توسعه اقتصادی و اجتماعی، حقوق بین‌الملل، توسعه اقتصادی

دانلود پایان نامه

 

سازمان بین‌المللی مهاجرت مشاوره‌های رویه‌ای و فنی را درخصوص تنظیم کار موقت مهاجران و دیگر جابجایی‌های مهاجرتی به دولتها عرضه می‌دارد و برنامه‌هایی را تدارک می‌بیند تا به دولتها و مهاجران در انتخاب یا استخدام، زبان و موقعیت فرهنگی، خدمات کنسولی، آموزش، پذیرش، یکپارچه‌سازی و بازگشت مساعدت لازم رسانده شود.
این خدمات متناسب با هر برنامه، عرضه می‌گردد و شامل اطلاعات و اجرا، مصاحبه و تصویب و مراحل بعد از تصویب می‌باشد. سازمان بین‌المللی مهاجرت برای بیش از 15 میلیون نفر در سراسر جهان سنجش پزشکی مهاجرت به اجرا درآورده و به مهاجران مساعدتهای حمل و نقل و مسافرتی نیز عرضه می‌دارد.
تنظیم مهاجرت
دولتها و جوامع علاقمندند که بدانند چه کسانی در پی حصول مجوز ورود به مرزهای آنها هستند تا بتوانند تدابیری اتخاذ کنند که اولاً مانع دستیابی افرادی گردد که مجاز به حصول به این مرزها نمی‌باشند و ثانیاً بتوانند تسهیلاتی را برای ورود افراد مستعد فراهم آورند. برای نیل به این دو مقصد سازمان بین‌المللی مهاجرت کمکهای فنی و آموزشی را درخصوص مدیریت مرزها برای مدیران دولتی مهاجرت، سیستم روادید، تنظیم ورود و اقامت را به صورت اطلاعات بیومتریک، عرضه می‌دارد.
جایگزینی مهاجرتهای نامتعارف به مهاجرتهای منظم برای تمامی دولتها سودمند می‌باشد و سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌تواند برنامه‌های گسترده‌ای برای مقابله با حمل و نقل و قاچاق انسانها از جمله جلوگیری از وقوع و یاری به قربانیان ارائه نماید. همچنین سازمان بین‌المللی مهاجرت جهت تسهیل بازگشت آزادانه و استقرار مجدد آوارگان، پناهجویان و دیگر مهاجران با لحاظ نمودن احتیاجات و نگرانیهای جامعه مهاجرپذیر برنامه‌هایی را به اجرا در می‌آورد.
مهاجرت اجباری
پناهندگان و تبعیدیها دو دسته متمایز از «افراد درحال جابجایی» هستند که شایسته توجه ویژه می‌باشند. سازمان بین‌المللی مهاجرت در زمینه یاری‌رسانی به پناهندگان در طی و پس از اتمام شرایط اضطراری، مانند شرایطی که در کوزوو و تیمور شرقی رخ داده بود، فعالیت می‌نماید. همچنین سازمان بین‌المللی مهاجرت هرساله اسکان مجدد هزاران پناهنده را که وضعیت استقرار این افراد در یک کشور جدیدالتأسیس تصویب شده باشد را تسهیل می‌نماید.
اغلب از سازمان بین‌المللی مهاجرت درخواست می‌گردد که برای افراد تبعیدی داخلی، مبارزان پیشین، قربانیان طرح تفکیک نژادی و جمعیتهای درحال انتقال یا افراد واقع در سرزمینهای در حال بازسازی، جهت حصول به شرایط مناسب مساعدت نماید. سازمان بین‌المللی مهاجرت دارای برنامه‌ها و متخصصین زبده در زمینه دعاوی پس از جنگ و مسائل مربوط به جبران خسارت می‌باشد.
رویه‌های مهاجرت
تحقیق درخصوص علل مهاجرت، بررسی رویه‌های جدید در اقدام به مهاجرت، طرح روشهای عملی مناسب، اراده اطلاعات عمومی درخصوص روند مهاجرت و بازنگری چالشها و فرصتها از نقشهای کلیدی سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌باشد.
تحقیقات و انتشارات سازمان بین‌المللی مهاجرت موجب افزایش درک موضوعات مرتبط با این پدیده، برای دولتهای مهاجرپذیر، مهاجرفرست، گذر مهاجرتی همچنین شخص مهاجران می‌گردد. گزارش دوسالانه مهاجرت در جهان که توسط سازمان بین‌المللی مهاجرت منتشر می‌گردد، بیانگر مرور کلی بر اکثر روندهای مهاجرت و موضوعات رویه‌ای در جهان می‌باشد.
پیشبرد حقوق بین‌الملل مهاجرت
