آیا تلفن های همراه آینده درون سر کار گذاشته می شوند؟


حتما شمام به صورت ۲۴ ساعته با گوشی موبایل خود در رابطه هستین و لحظه ای از اون دور نمی شین. اگه اینطوره، نظرتون در مورد کاشت تلفنای همراه درون بدن چیه؟

تکنولوژی لازم واسه این منظور قبلا در ساعتا، لباسا و کفشا اجرا شده. با وجود اینکه کار گذاشتن یه موبایل درون سر، دست یا بازوی آدم بیشتر به یه داستان علمی و تخیلی می مونه تا هرچیز دیگری، باید قبول کنیم که این اتفاق قدم منطقی بعدی در صنعت گجتای هوشمند هستش.

دست کم براساس تحقیقات انجام شده به وسیله انجمن جهانی اقتصاد که نظر پیشتازان صاحب عقیده صنعت همینه. این انجمن قراره در هفته جاری همایشی رو در داووس سوئیس داشته باشه و تحقیقی که تازگیا انجام داده چشم اندازی خلاصه از آینده و مقصد پایانی جامعه در اختیارمون قرار میده.

هوش مصنوعی، دستگاه های وصل به اینترنت، پرینت سه بعدی و موبایلایی که درون سر کار گذاشته می شن از جمله فناوریای غالب در آینده هستن

در چشم انداز این تحقیق حرف از تکنولوژیای مختلفی به میان اومده که هوش مصنوعی، دستگاه های وصل به اینترنت، پرینت سه بعدی و موبایلایی که درون سر کار گذاشته می شن بخشی از اونا رو تشکیل میدن.

Erik Brynjolfsson مدیر طرح تازه موسسه تکنولوژی ماساچوست در مورد اقتصاد دیجیتالی در دانشکده مدیریت Sloan در گزارش نامبرده گفته: حالا نوبت عصر ماشینی دومه. کامپیوترها و دیگه پیشرفتای دیجیتالی همون کاری رو واسه قدرت ذهنی انجام میدن (توانایی مغز آدم واسه درک محیطای جور واجور و شکل دادن به اونا) که موتورهای بخار و نسلای قبلی شون واسه قدرت عضلانی آدم انجام دادن.

سوال اینجاس: در آینده کدوم نتیجه های کار دنیا رو از این رو به اونو می کنن؟ Kate Beckinsale رو در نسخه بازسازی شده از فیلم علمی و تخیلی Total Recall در نظر بگیرین که با به کار گیری موبایلی که در داخل دستش کار گذاشته شده بود با رئیس خود ویدیو چت می کرد.

کارشناسان می گن که موبایلا یا دستگاه های الکترونیکی امبد که درون بدن کار گذاشته می شن و از تکنولوژی وایرلس استفاده میکردن تا سال ۲۰۲۳ میلادی بسیار گسترده می شن.

شاید حتما علاقه ای به ایجاد تماس تلفنی یا فرستادن پیام متنی با به کار گیری گجتی که در داخل سرتون کار گذاشته شده نداشته باشین اما شک نداشته باشین کار گذاری این گجتا درون بدن موارد مصرف زیادی دارن و این کاربرده ها خصوصا در بخش پزشکی زیاد هستن.

سال هاست که پزشکان دستگاه های پایش ضربان قلب رو در بدن بیماران کار می ذارن تا قلب اونا بازم درون سینه شون بتپد یا با کار گذاشتن دستگاه های حلزونی شکل درون گوش افراد کم شنوا، صدا رو به زندگی خاموش این افراد میارن.

اما این تازه اول راه س. به زودی دستگاه هایی که به تلفنای همراه وصل می شن واسه پایش بعضی شاخصای سلامتی افراد مثل سطح گلوکز بیماران دیابتی استفاده میشن یا سطح فعالیتای افراد رو از راه پایشگرهای قلبی مورد بررسی قرار میدن و حتی در صورت تشخیص مریضی هشدارهایی رو واسه کاربران خود ارسال می کنن.

اما این تکنولوژی در کنار امتیازات با ارزشی که با خود داره نگرانیایی رو هم از واسه حفظ حریم خصوصی، نظارت دولتی بر رفتارها و در آخر تغییر چگونگی تعاملات انسانی با همدیگه به خود به همراه می آورد.

یکی دیگه از پیش بینیای کلیدی مطرح شده از طرف پیشگامان صنعت اینه که تا سال ۲۰۲۶ میلادی، از هر ده اتومبیل در سطح جاده های آمریکا، یکی از اونا بدون راننده میشه که این زمان تنها یه دهه با ما فاصله داره.

شرکتایی مثل آئودی و گوگل الان هم مشغول تست اتومبیلای خودران خود هستن و کمپانیای دیگه هم تلاشای خود در این میدون رو شدت بخشیده ان.

ایده اصلی ساخت این ماشینا اون هستش که امنیت و صرفه اقتصادی شون نسبت به خودروهایی که به وسیله آدم هدایت می شن بیشتره چراکه در اونا غیرقابل پیش بینی ترین عامل یعنی آدم حضور نداره.

تاثیری که تکنولوژی می تونه در ایجاد سیستم حمل و نقل قابل اطمینان واسه افراد سالخورده و معلول داشته باشه، مهمه اما ایرادات این سیستم چیه؟ رانندگان تاکسی و کامیون مشاغل خود رو از دست میدن و از طرفی موضوع خطرات امنیت سایبری و هک شدن این ماشینا مطرح می شه.

در تابستون گذشته، دو هکر ثابت کردن که می تونن کنترل داشبورد، فرمون و ترمزهای یه ماشین رو از راه سیستم سرگرمی اون در دست بگیرن.

شک نداشته باشین این ماشینا خطراتی رو با خود به همراه دارن اما شرایط واسه ورود اونا آماده شده و همه خطرات سنجیده شده. گوگل اعلام داشته که ماشینای بدون راننده اون تا سال ۲۰۲۰ میلادی وارد خیابونا می شن.

در سال ۲۰۱۲ میلادی هم نوادا اسمش رو به عنوان اولین ایالت آمریکا که ماشینای خودران در اون تردد می کنن به ثبت رساند.

در این تحقیق به ۲۱ نقطه واسه تبلور تکنولوژیایی اشاره گردیده که ممکنه بیشتر از اندازه آینده نگرانه به نظر بیان اما تا واقعیت یافتنشان در اندازه انبوه زمان زیادی باقی نمونده. این موارد در برگیرنده عینکای مطالعه با توانایی اتصال به اینترنت و پیوند کبدهای پرینت شده سه بعدی هستن.