اجتماعی و فرهنگی، جاذبه‌های مذهبی، تغییر آب و هوا

 

۳-تقویت درک فرهنگی
گردشگری می‌تواند اعتماد به نفس ایجاد کند و مشوقی برای حفظ هنرهای سنتی وصنایع‌دستی، دانش سنتی و روش‌هایی باشد که منجر به استفاده پایدار از تنوع زیستی می‌شود. با این حال تعامل بین گردشگری و ارزش‌های فرهنگی محلی پیچیده است.
۴-فراهم نمودن فرصت‌های جدید برای فروش محصولات خاص
مسلم است که فعالیت‌های صنعتی خاص، تا حد زیادی به وسیله نیازهای گردشگران تعیین می‌شود. کار در هتل‌ها و رستوران‌ها، خدمات فرهنگی و تفریحی، خدمات حمل و نقل، برگزاری سفر، تولید صنایع‌دستی و گردشگری و غیره. به علاوه گردشگری، محرک تجارت در طیف گسترده‌ای از حوزه‌های مرتبط از قبیل ساخت و ساز، خدمات مالی، تجارت، صنایع غذایی، صنایع روشنایی، فعالیت‌های فرهنگی-هنری یا خدمات کلی عمومی)حمل و نقل محلی، پست، تلفن، تبادل ارز و غیره) است.
۵-بهبود کیفیت محیط‌زیست
گردشگری منجر به بهبود کیفیت محیط‌زیست می‌شود، زیرا گردشگر ترجیح می‌دهد مکان‌های تمیز، جذاب و به دور از آلودگی را بازدید کند. از نظر گردشگران، یکی از شرایط اساسی گردشگری، یک محیط تمیز و به دور از درگیری‌های اجتماعی است.
۲-۱-۵-اشکال گردشگری
با توجه به طول مدت مسافرت، نوع تأسیساتی که به خدمت گرفته می‌شود،فصل و چگونگی سازماندهی مسافرت، همچنین انگیزه‌های گوناگون که موجب پیدایش یک جریان گردشگری می‌شوند، می‌توان اشکال مختلفی از گردشگری را از یکدیگر تمیز داد. لیکن عواملی که برای طبقه‌بندی اشکال مختلف گردشگری مورد استفاده قرار می‌گیرند یکسان نیستند. تا قبل از جنگ جهانی اول، امکان تفکیک اشکال گردشگری با توجه به طبقات اجتماعی وجود نداشت، در حالی که امروزه باید عواملی را مورد استفاده قرار داد که این عوامل شامل عامل زمان، مکان و انگیزه و هدف است. با توجه به مدت زمان اقامت و یا به عبارت دیگر طول مدت مسافرت، می‌توان از گردشگری کوتاه‌مدت و گردشگری درازمدت صحبت نمود و آن‌ ها را از یکدیگر تفکیک نمود. فصل سال نیز می‌تواند دو نوع از گردشگری را که شامل گردشگری زمستانی(از آبان تا فروردین) و گردشگری تابستانی( از اردیبهشت تا مهرماه) است، مشخص نماید. مکان مسافرت و یا محل اقامتی که گردشگر انتخاب می‌کند نیز شکل معینی را عرضه می‌دارد. اقامت ممکن است در هتل، ویلای شخصی، کمپینگ و یا خانه‌های اجاره‌ای باشد. انجام چنین مسافرت‌هایی معمولاً توسط وسایل حمل و نقل زمینی، هوایی و یا دریایی صورت می‌گیرد که این عامل نیز خود می‌تواند شکل خاصی از گردشگری به نام گردشگری زمینی، هوایی و دریایی را به وجود آورد.انگیزه و هدف نیز می‌تواند عاملی برای گردشگری و مسافرت باشد. مجموعه چنین عواملی در کنار سایر خواسته‌ها، نیازها و اهدف انسان، اشکال متنوعی از مسافرت‌های گردشگری را به وجود می‌آورند(رضوانی، ۱۸:۱۳۷۹).
۲-۱-۵-۱-گردشگری تفریحی و استفاده از تعطیلات
این نوع گردشگری شامل افراد یا گروه‌هایی است که جهت استفاده از تعطیلات، تفریح، استراحت، استفاده از آب و هوای گرمتر یا خنک تر از محل اقامت خود به مسافرت می‌روند. نیاز به مسافرت برای تفریح و استفاده از مرخصی‌های سالیانه و تعطیلات معمولاً با میزان درآمد، سطوح آموزش، میزان جمعیت، درصد شهرنشینی، طول مدت تعطیلات و اوقات فراغت در رابطه است. در انتخاب شهر و یا کشور محل اقامت نیز عواملی مانند هزینه رفت و برگشت، هزینه هتل، غذا و نوشیدنی و خریدهای اضافی مؤثر است. با توجه به نزدیکی این شهرستان به مرکز استان و اقلیم مناسب منطقه به خصوص در فصول گرم سال و همچنین هزینه‌ی پایین، این شکل از گردشگری در این منطقه بسیار رایج است و گردشگران زیادی تعطیلات آخر هفته و کوتاه‌مدت خود را در این منطقه سپری می‌کنند.
