آشنایی با اثرات مخرب وای فای بر سلامتی

مارس 14, 2020 by بدون دیدگاه

وای فای که این روزا به عضو ثابت خونواده ها تبدیل شده تهدیدی جدی واسه سلامتی کاربرانه، واسه آشنایی با اثرات داغون کننده وای افی بر سلامتی با ما همراه باشین.

پیشرفت تکنولوژی باعث رشد سرعت زندگی انسانه ولی از طرفی اثرات داغون کننده خاص خود رو هم به دنبال داره. پس از این که وای فای به عنوان یه سیستم اینترنتی کامل به دنیا عرضه شد تغییر بزرگی در سرعت اینترنت اتفاق افتاد اما از طرف دیگه مضرات وای فای بر سلامت آدم به روشنی دیده می شه.

تحقیقات محققان نشون دهنده اینه که “وای فای بر سلامت آدم” تاثیر منفی و داغون کننده ای داشته و کارکرد بدن رو تحت تاثیر قرار میده.

خطرات به وجود اومده به وسیله وای فای به اندازه ای جدی و پراهمیته که تحقیقات زیادی در این مورد انجام شده. در کنار به درد بخور بودن وسایل بهتره مضرات اونو هم شناخت تا آمادگی لازم رو در مقابل اون انجام داد. با ما باشین تا تاثیر وای فای بر سلامت جسمی و روانی آدم رو بررسی کنیم.

سرفصل محتوا

 • تهدید جدی سلامت آدم با وای فای
 • وای فای و بیماریای آدم
 • تاثیر وای فای بر الگوی خواب
 • رشد کودکان و وای فای
 • وای فای و ناباروری
 • کاهش رشد سلولی
 • وای فای و مریضی سرطان
 • سرطان

 • کاهش فعالیت ذهنی خانوما
 • نکاتی به خاطر کاهش خطرات وای فای واسه سلامتی آدم

تهدید جدی سلامت آدم با وای فای

سلامت آدم در هر رده سنی خیلی خیلی مهمه و تلاش بشر واسه حفظ اون موضوع جدی بحث محافل پزشکیه.

امروزه بیشتر مردم مجهز به موبایل، تبلت، کامپیوتر و لپ تاپ هستن و اینترنت پای ثابت زندگی افراده. اما با وجود به درد بخور بودن وای فای، تهدید سلامتی آدم شدیدا رو به زیاد شدنه.

موبایل

تاثیر داغون کننده وای فای بر سلامت آدم شامل گروه خاصی از جامعه نیس و میشه گفت از کودک یه ماه س گرفته تا افراد سن بالا در برابر اون هستن.

پس بهتره با مضرات اون آشنا شیم و تلاش مضاعفی در جهت رفع خطرات احتمالی اون داشته باشیم.

وای فای و بیماریای آدم

محققان تحقیقات زیادی در مورد تاثیر وای فای بر سلامت آدم انجام دادن. دقت و باخبر شدن از اثرات داغون کننده وای فای شاید نگاه ما رو به به کار گیری این سیستم بازتر کرده و بتونیم آسیب به وجود اومده به وسیله اشعه اونو کاهش بدیم.

تاثیر وای فای بر الگوی خواب

اشعه وای فای تقریبا میشه گفت همه افراد رو تهدید می کنه. حتی نوزاد که توانایی به کار گیری وای فای رو نداره سهم خود رو از اشعه وای فای بر می داره.

یکی از مشکلات وای فای کاهش خواب و بی نظم شدن الگوی خواب می شه. تحقیقات نشون میده آدمایی که در طول روز بیشتر با موبایل و اینترنت سروکار دارن تغییرات زیادی در خواب و اندازه اون دیده می شه.

مشکلات

پس پیشنهاد اکید می شه که قبل از خواب وای فای رو خاموش کرده و گوشی موبایل رو از خود دور کنین.

در سال ۲۰۰۹ محققان کشور استرالیا پس از تحقیقات فراوون در مورد وای فای به یافته ها با ارزشی رسیدن. تحقیقات نشون داد که اشعه وای فای با تاثیر در سنتز پروتئینای بدن رشد کودکان رو تا حد زیادی کم می کنه.

استرالیا

کودکی که حتی قادر به به کار گیری وای فای نیس سهم خود رو از اثرات داغون کننده اون بر می داره و این تهدید جدی در ادامه روند سلامت جسمی و روانی کودکه.

وای فای و ناباروری

تاثیر مهم و جدی وای فای بر سلامت آدم در روند تولید نسل اون تهدید جدی هستش. اثر منفی اشعه حاصل از اون بر جنب و جوش اسپرم و شکسته شدن DNA در مردان، و حمله به تخمدانا در زنان به اثبات رسیده.

تحقیقات انجام شده در این مورد نشون میده وقتی که موشای آزمایشگاهی رو در برابر اشعه وای فای قرار دادن بعد از یه مدت متوجه کاهش باروری در هر دو جنس شدن.

کاهش رشد سلولی

محققان تاثیر وای فای بر رشد سلول و بازسازی بافت رو بررسی کردن. بدین منظور تعدادی گیاه رو در برابر وای فای، و تعدادی رو در اتاقی بدون وای فای قرار دادن. یافته ها نشون داد که گیاهان در اتاق بدون وای فای رشد مطلوبی نسبت به دیگری داشتن.

وای فای و مریضی سرطان

تکنولوژی به همراه خود بیماریای زیادی رو به ارمغان می آورد که سرطان یکی از اوناس. البته اثبات این به طور حتم اتفاق نیفتاده ولی با این وجود نمونه های آزمایشی انجام شده نشون میده که اشعه وای فای احتمال بروز سلولای سرطانی رو زیاد می کنه.

کاهش فعالیت ذهنی خانوما

در تحقیقی انجام شده از طرف محققان روی ۱۵ نفر مرد و ۱۵ نفر زن یافته های شوکه کننده ای بدست اومد. اول تست ساده ای از کارکرد سیستم مغزی داوطلبان انجام شد.

بعد به مدت ۴۵ دقیقه در برابر وای فای قرار دادن و پس از اون دوباره تست گرفته شد. نتیجه شوکه کننده بود! زنان نتیجه ضعیفتری نسبت به قبل داشتن و تاثیر وای فای بر کارکرد مغز اونا روشن تر بود.

نکاتی به خاطر کاهش خطرات وای فای واسه سلامتی آدم

فرار از اشعه وای فای امکان نداره چون که اگه خود شمام استفاده نمی کنین، همسایه تون در چند قدمی شما در حال به کار گیری وای فایه. واسه کاهش تاثیر وای فای بر سلامت آدم بهتره نکات زیر رو رعایت کنین:

 • مدت زمان زیادی در کنار دستگاه مودم وای فای نمونید.
 • در مواقع غیر لازم و در صورت نبود استفاده در طول روز مودم وای فای رو خاموش کنین.
 • فاصله خود از محل مودم رو به حد قابل قبولی زیاد کنین.
 • شب به هنگام خواب حتما مودم رو خاموش و از پریز برق بکشین.

موبایل و اینترنت جز جدانشدنی زندگی در عصر حاضره. شاید بعد از این دیگه بشه این تکنولوژی رو کنار گذاشت، اما میشه با کنترل استفاده بهینه و درست مضرات اونو کم کرد.

تاثیر وای فای بر سلامت آدم به طور حتم معلوم شده و خطری واسه سلامتی عمومی انسانه. تلاش کنیم با کم شدن مدت زمان به کار گیری وای فای سلامت نسبی خود رو حفظ کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوون