راهنمای سیستم تاکتیک‌های پویا در FIFA 19


اگه به عنوان طرفدار سری بازیای FIFA همیشه می خواستین که تسلط بیشتری روی تاکتیکای تیم خود داشته باشین، شایدً از تغییراتی که الکترونیک آرتز در فیفا ۱۹ اعمال کرده خوشحال میشین. یکی از تواناییای جدید که تاکتیکای پویا (Dynamic Tactics) اسمشه، کنترل پیشرفته تر و عمیق تری روی تاکتیک تیم، قبل از شروع مسابقه و موقع برگزاری اون بهتون میده. هم اینکه تغییراتی که به واسطه این سیستم می تونین اعمال می کنین، حتی کوچیک ترین اونا، تاثیر زیادی روی کارکرد تیم شما دارن، پس جدا از این سیستم اصلا نمی تونه تصمیم درستی باشه.

با به کار گیری سیستم تاکتیکای پویا در فیفا ۱۹ می تونین لیست ۱۱ نفره اصلی و چگونگی چینش رو انتخاب کنین، به بازیکنان نقشا و دستور العملای متفاوت بدین و در آخر تاکتیک کلی تیم تون رو مشخص کنین. مهم تر از همه، به واسطه این سیستم می تونین قبل از شروع مسابقه ۴ گیم پلن (Game Plan) متفات آماده کنین تا با در نظر گرفتن شرایط، در بین بازی بین تاکتیکای جور واجور سوییچ کنین.

سوالی که ممکنه تو ذهن شما به وجود اومده باشه، اینه که به کار گیری سیستم تاکتیکای پویا در فیفا ۱۹ چه فایده ای داره؟ جواب اون بسیار ساده س!. واسه خیلی از ما پیش اومده که جریان یه مسابقه برابر انتظار ما پیش نرفته و به خاطر همین در میونه کار مجبور به تغییر در چینش بازیکنان، دستور العملا و تاکتیک تیمی شده ایم. اعمال اینجور تغییراتی در نسخه های قبلی، باعث می شد تا معطلی ای تقریباً طولانی در جریان بازی به وجود بیاد که اصلا مورد پسند نبود. به لطف این سیستم حالا می تونین خیلی راحت و فقط با به کار گیری یه دکمه از کنترلر، تیم خود رو در کسری از ثانیه از این رو به اونو کنین.

دیگه فایده سیستم تاکتیکای پویا، گزینه های بیشتریه که نسبت به نسخه های قبلی واسه شخصی سازی تاکتیک تیم بهتون میده. با به کار گیری گزینه های موجود خیلی راحت می تونین همه جنبه های دفاعی و تهاجمی تیم رو دچار تغییرات کنین.

چیجوری به سیستم تاکتیکای پویا دسترسی پیدا کنیم؟

منوی تاکتیکای بازی فیفا ۱۹ نسبت به نسخه های قبلی به طور کامل تغییر پیدا کرده، به همین ممکنه در واسه پیدا کردن بخش تاکتیکای پویا دچار پریشونی و گیجی شید. واسه تنظیم گیم پلن تیم خود، به صفحه مربوط به Squad رفته، بعد وارد منوی Squad Actions شده و در آخر هم Custom Tactics رو انتخاب کنین. اینجا می تونین مثل نسخه های قبلی، تغییرات دلخواه رو روی چینش، دستور العملا و باقی موارد بسازین.

پس از اینکه واردی منوی Custom Tactics شدید، دکمه L2/LT رو بسته به کنسول خود فشار بدین تا وارد منوی تاکتیکای پویا شید. اینجا با چهار گیم پلن متفاوت روبرو میشین که که می تونین واسه شرایط جور واجور آماده شون کنین. نکته ای که اشاره به اون خالی از لطف نیس، اینه که اسمای انتخاب شده هیچ کاربردی ندارن و فقط واسه جدا کردن گیم پلنا از همدیگه بوده. در واقع، می تونین روی گیم پلن Defensive یه ترکیب به طور کاملً تهاجمی بچینید اما اینجور کاری پیشنهاد نمی شه، چون ممکنه به اشتباه بیفتین.

پس از انتخاب گیم پلنی که می خواین تغییرات رو روی اون اعمال کنین، دکمه X/Z رو فشار بدین. در منوی نشون داده شده، می تونین تغییرات مورد نظر رو روی بخشای جور واجور تاکتیک تیم تون از جمله Offensive Style و Defensive Style بسازین. پس از اینکه همه تغییرات رو روی تاکتیک تیم تون اعمال کردین، می تونین با فشردن دکمه L1/LT به ترتیب به منوهای Instructions ،Formations و Roles رفته و تنظیمات این منوها رو هم برابر میل تون تغییر بدین. در آخر، واسه ذخیره کردن تغییرات هم دایره یا B رو بزنین. همین روش رو می تونین واسه ویرایش دیگه گیم پلنا هم به کار ببرین.

