با سایر کشورها، جنگ جهانی دوم، انقلاب اسلامی

دانلود پایان نامه

 

فصل سوم
روندها و رویه‌های مهاجرت ایرانیان به کانادا
3-1. قسمت اول: مهاجرت ایرانیان به کانادا
کشور کانادار هرساله به هزاران مهاجر جدید خوش‌آمد می‌گوید. اما رفتن به کانادا در عین حال که فرصتی هیجان‌انگیز است، مبارزه‌ای بزرگ نیز هست. شرایط خوب تحصیلی، کاری و رفاهی در کانادا در مقایسه با سایر کشورهای جهان این کشور را به مقصدی مطلوب برای مهاجرین مبدل کرده است. سابقه مهاجرت ایرانیان به کانادا به سال‌های اول قرن بیستم و عمدتاً بعد از جنگ جهانی دوم می‌رسد، زمانی که تنها 12 نفر ایرانی در این کشور زندگی می‌کردند و این رقم به تدریج افزایش یافت.
اما نخستین موج واقعی مهاجرین در سال 1970 به کانادا رسید و از آن به بعد یعنی تا سال 1978 رقم مهاجرین از 100 نفر در سال به 600 نفر در سال رسید. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد مهاجرت‌ها به چندین هزار نفر در سال رسید و این روند همچنان در طول جنگ عراق و ایران و تا سال 1995 ادامه پیدا کرد. مطابق سرشماری سال 1996 میلادی، تعداد 62285 نفر ایرانی و ایرانی-کانادایی در کانادا زندگی می‌کردند و در سال 2001 میلادی این افراد حدود 89هزار نفر بودند و همچنان نیز این رقم رو به افزایش است.

(نمودار3-1: آمار مهاجران مقیم کانادا از سال 2001 – 1961 میلادی)
تعدادی از مهاجرین برای تجارت به این کشور سفر کردند و تعداد دیگری دلایل سیاسی را برای مهاجرتشان عنوان کردند، هرچند که دلیل واقعی آنان شاید ترس از جنگ بود. البته آنها با تغییر قانون مهاجرت در کانادا حمایت شدند و کشور مبدأ که پیش از این عاملی استرس‌زا برای مهاجرت بود دیگر چندان اهمیتی در امتیازبندی مهاجران نداشته و آنها را از نظر تحصیلی و شغلی دسته‌بندی می‌کنند. حالا کانادا به کشوری چندفرهنگی تبدیل شده و مهاجران را به حفظ فرهنگ و آداب و سنن خویش تشویق می‌کند. مهاجران ایرانی معمولاً تحصیلات خوبی دارند، باانگیزه و کارآفرین هستند. کانادایی‌ها کم‌کم این فکر را که ممکن است مهاجرین شغل‌های آنان را بگیرند از ذهن دور کردند و ایرانی‌هایی که وارد کانادا شدند اغلب در زمینه صادرات و واردات شروع به فعالیت کرده و کانادایی‌ها را نیز استخدام کردند تا برای آنها کار کنند. در هرحال با توجه به عوامل گوناگون، جریان مهاجرت ایرانیان به کانادا همچنان ادامه دارد و ظاهراً متقاضی ایرانی آنقدر زیاد است که در فرم‌هایی که باید برای درخواست مهاجرت پر کرد، در بعضی موارد به نکاتی خاص ایرانیان اشاره شده است، مثل ذکر شماره شناسنامه برای ایرانیان با اتیکت فارسی زبان آدرس متقاضی.
در این میان افرادی که موفق شده‌اند اقامت گرفته و در کانادا زندگی کنند نقطه‌نظرات متفاوتی درمورد زندگی در این کشور دارند.
براساس آمار ارائه شده بیش از 12% مهاجرین به کانادا را سرمایه‌داران و کارفرمایانی تشکیل می‌دهند که کار خودشان را دارند. آنها قادرند برای خود موقعیت کاری ایجاد کنند. اکثر رستوران‌ها، نانوایی‌ها، شرکت‌های ساختمانی، خشک‌شویی‌ها، فروشگاه‌های کامپیوتر را ایرانیان در کانادا راه انداخته‌اند و بسیاری از آنان موفق شده‌اند شرکت‌ها و مرکز خرید بزرگ را در کانادا بنا بگذارند، به لحاظ آماری بعد از آلمانی‌ها، ایرانی‌ها دومین گروه بزرگ مهاجران تحصیلکرده در کانادا را تشکیل می‌دهند.
ایرانی‌ها در کانادا مدرسه‌های فارسی زبان، اتحادیه مهندسین و معماران ایرانی مقیم کانادا، مرکز فرهنگی ایرانیان و بسیاری مراکز فرهنگی دیگر را تشکیل داده‌اند. برای ایرانیان متقاضی مهاجرت که به زبان فرانسه تسلط دارند، بخش «کبک» شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته است و این مسئله برای فارغ‌التحصیلان نه‌چندان خوش‌اقبال این رشته، فرصت و انگیزه‌ای است تا به فکر اقدام برای مهاجرت بیفتند.
3-1-1. مبحث الف: مقصد اصلی مهاجران ایرانی
مقصد اصلی مهاجران ایران، مرکز استان انتاریو، شهر تورنتو می‌باشد. همچنین تعداد زیادی از ایرانیان در مرکز استان بریتیش کلمبیا، شهر ونکوور زندگی می‌کنند. میزان توزیع نسبی ایرانیان مطابق آمار سرشماری سال 2001 میلادی، مطابق شکل شماره 3 در تمام استانهای این کشور مشخص شده است. استان انتاریو، بیشتر درصد ایرانیان را به میزان 6/58% جذب کرده است. پس از آن استانهای بریتیش کلمبیا، کبک و آلبرتا پذیرای بیشترین تعداد ایرانیان مهاجر بوده‌اند.
(شکل 3-1: پراکندگی نسبی ایرانیان در استان های مختلف کانادا)
3-1-2. مبحث ب: نسبت جنسیت
مطابق آمار سرشماری سال 2001 میلادی، از 88225 نفر ایرانی که در کانادا زندگی می‌کردند، تعداد 47350 نفر (معادل 53%) مذکر و مابقی تعداد 40875 نفر (معادل 47%) مؤنث بودند. در پایتخت کانادا، اتاوا، 4515 نفر ایرانی در سال 2001 میلادی زندگی می‌کردند که 55% مذکر و مابقی مؤنث بودند. این نسبت نشان می‌دهد که درصد مردان مهاجر به طور محسوس از زنان مهاجر بیشتر است.

(نمودار 3-2: آمار نسبت جنسیت مهاجران ایرانی در کانادا)
3-1-3. مبحث پ: نسبت چندنژادی بودن

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.