشته است. ولی باید به این نکته توجه کرد که دانشگاه دیگر صرفاً مکانی برای یادگیری یک سری آموزه‌های صرف نیست، همچنین دیگر مکانی نیست که فقط پروژه‌های تحقیقاتی را در راستای اهداف اقتصادی صنایع انجام دهد، همچنین مکانی نیست که در آن ایده ها و روشهای جدید خلق بشود، بلکه علاوه بر آنکه تمام اهداف فوق را همچنان پیش می‌برد، فارغ التحصیلانی را به جامعه ارائه می‌دهد که دانش را در کنار پژوهش‌های کاربردی به خدمت گرفته و با نوآوری، اشتغال می‌آفرینند.
2-8 وظایف دانشگاههای کارآفرین
دانشگاه به عنوان پایگاه تولید علم باید دانش کارآفرینی را با توجه به مسائل اقتصادی و اجتماعی منطقه در کشور تبیین نماید و از سوی دیگر با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری دقیق از کارآفرینان، حمایت‌های پژوهشی به عمل آید و نهایتاً اینکه کارآفرینان بتوانند از نتایج تحقیقات دانشگاه‌ها در کسب و کار خود استفاده کنند. (سعیدی‌کیا، 1382)
در شرایط فعلی کشور و نیز روند تغییرات بین المللی و پدیده جهانی شدن اقتصاد لازم است تا موضوع توسعه کار آفرینی به عنوان برنامه ای راهبردی تلقی و به آن پرداخته شود. از طرفی، اشباع ظرفیتهای استخدامی دولتی و ناتوانی بخش خصوصی در به کار گیری افراد جویای کار موجب شده که در سال‌های اخیر مشکل بیکاری در بین دانش آموختگان دانشگاهی به شدت خود نمایی کند که در صورت عدم توجه به این موضوع و پیش بینی نکردن راهکارهای اساسی و مناسب برای رفع این معضل که در حال حاضر مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی وسیاسی را به وجود آورده، جامعه ما را در آینده ای نه چندان دور با بحران‌ها و چالش‌های خطرناک مواجه می نماید. مساله دیگری که باید به آن اشاره کرد تغییر نیاز های کشور به سمت جذب نیروهای تحصیل کرده ومتخصص است. برای استفاده از فرصت های جدید در عرصه جهانی و پاسخگویی به نیاز های فعلی جامعه در ارتباط با نیروی انسانی متخصص، می‌بایست در راستای تغییر الگوهای آموزشی، پژوهشی و مهارتها و توانایی هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، اقدام نمود (یعقوبی،1387).
لذا دانشگاه کارآفرین به عنوان اصلی ترین مرکز رشد و پرورش افراد کارآفرین و ایده‌ها و روش‌های کارآفرینانه، نقش حیاتی را ایفا می‌کنند. بنابراین دانشگاه کارآفرین وظایف خطیری را به عهده دارد که این وظایف عبارتند از:
تقویت ساختارهای دانایی محور در تولید علم و فن؛
توجه به تولید علم وتولید ثروت از دانش؛
ایجاد توان شناسایی نیازهای جامعه وتطبیق تخصص وتحصیلات؛
ایجاد و پرورش فرهنگ کارآفرینی؛
ایجاد توانایی کارگروهی؛
بالا بردن توان ارزش آفرینی؛
آشنا بودن دانشجویان با منابع وامکاناتی که در جهت شناسایی فرصتهای جدید به آنها کمک می‌کند؛
ایجاد توانایی ارزیابی اقتصادی از طرح تجاری؛

                                                    .
این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.