سیستم تاکتیکای پویا چیجوری عمل می کنه؟

وقتی که رقابت در فیفا ۱۹ شروع می شه، همه چیز روی متعادل (Balanced) قرار داره و به محض اینکه از چپ و راست D-Pad کنترلر استفاده کنین، این تعادل از بین میره. در اینجور شرایطی، چهار گزینه پیش روی شما قرار داره: Ultra Defensive Defensive، Attacking و Ultra Attacking. یکی از مشکلات سیستم اینه که پس از به کار گیری D-Pad دیگه هیچ راه برگشتی وجود نداره و مجبورین با یکی از دستور العملا بازی رو ادامه بدین.

چیجوری با سیستم تاکتیکای پویا برتری خود رو حفظ کنیم؟

خیلی از مواقع ممکنه به خاطر بازیکنانی که در اختیار دارین، به کار گیری دستور العمل Ultra Defensive که به صورت پیش فرض آماده شده، کار خیلی عقلانی نباشه؛ اینجاس که پای شخصی سازی دستور العمل و گزینه ها به ماجرا باز می شه. کاربر می تونه با اعمال تغییرات درست در موارد جور واجور از جمله ترکیب تیم، روش دفاع، فاصله ی عرضی و طولی میان بازیکنان، از نقاط قوت تیم خود استفاده کنه.

پس از ورود به بخش تاکتیکا، گزینه های مربوط به روشای دفاع رو مشاهده می کنین. واسه دفاع از برتری تو یه مسابقه فوتبال، به ترکیبی سفت و سخت نیازه. به خاطر همین پیشنهاد می کنیم تا گزینه Drop Back رو واسه روش دفاعی خود انتخاب کنین. ترکیب این روش با خط دفاع عمیق می تونه حریف رو شما واسه ساختن فرصتای گلزنی به دردسر بسیاری بندازه. هم اینکه پیشنهاد می کنیم در صورت به کار گیری این تنظیمات واسه دفاع، حتما از توپای بلند واسه دور کردن توپ از یه سوم زمین خود استفاده کنین.

نکته حیاتی و مهم دیگری که موقع اعمال تغییر در  دستور العملای دفاعی تیم خود باید به اون توجه کنین، تنظیم درست Widthه؛ گزینه ای که فاصله عرضی میان بازیکنان خط دفاعی رو تعیین می کنه. به بیان دیگه، هر چی مقدار این گزینه رو زیاد کنین، بازیکنان بغل دستی شما به خط اوت نزدیک تر شده و در نتیجه، بازیکنان بغل دستی تیم حریف دردسر بیشتری واسه نفود دارن.

اگه هم مقدار Width رو در تنظیمات تاکتیکای پویای فیفا ۱۹ کم کنین بازیکنان، به خصوص مدافعان تون، از دید عرضی به شکل فشرده و عمیق تری دفاع کرده و به تیم حریف اجازه نمی دن تا از فضای موجود در وسط زمین استفاده کنن. البته یادتون نره که با وجود بسته شدن فضای میانی، بازیکنان تیم حریف فرصتای فوق العاده ای واسه نفوذ و سانتر از کنارین دارن.

گزینه دیگری که نباید از اون غافل شد، Depthه. هر چی مقدار این گزینه کمتر باشه، بازیکنان از دید طولی به شکل فشرده تری بازی کرده و این اجازه رو به بازیکنان تیم حریف میدن که به اونا فشار بیارن. پس بهتره این گزینه رو روی پایین ترین مقدار تنظیم نکنین. اگه هم قصد اعمال فشار روی حریف دارین، اونو بین ۵ الی ۸ تنظیم کنین. هم اینکه یادتون نره که موقع اعمال فشار، ممکنه فضای خالی بسیاری پشت سر بازیکنان تون به وجود بیاد.

موضوع دیگه ای که موقع به کار گیری دستور العملای دفاعی باید به اون توجه کرد، اینه که حالتای Defensive و Ultra Defensive همیشه واسه حفظ نتیجه یا دفاع نیستن. بعضی وقتا که تیم تون بازیکنان دفاعی ضعیفی داره، می تونین از این حالتا استفاده کنین تا اینجوری خطر دریافت گل رو کم کنین. از اون طرف هم واسه گل زدن می تونین روی ضد حملات تمرکز کنین. آرسنال، یکی از تیم هاییه که اینجور روش هدف دار با اون تناسب داره.

