آمریکای لاتین، امیرالمومنین، روابط جنسی

دانلود پایان نامه

 

از کلیه محکومان و متهمان از حق ملاقات به خانواده خودو وکیلش برخوردار هستند مگر از سوی قاضی پرونده و یا طبق دستور انضباطی شورا ممنوع ملاقات شده باشد
ملاقات به سه صورت انجام می شود
الف- ملاقات عمومی( تلفنی یا کابین)
محل ملاقات عمومی محکومان حداقل بایستی مجهز به دیوارهای شیشه ای نشکن و وسایل تلفن و لوازم ضد صوت باشد ووسایل ذکر شده باید طوری تعبیه گردد که هنگام ملاقات و مکالمه محکومان با خانواده ها مزاحمت برای سایر اشخاص فراهم نگردد و مکالمه ها به سهولت انجام پذیرد.
ملاقات عمومی بستگی به تعداد زندانیان در زندان دارد که حداکثر هفته ای یکبار برای آنها مجاز می باشد زندانیان هنگام خروج بایستی بازرسی شوند و هنگام بازگشت نیز مجدداً بایستی بازرسی شوند
مدت ملاقات عموماً نبایستی کمتر از بیست دقیقه باشد ( زمان ملاقات عمومی بستگی به آمار مرکز ملاقات کننده دارد) در تمام ملاقات بایستی زندانیان حسن رفتار داشته باشند و مسئول مراقبت نبایستی اجازه دهد که زندانیان پشت کابینها پرسه زنند و یا با خانواده های دیگر صحبت نمایند.
زوج یا زوجه ، پدر، مادر، برادر ، خواهر و فرزندان محکوم یا متهم و همچنین پدر ومادر همسر وی حق دارند براساس شرایط ملاقاتهای هفتگی با محکوم ملاقات کنند و سایر بستگان و دوستان محکوم در صورت درخواست با کسب اجازه از طرف رئیس موسسه یا قاضی ناظر می تواند ملاقات کنند.
ملاقات حضوری
محکومانی که حسن رفتار و کردار داشته باشند با صلاحدید رئیس موسسه یا قاضی ناظر می توانند با همسر و فرزندان پدر و مادر و برادر و خواهر و پدر و مادر و همسر خود با حضور مامور مراقب ملاقات حضوری نمایند
رد و بدل کردن نامه و اشیاء مجاز بدون اجازه رئیس زندان یا نماینده وی به هر گونه که باشد میان ملاقات کننده و محکومان بکلی ممنوع است و مامور ملاقات موظف به حفظ انتظام، انضباط کامل و اجرای دقیق مقررات ملاقات خواهد بود.
وکلای دادگستری در صورت داشتن وکالتنامه رسمی برای حفظ حقوق موکل خود می توانند با اخذ مجوز کتبی از قاضی مربوط یا قاضی ناظر با موکلان خود ملاقات نمایند.
ملاقات خصوصی با همسر
مسأله محرومیت زناشویی کسانیکه مدتها در چهار دیواری زندانی اسیر می شوند میان مسائل مربوط دیگر بیش از پیش بعنوان مشکی بزرگ تجلی می نماید . زیرا محروم کردن یک زندان از جریان عادی و متعارف زناشویی ، خواه ناخواه بدنبال » هم جنس جوئی یا لذت از خویشتن می کشاند تا گریزی برای نیروی سرکوفته جنسی خود پیدا نماید از طرف دیگر محرومیت همسر زندانی هم او را احتمالاً به انحراف و برهم ریختن کانون خانوادگی می کشاند.
کیفر شناسان آگاه امروزی مسأله روابط جنسی زندانیان را در حال حاضر بیش از پیش مورد توجه و مطالعه قرار می دهند بهمین دلیل در مورد ملاقات همسران برخی از کشورهای آمریکای لاتین از جمله آرژانتین و برزیل و دربرخی از کشورهای اسکاندیناوی مثل دانمارک به تجربه هایی دست یافته اند . بویژه در دانمارک مواضع نسبتاً متهورانه با ایجاد زندانهای مختلط در آن زن و مرد با هم بسر می برند اتخاذ گردیده است
بنابراین با توجه به مطالب فوق می توان بر این عقیده بود که تنها راه علاج این مشکل مجاز ساختن تماسهای زناشویی برای زندانیان است بعبارت دیگر منظور از این امتیاز غیر متعارف این است که زندانی بتواند در خلوت با همسرش تماس بگیرد .
د- ملاقات خصوصی با همسر
بند 1- فقه اسلام
همانگونه که اسلام و فقهای بزرگ اسلامی سفارشاتی در مورد ملاقات زندان با خانواده و بستگان خود نموده اند که قبلاً بدان اشاره گردید اهمیت و تأثیر ملاقات خصوصی زندانی با همسر خویش نیز از چشمان ریزبین آنها به دور نمانده است بطوریکه یکی از فقهای عظام معاصر در این باره می فرمایند :
از جمله امور مهمی که در مورد زندانیان باید بدانیم این است که شرایط ایجاد شود که در آن زندانی بتواند با همسر خود دیدار و خلوت نماید . برای آنکه نیاز جنسی یکی از نیرومندترین نیازهای انسانی است وجدایی انداختن میان شوهر وزن بمدت طولانی موجب پدید آمدن اموری می گردد که فرد و شریعت بدان رضایت نمی دهند و چه بسا موجب جدایی کامل آنان از هم و پاشیدن کانون خانوادگی آنها گردد.
ایشان در این باره روایتی را از قضاوت امیرالمومنین (ع) بعنوان موید کلام خود می نماید :

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.