سازمان بین‌المللی مهاجرت نقش خود را در حوزه حقوق بین‌الملل با تأکید ویژه بر تلفیق، انتشار، تفهیم اجرای این حقوق گسترش داده است. به طور گسترده این سازمان آموزشهای جامع و برنامه‌های گسترش استعدادها را برای دولتها و دیگر شرکای خود به عنوان بخشی از شبکه‌های مدیریت مهاجرت به اجرا درمی‌آورد. در تمام فعالیتهای اخیرالذکر توجه به حقوق و تعهدات مهاجران، بعد جنسیتی و لزوم بهداشت مهاجرت مبنا و بنیان اصلی می‌باشد، به ویژه مشاوره‌های منظم کشورها در برخورد با چالشهای معمول مهاجرت دارای اهمیت بسیاری شده است.
با حمایتهای اساسی سازمان بین‌المللی مهاجرت فرایند مشورتهای منطقه‌ای در قاره‌های آمریکا، اروپا، آسیا و اقیانوسیه فراهم شده است، البته نباید از نظر دور داشت که مکانیسم افزایش مشارکتهای بین‌المللی که پیشبر تشریک اطلاعات و تجربه‌ها، ایجاد اعتماد و مشارکت در موضوعات مرتبط را در پی دارد نگرانیهای معمول را از سوی برخی از کشورها سبب شده است.
لازم به توضیح است که در سطح بین‌المللی، شورای گفتگوی بین‌المللی مهاجرت که زیر نظر سازمان بین‌المللی مهاجرت فعالیت می‌نماید، در حوزه مباحث رویه‌های بین‌المللی پدیده مهاجرت و پیشبرد تفهیم و مشارکت درخصوص آن به عنوان اصلی‌ترین مرجع بین‌المللی عمل می‌نماید.
2-1-3. مبحث پ: مأموریتهای سازمان بین‌المللی مهاجرت
سازمان بین‌المللی مهاجرت در حوزه‌های مختلف و متنوعی در سطح بین‌المللی مأموریت داشته و فعالیت می‌نماید که شامل موارد ذیل‌الذکر می‌باشد:
تدارک خدمات ایمن، قابل اطمینان، قابل انعطاف و از نظر مالی مقرون به صرفه برای افرادی که به کمک بین‌المللی جهت اقدام به مهاجرت نیازمند هستند. ارتقای مدیریت مهاجرت قانونی و منظم و احترام به حقوق بشر شخص مهاجر بر طبق حقوق بین‌الملل، همچنین ارائه مشاوره، تحقیق، مشاوره فنی و همیاری علمی و عملی کارشناسانه به کشورها، سازمان‌های بین‌الدولی و غیردولتی و سهامداران به منظور ایجاد توانایی‌های ملی و تسهیل مشارکتهای بین‌المللی، منطقه‌ای و دوجانبه درخصوص پدیده مهاجرت، مشارکت در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها از طریق تحقیق، گفتگو، طرح و اجرای برنامه‌های مرتبط با مهاجرت برای به حداکثررسانی مزایای مهاجرت، حمایت از کشورها، مهاجران و جوامع در مقابله با چالشهای مهاجرت بی‌رویه از جمله تحقیق و بررسی سرمنشأ علل این نوع از مهاجرت، به اشتراک‌گذاری اطلاعات و اشاعه بهترین رویه و همچنین تسهیل راه‌حل‌های مرتبط با توسعه این پدیده، پیشبرد، تسهیل و حمایت از مباحث و گفتگوهای منطقه‌ای و جهانی درخصوص مهاجرت از جمله ایجاد تعاملات بین‌المللی درخصوص مهاجرت به گونه‌ای که سبب افزایش درک فرصت‌ها براساس حقوق بین‌الملل توسعه گردد، شناسایی و توسعه خط‌مشی‌های مؤثر جهت مقابله با این چالشها و تعیین روشها و اقدامات جامع جهت پیشبرد مشارکت بین‌المللی همچنین کمک به کشورها جهت تسهیل انطباق‌پذیری مهاجران در محیط جدید و ادغام سریع در اجتماع به مانند شریکی جهت توسعه کشور مهاجرپذیر اقدام می‌نماید.
از دیگر مأموریتهای سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌توان به مشارکت در عکس‌العمل‌های هماهنگ بشردوستانه در چارچوب مقررات بین سازمانی در این حوزه و ارائه خدمات مهاجرتی مناسب در دیگر شرایط اضطراری یا بعد از شرایط بحرانی که مرتبط با نیازهای افراد باشد و در حفاظت از آنها مؤثر واقع گردد، اشاره نمود.

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.