چیجوری با سیستم تاکتیکای پویا گل بزنیم؟

در مقابل Ultra Defensive، دستور العمل Ultra Attacking قرار میگیره که واسه گل زدن و گرفتن برتری پیشنهاد می شه. ترکیبای مختلفی واسه بازی تهاجمی هست که می تونین یکی از اونا رو با در نظر گرفتن بازیکنانی که در اختیار دارین انتخاب کنین. اگه ۲ وینگر سرعتی در کنارها و یه هافبک خلاق در میونه زمین دارین، پیشنهاد می کنیم از ترکیب ۳-۳-۴ استفاده کنین. اگه هم ترجیح می دین که در عین داشتن ۲ مهاجم دونده، مدافعان بغل دستی تون روی حفظ خطای بغل دستی و مقابله با وینگرهای حریف تمرکز کنن، بهترین ترکیب واسه شما ۲-۱-۲-۱-۴ در حالت Narrowه.

آزادی عمل شما موقع انتخاب یه ترکیب تهاجمی بیشتر از وقتیه که می خواین یه ترکیب دفاعی بچینید، چون وقتی می خواین یه ترکیب تهاجمی انتخاب کنین، علاوه بر روش هدف دار مشخص در زمان حمله، باید یه روش هدف دار دفاعی هم انتخاب کنین. مثلا، اگه بازیکنان تیم شما از ایستادگی بالایی بهره مند باشن، می تونین از گزینه High Pressure استفاده کنین که باعث می شه بازیکنان تیم تون حریف رو واسه گرفتن توپ تو منگنه بذارن. تیم منچستر سیتی، نمونه روشن به کار گیری این روش هدف دار در دنیای واقعیه که بازیکنان اون تا پس گرفتن توپ از حریف، دست از تلاش بر نمی دارن.

موقع انتخاب روش هدف دارای تهاجمی، گزینه های زیادی پیش روی شما قرار داره که پیشنهاد می کنیم که حالتای جور واجور رو انتخاب کنین تا بهترین مورد واسه تیم تون پیدا شه. مثلا، روش هدف دار Possession این امکان رو میده تا شما تعیین کننده سرعت بازی باشین. در مقابل، روش هدف دار Fast Build Up قرار میگیره که واسه پاس کاریای سریع و ارسال پاسای در عمق مناسبه.

در تنظیمات روش هدف دار تهاجمی، گزینه های دیگری هست که تنظیم کردن اونا به خودتون بستگی داره. شما می تونین تعداد بازیکنان تیم تون موقع ضربه آزاد، کرنر و حمله رو مشخص کنین. نکته ای که باید توجه کرد اینه که دیاگرام نشون دهنده تعداد بازیکنان، دقیق نیس و تعداد حدودی رو نشون میده. مثلا، ما انتخاب کرده بودیم که ۳ بازیکن از تیم در محوطه ی جریمه حریف حضور داشته باشن اما در کمال ناباوری ۵ بازیکن حضور داشتن.

مورد دیگری که موقع انتخاب روش هدف دار حمله اهمیت زیادی داره، گزینه Widthه که کاربرد اون با زمان دفاع فرق داره. وقتی Width رو افزایش می دین، بازیکنان شما در زمان حمله به استفاده از کنارها تمایل بیشتری دارن. این روش واسه پایه ریزی حمله وقتی سودمنده که بازیکنان سرزن داشته باشین. اگه هم بازیکنان بغل دستی شما سرعتی نیستن و در مقابل، از هافبکای خلاق بهره مندین، پیشنهاد می کنیم تا حملات خود رو از فضای موجود در میونه زمین شروع کنین.

قبل از شروع بازی، حالتای جور واجور تاکتیکای پویا رو تنظیم کنین

به صورت پیش فرض، چهار حالت مربوط به تاکتیکای پویا واسه همه تیما تنظیم شدن اما پیشنهاد می کنیم تا قبل از بازی اون ها رو تغییر بدین. اگه مطمئنین که بازی رو واگذار می کنین و می خواین اونو دفاعی شروع کنین، تنظیمات مربوط به حالتای دفاعی رو با در نظر گرفتن بازیکنان تیم تون تغییر بدین. با اینحال، یادتون نره که خط دفاعی تون در نزدیک ترین فاصله نسبت به دروازه قرار داشته باشه.

در آخر، باید گفت هیچ نکته طلایی هست که با دونستن اون بتونین بیشترین استفاده رو از سیستمای پویای فیفا ۱۹ ببرین. همه چیز به آزمون و تجربه بستگی داره و باید با تغییر تنظیمات و شخصی سازی اونا، کم کم به تنظیماتی برسین که متناسب با تیم و سبک بازی شما باشه. این نکته رو حتما در آلتیمیت تیم یادتون باشه، چون هر چند وقت یه بار لیست بازیکنان شما دچار تغییر می شه، در نتیجه به کار گیری راه هدف دارای درست براساس پتانسیلای اونا، یه موضوع بسیار حیاتیه.