ارائه رایگان ویندوز ۱۰ برای رسپبری پای یکی از هوشمندانه ترین تصمیم های مایکروسافت است

چند روز پیش مایکروسافت اعلام کرد که می خواد نسخه ای رایگان از ویندوز ۱۰ رو به صورت خاص واسه کامپیوترای بسیار کوچیک و جدید رسپبری پای ۲، که تنها ۳۵ دلار قیمت دارن ارائه کنه. این خبر کوتاه که هنوز باید منتظر جزئیات بیشتری در مورد اون باشیم نشون دهنده یه نکته مهمه، آنهم اینکه مایکروسافت در دوره کوتاه مدیریت نادلا تا چه حد دچار تغییر شده و در دیدگاه های خود تجدید نظر کرده.

در ادامه با سایت ما همراه باشین.

رسپبری پای یکی از محبوب ترین کامپیوترای کوچیکی است که تا کنون به بازار معرفی شده، محصولی که بردی بسیار جمع و جور و با ابعادی مشابه یه کارت اعتباری داره و همه اجزای یه کامپیوتر مانند، پردازنده، حافظه، شکلای جور واجور ورودی و خروجیا با ظرافت کامل روی اون گذاشته شدن و البته از یاد نبریم که تا کمی قبل کاربرانش فقط می تونستن از سیستم عامل لینوکس روی اون استفاده کنن.

کامپیوتر مورد بحث در بین قشر خاصی از آدما که علاقه شدیدی به ساخت اجناس الکترونیکی عجیب، خاص و البته دست ساز دارن محبوبیت زیادی پیدا کرده است. هم اینکه این محصول ۳۵ دلاری یکی از بهترین وسیله ها و پلتفرما واسه تجربه اندوزی در مورد اپلیکیشنای در رابطه به اینترنت وسایل حساب می شه و خیلی راحت میشه از اون در کنار سنسورها و موارد جانبی بسیار دیگری استفاده کرد و اونا رو به وسیله اینترنت مورد کنترل قرار داد.

این اولین باریه که ویندوز می تونه تحت رسپبری پای اجرا شه، اما اون چیزی که بیشتر از اجرای ویندوز روی کامپیوتر مورد بحث مهمه مجهز بودنش به پردازنده ای با معماری ARM است، معماری که رقیبی جدی واسه اجناس و پردازندهای تولیدی اینتل هستش.

تنها نسخه ای از سیستم عامل مایکروسافتیا که تا قبل از این از معماری یاد شده پشتیبانی می کرد ویندوز RT بود که در اصل نسخه ای منشعب از ویندوز هشت حساب می گشت. تولید کنندگان وسایل الکترونیکی و گجتا از اجناس خود که براساس این نسخه از سیستم عامل مورد بحث به بازار عرضه گشته بودن بازخورد خوبی نگرفتند و بسیار سریع اونو کنار گذاشتن. تنها محصول شاخص براساس ویندوز RT تبلت سرفس خود مایکروسافت بود که آنهم عاقبت خوشی رو تجربه نکرد.

حالا مایکروسافت خودش هم دیگه تمایلی به تولید سرفس ۲ نداره و پیشرفت اون به ویندوز ۱۰ رو هم محتمل نمی دونه. پس از منتشر کردن این اخبار خیلی از کارشناسان و اصحاب رسانه منتظر این بودن که ببینن ردموندیا راهی دیگه واسه پشتیبانی از معماری ARM در سیستم عامل محبوب خود باز می کنن و یا به همراهی دیرینه خود با اینتل وفادار باقی خواهند موند.

ندیده گرفتن ARM از طرف مایکروسافت منطقی به نظر نمی رسید.

ندیده گرفتن ARM از طرف مایکروسافت منطقی به نظر نمی رسید. این معماری و پردازندهای براساس اون گزینه اول این روزای موبایلا و همینطور خیلی از وسایل در رابطه به اینترنت وسایل هستن. نباید از یاد برد که تولیدات متکی به ARM مصرف باتری به مراتب بهینه تری دارن و البته پیش بینی می شه در آینده ای نه خیلی دور بازار در رابطه به اینترنت اشیا رونق خاصی بگیره و درزمان یه دهه آینده تماشاگر عرضه و فروش میلیاردا وسیله و گجت جور واجور باشه.

ارائه یه نسخه از ویندوز ۱۰ به صورت رایگان واسه رسپبری پای معنیش اینه که مایکروسافت با زیرکی و هوشیاری کامل راهی تازه واسه به کار گیری نسخه ای از ویندوز خود یافته که در دنیای تبلتا هیچوقت توفیقی به دست نیاورد و البته این راه به احتمال زیاد می تونه به موفقیت ختم شه.

هم اینکه این اتفاق تائیدیه بر حرفه های قبلی رهبر الان مایکروسافت یعنی نادلا که قبلاً وعده داد بود ویندوز ۱۰ نسخه ای رویای از سیستم عامل نامبرده واسه پیشرفت دهندگان میشه و اونا می تونیم اپلیکیشن هاشون رو روی شکلای جور واجور و اقسام ابزارا از جمله وسایل در رابطه به اینترنت اشیا اجرا کنن.

این اتفاقات واسه خیلی از پیشرفت دهندگان بسه تا دوباره با ویندوز آشتی کنن و واسه ایجاد شکلای جور واجور و اقسام اپای فوق العاده به سراغ پلتفرم مایکروسافت و ویندوز ۱۰ بیان و در میدونای جور واجور رونقی دوباره به اون بخشن.

                                                    .

Post Author : edame

Related Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *