اسناد بین المللی، سازمان ملل متحد، اسناد بین الملل

دانلود پایان نامه

 

« بر اداره زندانها لازم است که غذای کافی و آب سالم دائماً در اختیار زندانی قرار گیرد»
همچنین در ماده 82 این قواعد نیز ضمن بیان چنین حقی برای زندانیان تحت قرار بازداشتی موقت در مقام اعطای امتیاز به این دسته از زندانیان پیش بینی شده است:
« به زندانی بازداشتی باید اجازه داده شود غذایش با هزینه خودش و یا خانواده اش در صورت تمایل از خارج تهیه گردد و در غیر اینصورت از غذای زندان برابر مقررات استفاده خواهد کرد
بند 3- حقوق ایران
در جمهوری اسلامی ایران ، برنامه تغذیه زندانیان به تناسب فصول سال بوسیله مدیر کل هر استان تصویب و به زندان ها ابلاغ می گردد.
مقام مذکور می بایست با توجه به شرایط و احتیاجات اقلیمی هر محل نسبت به تغییرات برنامه غذایی در محدوده اعتبار مصوب اقدام نماید لیکن برنامه روزانه و برنامه غذائی آنان در ماه مبارک رمضان از سوی سازمان اعلام خواهد شد ادارات مالی و تدارکات و انبارهای زندان بر طبق برنامه تنظیمی نسبت به تامین اعتبار و تهیه و تحویل مواد اولیه و دقت در مرغوبیت نوع آن اقدام می نمایند.
غذایی روزانه زندانیان در سه وعده صبحانه ، ناهار و شام به زندانیان داده می شود ، همچنین اغذیه لازم که دارای کالری و ویتامینهای کافی باشد طبق برنامه های مصوب و متناسب با شرایط آب و هوا در هر محل با چای و آب آشامیدنی سالم در اختیار زندانیان گذارده می شود . البته لازم به ذکر است که در تهیه وسائل ضروری جلوگیری از فساد مواد اولیه خوار بار ، و در تنظیف ظروف و محوطه آشپزخانه از طرف مسئولان مربوطه اهتمام کافی و مستمر بعمل می آید.
حداقل برنامه غذائی نان و پنیر و چای برای صبحانه ، نهار یا شام سبزیجات تازه یا خشک ، برنج ، سیب زمینی ، پیاز، حبوبات، انواع لبنیات، تخم مرغ و میوه فصل می باشد .
همچنین در هر هفته حداقل سه بار به زندانیان نهار یا شام با گوشت داده می شود نوع غذا نیز برای کلیه زندانیان هر زندان یکسان طبخ و توزیع می گردد لیکن زندانیان بیمار طبق برنامه و نظر پزشک معالج در صورتیکه برای آنها تعین شده است از غذای مخصوص بهداری استفاده خواهند نمود
لوازم غذا خوری که برای هر زندانی در نظر گرفته شده عبارتست از ؛ بشقاب ، کاسه، لیوان و قاشق که در صورت امکان از جنس ملامین تهیه می گردد در خصوص مکان صرف غذا نیز آئین نامه مقرر نموده است که : زندانیان باید غذای خود را در صورت امکان در سالن غذا خوری زندان صرف نمایند
ز – پوشاک زندانیان
بند 1- فقه اسلام
همانگونه که بیشتر هم اشاره شد توجه و اهتمام به احتیاجات فرد زندانی و از جمله آنها تامین پوشاک زندانیان در فقه و حقوق اسلام نیز مد نظر قرار گرفته است در این باره قاضی ابویوسف، در ضمن نامه ای که با هارون الرشید می نویسد از جمله مواردی که خاطر نشان می کند مساله لزوم تامین پوشاک مناسب برای زندانیان است در این نامه آمده است :
« خلفای پیش از تو همواره درباره …. پوشاک تابستانی و زمستانی زندانیان توجه کامل داشته اند و اولین کسی که در این مورد اقدامات مفید انجام داده است اما علی (ع) در عراقی می باشد . پس از او نیز خلفای بعدی از جمله معاویه در شام به پیروی از آن حضرت به این طریق عمل نموده اند. .. »
دکتر عطیه مصطفی در کتاب « نظم الحکم بمصری عهد الفاطمین » و همچنین سید سابق در کتاب « الفقه السنه» نیز درباره لزوم تامین پوشاک زندانیان تاکید فراوانی کرده که ما قبلاً در بحث تغذیه زندانیان بدان اشاره کردیم .
از میان فقهای معاصر نیز می توان از آیه ا… حسینی شیرازی و آیه ا… منتظری نام برد که به ضرورت فراهم آوردن این نیاز زندانیان از بیت المال تصریح نموده اند. علاوه بر اینکه آیه ا… حسینی شیرازی معتقد است که اداره زندان حق ندارد زندانی را برای پوشیدن لباسهای خاصی تحت فشار قرار دهد. بلکه زندانی در پوشیدن لباس مختار است
بند 2- اسناد بین المللی
سازمان ملل متحد نیز در مجموعه قواعد حداقل رفتار با زندانیان بر لزوم تامین پوشاک متناسب زندانیان از سوی موسسات زندان و همچنین موارد استفاده از لباس شخص آنان اشاره نموده است .
« هر زندانی که مجاز نباشد از لباسهای شخصی خود استفاده کند باید لباسهایی متناسب باآب و هوا و کافی برای حفظ سلامت کامل خود دریافت نماید. این لباسها به هیچ وجه نباید برای زندانی تحقیر آمیز باشد. لیکن در موارد استثنائی وقتی زندانیان برای مقاصد مجاز از زندان خارج می شوند باید به زندانی اجازه داده شود از لباس مرتب و منظم شخصی خود استفاده کند یالباسهایی بپوشد که جلب توجه نکند. بعلاوه اینکه همه لباسها نیز باید پاکیزه و بصورت خوب و مطلوب باشدو لباسهای زیر در حدودی که برای حفظ بهداشت لازم است تعویض و شستشو شود.»
بنابراین مطابق این ماده و همچنین صدر ماده 18 قواعد مذکور چنین حقی برای زندانیان پیش بینی نشده که بتوانند همواره در داخل زندان از لباس شخصی استفاده نمایند و نیز الزامی برای آنها به پوشیدن لباس مخصوص زندان وجود ندارد بلکه تمامی این موارد به مقررات هر کشور محول گردیده که چگونگی آنرا تبیین نمایند . اما آنچه مسلم گردیده آنست که چنانچه طبق مقررات داخلی هر کشوری ، زندانی اجازه پوشیدن لباس شخصی رانداشته باشد این حق برای وی خواهد بود که از موسسه زندان لباس متناسب دریافت نماید همچنین زندانی به هنگام خروج از زندان به هر دلیلی- از جمله مرخصی یاانتقال و یا اعزام به بیمارستان یا دادگاه و … این حق را خواهد داشت که از لباس شخصی خود استفاده نماید . اما در خصوص متهمین ماده 88 قواعد حداقل ، تصریح دارد که این دسته از زندانیان می توانند از البسه شخصی ، به شرط تمیز بودن استفاده نمایند و در صورتیکه لباسهای وی تمیز باشد باید به او لباسی داده شود که از لحاظ رنگ و فرم بالباس محکومین فرق داشته باشد.

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.