۲-۱-۵-۲-گردشگری درمانی
این نوع گردشگری شامل افراد و گروه‌هایی هستند که برای استفاده از تغییر آب و هوا(با هدف پزشکی و درمانی)، استفاده از آب های معدنی، گذران دوران نقاهت، معالجه و نظایر آن اقدام به مسافرت می‌کنند. این نوع گردشگری در شهرستان هریس به علت آب و هوای سالم، پاک و خنک منطقه و همچنین وجود آب‌های معدنی و چشمه‌های متعدد بسیار رایج است. چشمه‌های اکوزداغی و سوقالخان با آب گوارا، سبک و خاصیت درمانی خود برای بیماری‌های کلیوی و همچنین چشمه‌های شورجه‌ی روستای مقصودلو و مرمر روستای باروق با خاصیت درمانی برای امراض پوستی، عامل مهمی برای جذب گردشگر به این منطقه می‌باشند.
۲-۱-۵-۳-گردشگری فرهنگی و آموزشی
این نوع گردشگری برای آشنایی با مواریث فرهنگی و هنری، آداب و رسوم، بناها و آثار تاریخی با هدف‌های آموزشی، تحقیقاتی و پژوهشی صورت می‌گیرد. گردشگرانی که در این گروه قرار دارند، گردشگر کاوشگر نامیده می‌شود. با توجه به قدمت و تاریخچه‌ کهن شهرستان و وجود آثار تاریخی متعدد مثل تپه ها و قلعه های باستانی و همچنین گورستان‌های قدیمی و برخورداری از آداب و رسوم خاص، این منطقه می تواند مورد توجه باستان‌شناسان، کاوشگران و محققان قرار گیرد. همچنین با توجه به شهرت جهانی فرش این منطقه، به خصوص شهرت فرش مرکز شهرستان و قرار گرفتن دانشکده فرش در این شهر و باتوجه مسئولان این دانشکده و شهرستان، گردشگری دانشجویی می تواند به عنوان نوع دیگری از گردشگری فرهنگی و آموزشی در این منطقه رونق یابد.
۲-۱-۵-۴-گردشگری اجتماعی
در این نوع گردشگری، عمدتاً هدف‌های اجتماعی، مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی و ا
مثال آن مورد نظر است. د
یدار دوستان، آشنایان و خویشاوندان نیز از نوع گردشگری اجتماعی به شمار می‌آیند.
۲-۱-۵-۵-گردشگری ورزشی
هر نوع مسافرتی که به منظور فعالیت‌های ورزشی باشد، گردشگری ورزشی نامیده می‌شود، مانند اسکی، پیاده روی، کوه‌پیمایی، دوچرخه‌سواری، شکار، شنا، قایقرانی، شرکت در مسابقات ورزشی و تماشای مسابقات و امثال آن. اینگونه مسافرت‌ها ممکن است به صورت انفرادی و یا دسته‌جمعی صورت گیرد. این نوع گردشگری به عنوان یکی از پردرآمدترین نوع گردشگری به حساب می‌آید اما متأسفانه در مورد گردشگری ورزشی در شهرستان هریس توجه زیادی نشده‌است. با توجه به کوهستانی بودن منطقه و وجود کوه‌های متعدد در این شهرستان، می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب، به کوه‌پیمایی و ورزش‌های زمستانی مثل اسکی به عنوان گردشگری ورزشی در این منطقه توجه کرد. همچنین با توجه به تعدد بازی‌های محلی در این منطقه، می‌توان جشنواره‌ای به همین نام در این شهرستان برپا کرد که هم می‌تواند به احیای این بازی‌ها در این منطقه کمک کند و هم باعث رونق گردشگری ورزشی در این منطقه شود. باتوجه به شرایط و آب و هوای مناسب منطقه و شباهت این شرایط به مکان‌هایی که ورزشکاران تمرینات خود را در آن مکان‌ها انجام می‌دهند، در این شهرستان نیز با شناسایی مناطق مستعد و ساخت اماکن ورزشی مناسب و تبلیغات خوب، می توان ورزشکاران را به این منطقه جذب کرد.
۲-۱-۵-۶-گردشگری مذهبی و زیارتی
این نوع از گردشگری یکی از رایج‌ترین اشکال گردشگری در سراسر جهان است. جاذبه‌های مذهبی، زیارتگاه‌ها و اماکن مقدسه هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را به سوی خود جلب می کنند. تأسیسات اقامتی و پذیرایی این نوع از گردشگری مانند مسافرخانه‌ها و زائرسراها با توجه به بافت اجتماعی و فرهنگی و عقیدتی گردشگران دارای ویژگی‌های خاص خود است که در هر کشوری از تنوع بسیار زیادی برخوردار است. حدود ۳۴ مکان با عنوان امام‌زاده، بقعه و اجاق در این شهرستان شناسایی شده که یا متروک شده‌اند یا تنها آثار جزئی از آن‌ ها باقی مانده‌ است. وجود مقبره‌ی ارمیای پیامبر و بقعه‌ی شیخ اسحاق در این شهرستان می‌تواند توجه گردشگران و محققان مذهبی را به این منطقه جلب کند.