بازدید رئیس جمهوری از وزارت ارتباطات و دیدار با وزیر و مدیران ارشد این وزارتخانه


صبح امروز حسن روحانی رئیس جمهور، طی اولین بازدید خود از وزارتخانه ها در سال جدید در نشستی با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، کارکرد، وضعیت و برنامه های این وزارتخانه رو بررسی کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در اول این نشست دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گزارشی رو از اقدامات و برنامه های اجرا شده در بخشای جور واجور ارتباطات و فناوری اطلاعات نشون داد و چند تن از معاونان و مدیران ارشد این وزارتخانه هم، گزارشایی در مورد کارکرد و وضعیت فعالیتای انجام شده و در دست اقدام در بخشای جورواجور ارائه کردن.

دکتر واعظی در این دیدار خطاب به روحانی گفت: «با توجه شما که همیشه حامی بخش ICT در کشور بوده اید، هر چیزی رو که در توان داریم هم جهت با اهداف دولت تدبیر و امید به کار می بندیم». ایشون با بیان اینکه در اول این دولت، اولویت، ایجاد زیرساخت های  بخش ICT در کشور بود اضافه کرد: «در اول دولت برنامه پیشرفت این بخش ۱۴.۵ درصد بود و امروز بیشتر از برنامه جلو رفته ایم».

واعظی با اشاره به ادامه عملیاتی شدن برنامه ها اضافه کرد: «اولویت وزارت ارتباطات ایجاد کار و کاسبی، تولید محتوا، افزایش خدمات و اپلیکیشن ها هستش و  این از راه پشتیبانی جدی از بخش خصوصی انجام می شه». ایشون بر کاهش تصدی گری در بخش ICT هم تأکید کرد و اضافه کرد: «فقط در بخش زیرساخت هایی که اقتصادی نیستن و یا امنیتی هستن حاکمیت نقش داره و با امید به اینکه بتونیم بقیه کارا رو به بخش خصوصی بسپاریم».

ایشون بر ایجاد بستر فعالیت واسه شرکت های علم بنیان و فارغ التحصیلان تأکید کرد و ادامه داد: «در این ۳۱ ماه تلاش، از فعالیت در این بخش پشتیبانی کردم و با امید به اینکه در آینده هم بخش خصوصی و شرکتای علم بنیان از پشتیبانیای لازم بهره مند شن».

دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم گفت: «راه اندازی دولت الکترونیک یکی از راه های مقابله با فساده». دکتر حسن روحانی گفت: «خوشحالم اولین دیدارم از وزارتخانه ها در سال جدید از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شروع شده و این مهم به اون معنا هستش که ما واسه پیشرفت حتماً به این فناوریا نیاز داریم».

رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز پایه اصلی پیشرفت کشور ارتباطات و فناوری اطلاعات است گفت: «هدف اصلی علم، علم و فناوری، پیشرفت سطح کیفی زندگی مردمه. همه این فعالیتا واسه اون هستش که خوب زندگی کنیم و رابطه درستی با همدیگه داشته باشیم».

رئیس جمهوری ایران با تأکید بر اینکه ارتباطات نقش فوق العاده ای در کیفی کردن زندگی مردم داره گفت: «در گذشته برخیا فکر میکردن که تلفن و موبایل چیزی تجملیه اما امروز موبایل جزئی از زندگی و سبک زندگی شده  است». ایشون با اشاره به اینکه از هر ابزاری میشه درست استفاده و یا سوء استفاده کرد اضافه کرد: «علم و قلم مقدسه اما بشر می تونه از علم و قلم هم، سوء استفاده کنه و این به اون معنا نیس که علم تعطیل و قلم شکسته شه».

دکتر روحانی در ادامه صحبتای خود به جذب سرمایه گذاران داخلی اشاره کرد و گفت: «لازمه  از توان سرمایه داران داخلی، ایرانیای ساکن بیرون مرز کشور و خارجیا استفاده کنیم و از فناوریای بقیه هم استفاده کنیم، چون که همه چیز رو نمیشه از صفر شروع کرد».

ایشون بر واگذاری کارا به مردم جز در موارد معدود حاکمیتی تأکید کرد و ادامه داد: «در موضوع شبکه ملی اطلاعات قدمای خوبی ورداشته شده و چارچوب اونم در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده  است تا ارتباطات امنی رو واسه مردم بسازه». رئیس جمهور در ادامه بر اصل امنیت ارتباطات در اسلام و قانون اساسی تأکید کرد و گفت: «حق نداریم در زندگی خصوصی مردم دخالت کنیم و مردم باید به ما اعتماد کنن».

روحانی در اظهارات خود بر ضرورت ایجاد دولت الکترونیک تأکید کرد و ادامه داد: «ایجاد دولت الکترونیک از راه های مقابله با فساده و باید فساد رو از ریشه بخشکانیم. یکی از راه های مقابله با فساد، شفاف شدن کارا در فضای مجازیه و اینجوری می تونیم همه امور وزارتخانه رو در اختیار مردم بذاریم و این موضوع جلوی فساد رو می گیره».

ایشون با بیان اینکه در به کار گیری این فناوریا باید اخلاق و دین مردم و هویت ایرونی روش زوم بشه اضافه کرد: «باید راه درست رو پیش بینی و از هوشمندانه ترین و کم هزینه ترین راه، واسه پالایشای لازم استفاده کنیم».

ایشون در آخر بر توجه به موضوع اشتغال جوانان تأکید کرد و گفت: «یکی از مناسب ترین راه های جذب جوانان و ایجاد اشتغال واسه اونا، فناوری ارتباطات و اطلاعاته».