بازی هایی که تاریخ را به تصویر کشیدند؛ از جنگ جهانی دوم تا انقلاب ۵۷

در هنرهای نمایشی، تئاترهای تعاملی متفاوت و قابل توجه هستن. تصور کنین در صحنه نمایش تئاتری حضور دارین که می تونید خیلی راحت در اون گشت و گذار کنین، از کنار بازیگرها بگذرید و با اتمسفر حاکم صحنه ارتباطی عمیق برقرار کنین.

شاید بشه بازیای ویدیویی رو هم نسخه دیجیتالی اینجور نمایشایی دونست؛ چون که می تونید با به دست گرفتن کنترلر، وارد دنیای جذاب و منحصر به فردی شید که در اون قادر به انجام هر کاری هستین.

همین ویژگی مهم بازیای ویدیویی باعث شده تا از اونا بشه به عنوان مدلی زنده از وقایع تاریخی استفاده کرد. حالا خوبیش اینه در چند سال گذشته تماشاگر حضور خیلی از این آثار بوده ایم و روز به روز هم اخبار تازه تری از بازیای اقتباسی دریافت می کنیم. انقلاب سال ۵۷ ایران هم اتفاق تاریخی بسیار بزرگی تلقی می شه و نمیشه خیلی راحت از کنار اون گذشت.

به همین منظور، سال گذشته بازی جنجال بر انگیز انقلاب ۱۹۷۹ دقیقا دست روی همین دوره وقتی گذاشت و داستان خود رو از انقلاب اسلامی ایران روایت کرد. انقلاب ۱۹۷۹، ساخته نوید خوانساری تونست نظر منتقدین برجسته رو جذب کنه و به عنوان یکی از بزرگ ترین بازیای اقتباسی سال گذشته شناخته شه.

از طرف دیگه هم بازی سازان داخلی از مدتا پیش دست به کار شده بودن تا بازی ویدیویی جدیدی با عنوان «انقلاب ۵۷» پیشرفت بدن. انقلاب ۵۷، ساخته عماد رحمانی، نگاهی متفاوت به این اتفاق مهم تاریخی داره و از بسیاری جهات با ساخته خوانساری فرق داره که شاید مهم ترین اونا چگونگی روایت داستان انقلابه.

Brothers in Arms: Road to Hill 30

اگه بخوایم درباره رابطه بازیای ویدیویی و جنگ جهانی دوم صحبت کنیم، باید همه این مقاله رو صرف توضیح این موضوع بکنیم. بازیای بسیاری مثل سری Call of Duty، Company of Heroes و Medal of Honor به روایت جنگ جهانی دوم پرداخته ان و هر کدوم به سبک خاص خود داستانی از وقایع فاجعه بار این جنگ بزرگ رو تعریف کردن.

اما اگه بخوایم خاص ترین روایت از این نبردها رو معرفی کنیم، Road to Hill 30 از جذابیت و دقت بیشتری در روایت یه واقعه تاریخی برخورداره. Road to Hill 30 که اولین بازی سری برادرز این آرمز هستش، داستان ۵۰۲ چترباز سواره نظام از دسته هوابرد ۱۰۱ مشهور رو روایت می کنه که در D-Day یا همون جنگ بزرگ نرماندی در پشت خطای ارتش آلمان فرود اومدن.

در اصطلاحات نظامی آمریکایی به روزی که قراره یه عملیات بزرگ شکل گیرد روز دی (D-Day) گفته می شه. اما از روز دی به عنوان جنگ بزرگ نرماندی در جنگ جهانی دوم یاد می شه. این جنگ بزرگ که ژنرال آیزنهاور فرماندهی اونو رو دوش داشت یکی از خونین ترین فعالیتای نظامی بوده که تا کنون به انجام رسیده.

Road to Hill 30 هم، خاص و متفاوت به روایت این جنگ می پردازه که تجربه این اثر رو نسبت به دیگر شوترهای نظامی، متفاوت و منحصر به فرد می کنه.

Velvet Assassin

ایده بازی مهیج- مخفی کاری ریپلی استودیو که زندگی وایولت سامر، جاسوس بریتانیایی در جنگ جهانی دوم و فعالیتای اون در پشت خط نظامی نازیا رو به تصویر می کشید، در واقع براساس یه داستان به طور کامل واقعی بوده. در اصل وایولت سامر همون وایولت زابو، مامور و جاسوس فرانسوی تباریست که در جنگ جهانی دوم در میان ارتش نازی نفوذ کرده بود.

وایولت زابو به خاطر چهره زیبایش در میان افسران نازی از محبوبیت بسیاری بهره مند بود. این عامل به تنهایی امر جاسوسی رو واسه زابو آسون آسون می کرد و اون می تونست با کمی نزدیک شدن به افسران آلمانی اطلاعات مهم ارتش نازی رو از زیر زبون اونا بیرون بکشه.

همه ویژگیای این مامور مخفی بر جسته دلیل شد که اون بتونه با تشکیل یه شبکه مقاومت در خاک فرانسه، به خرابکاری در عملیاتای نازیا بپردازه. اما داستان واسه وایولت اصلی پایان خوشی به همراه نداشت و اون در اردوگاه اجباری راونسبروک به اسارت گرفته شد و نتونست زیر شکنجه های نازیا جون سالم به در برد.

