رشته حقوق-دانلود پایان نامه درباره وصایت

انتقال حق مادی این است که پدید آورنده حق مادی اثر را در قالب وصیتی تملیکی به نفع شخص یا اشخاصی وصیت می نماید . در مورد وصیت نیز احکام قانون مدنی از جمله عدم نفوذ وصایای زائد بر ثلث اجرا می شود . 

بطور مثال : اگر حقوق مالی مولف تنها ترکه باقی مانده از متوفی باشند و وی انها را به کلی به سود شخص خاصی وصیت کرده باشد ، چون زائد بر ثلث اموال وی می باشد ، صحت وصیت منوط به اجازه وراث است . وصیت در این موارد ممکن است به سود حق معنوی مولف باشد به طوری که مولف حقوق خود را به فردی که توانایی حفط و اجرای حقوق مادی و معنوی وی را دارد واگذار می نماید و با قرارگرفتن این حقوق در تصرف موصی له از اختلافات ورثه ورود زیان به اثر یا حیثیت مولف جلوگیری می شود .
ب / انتقال حقوق مادی به زوجه متوفی
با توجه به ماده ۲۰قانون مدنی که مقرر می دارد : « کلیه دیون، از قبیل قرض و ثمن مبیع و مال الاجاره عین مستاجره، از حیث صلاحیت محاکم در حکم منقول است، و …..» حقوق مالی مولف نیز منقول محسوب می شود و در نتیجه زوجه نیز از این اموال ارث می برد .
ج / انتقال حق به توقیف یا تأمین کننده
تا زمانیکه اثر انتشار نیافته و در دسترس عموم قرار نگرفته است، به دلیل اینکه هنوز حق مالی بوجود نیامده تا مورد توقیف یا تأمین طلبکار قرار گیرد، این موضوع مفهومی ندارد. ولیکن در صورتیکه اثر انتشار یافته باشد، طلبکار می تواند به موجب احکام لازم الاجرای محاکم و یا اجرائیه اسناد رسمی از حق مزبور به میزان طلب خود توقیف و استیفاء نماید. اما طلبکاران نمی توانند مولف را مجبور به انتشار اثرش نمایند تا از این طریق مطالبات خود را وصول نماید . همچنین هیچ کس نمی تواند مولفی را از طریق تامین با عملیات اجرائی مجبور به تجدید نشر اثری نماید زیرا تنها پدیداورنده اثر است که حق نشر و خلق اثر را دارد تا زمانیکه اثر انتشار نیافته و در دسترس عموم قرار نگرفته است تامین و توقیف حق مالی مولف به درخواست طلبکار مفهومی ندارد زیرا هنوز حق مالی به وجود نیامده تا مورد توقیف یا تامین طلبکار قرار گیرد البته گاهی ممکن است نسخه های اثار نشر شده مولف متعلق به ناشر باشد در این صورت مطالبات مولف از ناشر قابل توقیف است .
قسمت دوم : موقت بودن
در مورد دائمی یا موقت بودن  حق مادی نظرات گوناگونی ارائه شده است که در قانون ایران موقت بودن حق مادی یک اثر پذیرفته شده است. منظور از مدت حمایت ، مدت زمانی است که اثر در قلمرو مالکیت خصوصی قرار دارد. در این زمان ، حق بهره برداری مالی که از اثر ناشی میشود در زمان حیات صاحب آن متعلق به خود او و پس از مرگش برای مدت زمانی که در هر کشوری متفاوت است، به وارثان یا موصی له تعلق می گیرد. ماده ۱۲ قانون حمایت مؤلفان و مصنفان و هنرمندان در مورد مدت زمان حمایت مادی از اثر، مقرر می دارد:«مدت استفاده از حقوق مادی پدید آورنده موضوع این قانون که به موجب وصایت یا وراثت منتقل میشود از تاریخ مرگ پدید آورنده سی سال است و اگر وارثی وجود نداشته باشد یا بر اثر وصایت به کسی منتقل نشده باشد برای همان مدت به منظور استفاده عمومی در اختیار وزارت فرهنگ و هنر قرار خواهد گرفت».
در مورد آثار ترجمه شده نیز ماده ۱ قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی با در نظر گرفتن زمانی مشابه آثار تألیفی، تصنیفی و هنری چنین مقرر داشته است:«حق تکثیر یا تجدید چاپ و بهره برداری و نشر و پخش هر ترجمه ای با مترجم یا وارث قانونی او است. مدت استفاده از این حقوق که به وراثت منتقل میشود از تاریخ مرگ مترجم سی سال است…».
بند دوم : حق معنوی
حقوق معنوی مزایایی است قانونی و غیر مادی و مربوط به شخصیت پدید آورنده یک اثر فکری که به موجب آن وی برای همیشه از یک دسته حقوق خاص برخوردار است. برای نخستین بار در قرن هیجدهم، امانوئل کانت، دانشمند و فیلسوف آلمانی به حق اخلاقی مؤلف اشاره کرد.

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۴۰y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

الف : ویژگی های حقوق معنوی مولف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *