استخراج اورانیوم از آب اقیانوسها امکانپذیر شد ؟

محققان اعلام کردن: استخراج اورانیم از آب دریا که می تونه آینده انرژی هسته ای رو تضمین کنه به زودی به یه حقیقت اقتصادی تبدیل می شه.

اقیانوسهای جهان دست کم دارای چهارمیلیارد تن فلز مهم اورانیوم  هستن؛ اما طی چهار دهه گذشته، حفر دریاها واسه گرفتن اورانیوم به دلیل تکنیکهای سخت و هزینه بالا به یه رویا تبدیل شده بود.

براساس گزارشی که تو یه جلسه علمی ارائه شد، پیشرفت سریعی هم جهت با تبدیل اقیانوسها به یه منبع غنی اورانیوم درحال انجامه.

نیروگاه هسته ای سیزول B: محققان باور دارن که اورانیوم در دریا می تونه آینده انرژی هسته ای باش

پیشرفت در فناوری استخراج هزینه های تولید اورانیوم رو از ۵۶۰ دلار واسه هر ۵۰۰ گرم اورانیوم رو به ۳۰۰ دلار رسونده.

دکتر رابین راجرز از دانشگاه آلاباما در همایش هرساله انجمن شیمی آمریکا در فیلادلفیا گفت: برآورده ها نشون میده که اقیانوسها منبع اورانیوم هستن و اندازه اون در اقیانوسها بسیار بیشتر از میزانیه که میشه از زمین به دست آورد.

ایشون اضافه کرد: مشکل اینجاس که غلظت این اورانیوم همیشه خیلی کم بوده و موجب بالارفتن هزینه استخراج می شه اما با پیشرفته های انجام شده در حال مقابله با این رقابت هستیم.

در فوت وفن استاندارد استخراج که در ژاپن ایجاد شده از پوشش فیبرهای پلاستیکی به هم بافته استفاده می شه که درون اون موادیه که اتمای اورانیوم رو جذب می کنه.

این پوششهای پلاستیک دارای طول و عرض ۴۵ تا ۹۰ متره که اندازه اون واسه زیر آب به ۹۰ تا ۱۸۰ متر می رسه که پس از اون که به سطح برمی گردن این پوششها با یه حلال ملایم اسیدی شسته می شن تا اورانیوم اون به دست بیاد. دوباره این پوششهای پلاستیکی در آب فرو می رن تا این پروسه چندین بار تکرار شه. این اقدام شامل نسخه های ارزون تر و موثرتری از این پوششهاه که می تونه اورانیوم رو جذب کنه.

یه گروه تحقیقاتی به ریاست دکتر راجر درحال بررسی به کار گیری ضایعات پوسته های میگو از صنایع غذایی دریایی هستن تا بتونن این پوششا رو به روش زیست تجزیه پذیر تولید کنن.

دکتر اریش شنیدر از دانشگاه تگزاس از دیگر سخنرانهای همایش هرساله انجمن شیمی آمریکا گفت که هدف از این اقدام کمک اقتصادی به صنعت انرژی هسته ای بوده.

اقیانوسهای جهان منبع غنی اورانیوم هستن و محققان باور دارن که راهی واسه استخراج اون پیدا کردن

تأسیسات انرژی هسته ای بیشتر از ۶۰ سال یا بیشتره که با سرمایه گذاریهای کلانی فعالیت می کنه.

براساس اظهارات دکتر شنیدر، نبود قطعیت درباره اینکه اورانیوم زمین کافیه بر اراده کردن در این صنعت موثره چون که انجام تحقیقات دراز مدت و اراده کردن در شرایطی که نسبت به منبع نبود قطعیت هست بسیار سخته. از این رو اگه بتونیم اورانیوم رو از آب دریا استخراج کنیم، می تونیم این نبود قطعیت رو از بین ببریم.

استخراج اورانیوم از آب دریا ممکنه امتیازات زیست محیطی هم داشته باشه، چون که استخراج اورانیوم از زمین فاضلاب آلوده ای بوجود میاره که واسه سلامتی دست اندرکاران این خطرناکه.

noindex

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *