اسناد بین المللی، سازمان ملل متحد، اسناد بین الملل

دانلود پایان نامه

 

ماده 237 آ.س.ز سال 84 اعلام می دارد : « برای تسهیل بازگشت محکومان به زندگی عادی باید در حفظ روابط و علایق خانوادگی آنان اهتمام لازم بعمل آید بهمین منظور مددکاران اجتماعی در مراکز حرفه آموزی و اشتغال زندان موظفند بطور منظم با محکوم در تماس بوده ، با جلب اعتماد وی در رفع مشکلات و تأمین احتیاجات مادی و معنوی او و خانواده اش بوسیله اداره های مربوط و در نتیجه در ایجاد روابطه حسنه با خانواده و تحکیم مبانی آن مؤثر و مفید واقع شوند و لیکن تماس سایر مأموران زندان با خانواده محکوم علیه ممنوع و موجب تعقیب انتظامی یا اداری است .
همچنین از جمله وظایف زندان آماده نمودن محکومان برای بازگشت به محیط خارج از مؤسسه یا زندان می باشد . انجام این وظیفه بعهده مددکاری و بموجب آیین نامه اجرایی مددکاران اجتماعی است
در مورد محکومان بی بضاعت که پس از آزادی از زندان می خواهند به موطن خود مراجعت نمایند بایستی رئیس زندان پیش بینی های لازم را بعمل آورده موجبات اعزام آنان رابه مقصد مورد نظر فراهم سازد ، هزینه سفر آنها بوسیله زندان یا انجمن حمایت از زندانیان تأمین و پرداخت خواهد شد .
محکومان بیمار و بی بضاعتی که در حال بیماری آزاد می شوند می بایستی بوسیله انجمنهای حمایت از زندانیان تا حصول بهبودی و توانایی انجام کار مورد حمایت قرار گیرند و چنانچه از کار افتاده یا معلول باشند با توجه به امکانات انجمن و براساس مقررات از آنها حمایت شود.
مسئولان و کارکنان واحد بازپروری بطور مستمر با محکومان در تماس بوده ضمن تعلیم مبانی عقیدتی اسلام و تبلیغ و راهنمایی صحیح نسبت به تهذیب و تزکیه نفس و تحکیم مبانی اخلاقی و الفت آنان به اخلاق اسلامی و علاقه آنان به زندگی سالم و عمل صالح اقدام نموده و در حل مشکلات روحی تسکین درونی و ایجاد امید به اصلاح و زندگی صحیح آنان بمنظور بازگشت به جامعه و ادامه زندگی سالم اجتماعی تلاش نمایند . اجرای برنامه های مذهبی و نماز بر عهده کارکنان یا نمایندگان این واحد است .
م – آگاه کردن زندانی از فوت و بیماری نزدیکان و بالعکس
یکی از حقوقی که لازم است برای خود زندانی به رسمیت شناخته شود باخبر نمودن وی از فوت و بیماری نزدیکان می باشد. بعلاوه خانواده و بستگان زندانی نیز باید از چنین حقی برخوردار بوده تا چنانچه زندانی دچار بیماری شده و یا فوت نموده باشد بلافاصله از جریان امر مطلع گردند، زندانی کردن افراد بعنوان مجازات تنها در سلب حق آزادی یا آمد و شد آزادانۀ وی خلاصه می شود. بنابراین تحدید دیگر حقوق وی در واقع تضییع حقی از حقوق فردی محسوب می گردد. واقعیت این است که عدم اطلاع از سلامتی خانواده و نزدیکان و چگونگی اوضاع و احوال آنها از جمله مسائلی است که فکر و ذهن اکثر زندانیان را همواره به خود جلب می کند. در مقابل خانواده زندانی نیز بدلیل تشویش و اضطراب ناشی از زندانی شدن فردی از افراد خانواده، نگران چگونگی وضعیت او می باشند. لذا شایسته است این حق را برای زندانی و خانواده و بستگان وی قائل شده تا بنحوی از وضعیت ناگوار همدیگر باخبر گردند.
بند 1 – فقه اسلام
دانشمندان اسلامی با توجه به اهمیت موضوع در روح و روان زندانی و خانواده وی به لزوم برقراری چنین حقی برای زندانی نظر داده اند البته سید محمد حسین شیرازی در کتاب خود می نویسد :
حق 25 برای اداره زاندانها لازم است که در صورت فوت یا بیماری یکی از اقربای زندانی او را از این امر باخبر نموده و به او اجازه دهد که در تشییع جنازۀ وی شرکت کند و یا اینکه اگر بیمار است به عیادتش بروند.
بند2- اسناد بین المللی
ماده44 قواعد حداقل سازمان ملل متحد در این خصوص مقرر داشته است که : رئیس زندان باید در صورت فوت یا بیماری یا حادثه ی شدید برای زندانی یا انتقال او به موسسه مخصوص بیماران روانی بلافاصله مراتب را به همسر یا نزدیک ترین کسان او یا کسانی که با هنگام بازداشت اعلام آن مراتب را به آنها خواسته است اطلاع دهد
خبر مرگ یا بیماری شدید کسان نزدیک زندانی باید بلافاصله به او اعلام شود در صورت بیماری خطرناک چنین کسی چنانچه اوضاع و احوال اجازه دهد زندانی باید مجاز باشد خواه تحت مراقبت خواه آزادنه ، از او عیادت کند.
بند 3- حقوق ایران
ماده 213 آ.س.ز سال 84 در موارد ازدواج ، فوت بستگان نسبی و سببی درجه نخست از طبقه نخست یا ابتلاء به بیماری حاد که به سبب آن برای مدت طولانی قادر به حرکت نباشند یا بروز هر گونه حادثه غیر مترقبه و یا معضلی که اعزام محکوم به مرخصی را ایجاب نماید محکوم با اخذ تأمین تناسب به مدت یک هفته به مرخصی اعزام می شود.
مبحث دوم: جنبه های خانوادگی حقوق زندانیان
الف: آگاه کرده خانواده از زندانی شدن وی
یکی از حقوقی که از بدو ورود زندانی بداخل زندان می توان برای او متصور بود آن است که وی این حق را داشته باشد که برای جلوگیری از اضطراب خانواده و بستگانش از ناپدید شدن ناگهانی او یا برای تهیه وثیقه لازم جهت آزادی خودش آنان را از زندانی بودن خود مستحضر سازد.
بند 1- فقه اسلام
در فقه امامیه نیز یکی از حقوقی که برای زندانی در نظر گرفته شده آگاه کردن خانواده زندانی از زندانی شدن می باشد آیه ا… حسینی شیرازی در این باره می فرمایند لازم است که ابتدائاً خانواده زندانی از زندانی شدن وی آگاه شوند.

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.