Assassin’s Creed III

اساسینز کرید نام آشنایی به گوش همه گیمرهاه و حتی اگه یه قسمت از این عناوین رو بازی کرده باشین، حتما می دونین که داستانای این سری بازیا همه براساس وقایع تاریخی هستن. حتی بعضی وقتا شخصیتای مشهور و تاثیر گذاری مثل لئوناردو داوینچی یا پاپ الکساندر ششم هم در این مجموعه بازیا حضور داشتن.

اما قسمت سوم این فرانچایز محبوب به تعریف داستانی قابل لمس و جذاب از دل تاریخ پرداخت. داستان زندگی کانر، قاتل تازه کار قسمت سوم، بخشی از تاریخ انقلاب و استقلال آمریکا رو با جزئیات بسیار بالا روایت می کنه و شما با کنترل اون می تونید در همه این لحظات تاریخی حضور داشته باشین.

L.A Noir

قدم گذاشتن در دنیای نوآر لوس آنجلس دهه ۴۰ میلادی و حل کردن پرونده های جنایی، تنها دلایلی نیس که باید به خاطرش از تیم باندای قدر دانی کنیم. L.A Noir با تموم فراز و فرودهایش نکات بسیار مثبی داشت که شاید هنوزم دست نیافتنی باشه. جدا از بخش مکالمات و سیستم استثنائی حالت چهره ها، تیم باندای داستان شخصیتی غیر واقعی به نام کول فلپس رو به تصویر می کشید که تازه از جنگ جهانی دوم برگشته و در بخش جنایی اداره پلیس مشغول به کاره.

با این حال مهم ترین المان موجود در بازی پرونده هایی بودن که باید به حل معمای اونا می پرداختید. گفتنیست تک تک پرونده هایی که در بازی به وسیله فلپس دنبال می شدن در واقع براساس پرونده های واقعی بوجود اومده بودن و اخبار بیشتر اونا در روزنامهای جنایی اون زمان به چاپ رسیده ان.

The Saboteur

The Saboteur بازی عجیب و منحصر به فردی بود و همون تریلرهای اول اونم نظر هر گیمری رو جلب می کرد. با این حال نکته مهم The Saboteur داستان اقتباسی عالی اون از وقایع جنگ جهانی دوم بود. داستان بازی، مکانیک ایرلندی دائم الخمری به نام شون دلوین رو به تصویر می کشید که در زمان تصرف فرانسه به وسیله نازیا، به کمک نیروای مقاومت اومد و به خرابکاری در فعالیتای نظامی ارتش هیتلر پرداخت.

در واقع شون دلوین همون ویلیام گرور ویلیامز، قهرمون دو رگه انگلیسی- فرانسوی جایزه بزرگ مسابقات اتومبیل رانیه که در اول جنگ از فرانسه متواری شد و پس از اون به عنوان جاسوس به کشورش برگشت. اما بدیش اینه برگشت به خونه پایان خوشی واسه ویلیامز به همراه نداشت و اون در راه نجات کشورش جون باخت.

Valiant Hearts: The Great War

از اتفاقات جنگ جهانی دوم خسته شده اید؟ پس بهتره سری به وقایع جنگی دور تر یعنی اولین جنگ جهانی بزنیم. جنگ جهانی اول که با اعلان جنگ به وسیله آلمان علیه روسیه و فرانسه شروع شد، موضوع داستان یکی از بهترین بازیای یوبیسافت در سالای گذشته یعنی Valiant Hearts: The Great War قرار گرفت و پیشرفت دهندگان این اثر با جذابیتی توصیف نشدنی به روایت اتفاقات این جنگ بزرگ پرداخته ان.

در بازی شما کنترل چهار شخصیت جور واجور رو رو دوش می گیرید و می تونید در کنار انجام مراحل بازی از همه اشارات خنده دار به داستانای واقعی این جنگ بزرگ، لذت ببرین.

۱۹۷۹ Revolution و انقلاب ۵۷

انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران واقعه ای عجیب و خیلی با اهمیته و داستان اون پتانسیل بسیاری واسه تبدیل شدن به یه بازی ویدیویی داره. همین عامل دلیل شد تا تیم iNK Stories این فرصت رو غنیمت بشمارد و از پتانسیل بالقوه انقلاب ایران واسه پیشرفت ۱۹۷۹ Revolution استفاده کنه.

اثر مورد بحث عنوان داستان محوریست که روایتی تازه و جنجال بر انگیز از انقلاب اسلامی ایران رو تعریف می کنه. روایتی تند و تیز که خیلی از وقایع انقلاب ایران رو به رقابت میکشه.

اما مثل بسیار از آثار هنری که براساس داستانای واقعی ساخته شدن، ۱۹۷۹ Revolution هم بی اشکال و خالی از اشتباه نیس و واسه جلب نظر کاربران از المانایی واسه باحال تر کردن روایت داستان بازی استفاده کرده.

در مقابل این اثر عنوانی ایرونی هم با نام ایران ۵۷ پیشرفته که کم و بیش شباهتای بسیاری با عنوان نامبرده داره. به گفته تیم پیشرفت دهنده ایران ۵۷، این بازی عنوانی چند ژانریه و می خواد داستان حقیقی انقلاب اسلامی ایران رو بدون هیچ کم و کمبود روایت کنه و جای شک نیس که این عنوان داخلی، تمرکز بیشتری روی نقاط روشن این انقلاب داره.

                                                    .

Post Author : edame

Related Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *