سازمان بین المللی کار، فعالیتهای اقتصادی، در بازارهای جهانی

دانلود پایان نامه

 

برخی صاحبنظران معتقدند که یک اراده نانوشته بینالمللی قاچاق انسان را مدیریت میکند و میل به برخورد با آن را ندارد در غیر این صورت نمیتوان گفت که گروههای قاچاق از تمام حکومتهای دنیا قویترند.

4-عوامل سیاسی:
برخی رویدادهای سیاسی در جهان، سبب اتخاذ سیاست های قاچاق انسان در دولت ها می شود. از جمله آنها واقعه 11 سپتامبر 2001 در آمریکا می باشد ولی افرادی که قاچاق می شوند همواره در مقابل این سیاست ها مقاومت کرده اند که منجر به برخی شورش ها و بی نظمی ها در این کشورها شده است.
عوامل سیاسی عبارتند از:
بی ثباتی و تزلزل سیاسی، احساس عدم امنیت ، جنگ و خونریزی، ناآرامی، آشوبهای درون مرزی، درگیری و کشمکش های نیروهای نظامی داخلی، تبعیض نژادی، انقلابات در کشورها، ناپایداری سیاسی و به هم ریختگی های اجتماعی، تأکید بیش از حد بر استقلال زنان و استقلال خواهی بیش از حد زنان تحصیل کرده، احتمال تبدیل یک کشور را به یکی از کانونهای قربانیان قاچاق فراهم می سازد و این عوامل موجب می شود زمینه بهتری برای قاچاق انسان را مهیا کند. عواملی نیز مثل فقدان سیاست گذاری های مناسب چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی، منازعات و تنش های سیاسی هم کمک شایانی در جهت افزایش قاچاق انسان به قاچاقچیان می کنند.
جنایتکاران بین المللی با رخنه و نفوذ در این کشورها و با ارائه پیشنهادهای کاذب و دروغین به اهداف خود در خصوص قاچاق انسان دست می یابند.
مثلاً در صورت احساس عدم امنیت بسیار دیده شده است که برخی از جوانان در سنینی با برخی از جوامع احساس تعارض و جدال می کنند و این عدم هماهنگی باعث می شود که میل این جوانان به مهاجرت های غیر قانونی و در نتیجه قاچاق انسان بیشتر شود که در واقع می توان گفت که فرار مغزها نتیجه این احساس عدم امنیت به شمار می آید.
در واقع این افراد برای استخدام، تحصیل، جامعه پذیری، موفقیت و توسعه نیاز به فضا دارند و این فضای لازم را در کشور خود احساس نمی کنند ، لذا به همین خاطر است که تن به قاچاق می دهند تا در کشورهای دیگر بتوانند به این اهداف دست یابند.
بخش دوم:پیامدهای قاچاق انسان
قاچاق انسان آثار و پیامدهای وخیمی را به دنبال دارد که آگاهی از آن،زمینه درک عمق فاجعه و لزوم اتخاذ تصمیم دولتها برای پاسخگویی به این معضل جهانی را فراهم می آورد. قاچاق انسان می تواند بر کیفیت زندگی تمام آحاد جامعه حتی کسانی که در بازار کالاها و خدمات غیر قانونی هیچ دخالت و مشارکت مستقیمی ندارند،اثر خود را بر جای بگذارد.بر اساس گزارش اخیر سازمان بین المللی کار تقریباً سه چهارم کودکانی که در کارهای اجباری سراسر جهان به کار گرفته می شوند،در شرایط و مکان هایی خطرناک از جمله معادن و کارخانه ها با مواد خطرناک و مرگبار از جمله مواد شیمیایی و سموم کشاورزی سر و کار دارند.سوء تغذیه و مشکلات و پیامدهای جسمی ،روحی ، روانی ، بهداشتی ، اجتماعی و فرهنگی متعدد از معمولی ترین مشکلات این کودکان می باشند.
یک مقام مبارزه با قاچاق انسان با ابراز نگرانی از پیامدهای قاچاق انسان هشدار داد پیامدهای قاچاق انسان می تواند افراد را به سوی”کار اجباری” و دیگر شکل های “بردگی نوین” سوق دهد .در تنها نگاهی به تیتر برخی از خبرها خود بیانگر وضعیت موجود در این زمینه است.اشغال فرصتهای شغلی،افزایش بی رویه کرایه خانه،بروز مشکلات بهداشتی و معضلات اجتماعی و …از جمله پیامدهای قاچاق انسان به شمار می آیند.
به گزارش سرویس ترجمه شفقنا،اهمیت قاچاق انسان از آن جهت است که پیامدهای قاچاق انسان هم اکنون یکی از مهمترین و جدی ترین چالش های پیش روی جهان معاصر به شمار می رود و این پیامدها تاثیر زیادی دارد که پیشگیری و جلوگیری از پیامد قاچاق انسان راهکارهایی کاربردی را ایجاب می کند.بدون شک پدیده قاچاق انسان به عنوان اهانتی به کرامت انسان و جنایتی ناگوار علیه انسان و انسانیت است اما در عین حال مسئله ای جدی برای همه کشورها به شمار می رود که مستلزم ملاحظات در سطح ملی و بین المللی است.امروزه در هیچ کجای جهان نمی توان نقطه ای را یافت که از این پدیده شوم و آثار مخرب آن در امان باشد.دامنه ی آثار و پیامدهای ناگوار این جرم بسیار وسیع است.از جمله ی این آثار می توان به هنجار هایی مانند:خشونت علیه قربانیان،نقض حقوق قربانیان،ابتلاء به بیماری های مسری و شیوع آن در سطح جهان،ایجاد اختلالات روحی-روانی،بروز ناهنجاری های اجتماعی مانند پول شویی و جعل،تزلزل بنیان خانواده ها و مخدوش شدن نظام های سالم اقتصادی و اختلال در امنیت اجتماعی و استثمار نیروی کار اشاره کرد.ذکر این پیامدهای منفی ،ضرورت بررسی همه جانبه و مبارزه مناسب با آن را بدیهی می سازد.شرایط این پیامدها ایجاب می کند که قاچاق انسان به وسیله راهکارهایی نظیر آگاهی دهی جوامع نسبت به پیامدها،معضلات و خطرات قاچاق انسان،ایجاد فرصتهای شغلی،تشویق به برابری حقوق،فرهنگ سازی در زمینه حقوق قانونی مربوط به آن،مبارزه با فقر هدایت شود و هدایت شدن این پیامدها از واجبات به شمار می رود.
فصل اول:تبعات مختلف قاچاق انسان
1-پیامد اقتصادی-سیاسی
گاهی اوقات پدیده قاچاق انسان می تواند به عنوان عاملی موثر در تشدید تشکیلات سیاسی و اقتصادی نقش خود را نشان دهد.به طوری که در برخی از کشورهای آفریقایی طبق آمار تا حدود 50 در صد افراد نخبه و تحصیلکرده از کشور خارج و در سایر کشورها بالاخص کشورهای اروپایی به کار مشغول می شوند(پدیده فرار مغزها)که به طور قطع تبعات ویرانگری بر بنیان های اقتصادی وسیاسی کشور مبدأ می گذارد. بزهکاری سازمان یافته در سطح ملی و بین المللی بر مقوله سیاست اثر می گذارد. ارتکاب جرم و وضعیت اقتصادی هر جامعه با هم ارتباط تنگاتنگ داشته و تأثیر متقابلی بر روی هم می گذارند،به این معنی که میزان رشد اقتصادی و رشد بیکاری بر میزان و نوع جرم ارتکابی در هر جامعه تأثیر می گذارد و ارتکاب جرم نیز متقابلاً ممکن است بر ساختار اقتصادی و میزان رشد و توسعه ی اقتصادی تأثیر گذار باشد.
درآمدهای زیاد گروه های جنایتکار سازمان یافته از جمله باندهای قاچاق انسان که از ارتکاب جرم حاصل می شود ،در بازارهای جهانی تطهیر می گردد و امنیت سیستم های مالی و اقتصادی جهانی را تهدید می کند،لذا می توان گفت تطهیر درآمدهای نامشروع که طبق کنوانسیون پالرمو از جنایات سازمان یافته فراملی است،از پیامدهای قاچاق انسان می باشد که اثرات نامطلوبی بر اقتصاد کشورها بر جای می گذارد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از “هنگ گنگ” لوئیز سی دباکا مدیر دفتر نظارت و مبارزه با قاچاق انسان در آمریکا گفت:با توجه به این که کارفرمایان با وعده دروغین کار بهتر و دستمزد بیشتر،از افراد فقیر و کم برخوردار بهره کشی می کنند،شرایط سخت تر اقتصادی پیامدهای ناگوارتری خواهد داشت و این امر را تشدید می کند.همانطور که در مباحث قبل بیان شد قربانیان اغلب با فریب وعده دستمزدهای بالا راهی غربت می شوند و ناگهان خود را غرق در بدهی و بردگی مجازی می بینند که برای دستمزد ناچیز در مشاغلی چون خدمتکاری خانه یا روسپیگری به کار مشغولند.
سی دباکا در گفت و گو با خبرنگاران افزود:امروزه بسیاری از کشورها توانایی های خود را در زمینه تحقیقات و بازرسی برای مبارزه با قاچاق انسان تقویت می کنند.انگیزه ها و تبعات سیاسی و اقتصادی متعددی نیز در خصوص قاچاق انسان مطرح شده است که یکی از موارد آن پولشویی می باشد. اشخاصی که اقدام به پولشویی می کنند به دنبال سود حاصل از سرمایه گذاری وجوه غیر قانونی خود در فعالیتهای اقتصادی نیستند،بلکه هدف آنها نگهداری اصل وجوه و عواید مزبور است.
بنابراین مشاهده می شود که با پدیده پولشویی قاچاقچیان انسان بسیاری اوقات ثروت خود را-که از راه نامشروع به دست آورده اند-در جاهایی سرمایه گذاری می کنندکه هم مجدداً سود بسیاری عاید ایشان می کند و هم منبعی برای جلب مجدد قربانیان می شود.همچنین این افراد دارای وجهه اجتماعی بسیار مثبتی می شوند که برای ادامه روند فعالیت کثیف ایشان بسیار مؤثر است. به هر تقدیر به رغم حمایتی که برخی دولتها برای کنترل این وضعیت نموده اند خرید و فروش،قاچاق،استثمار بدنی و جنسی و آدم ربایی به عنوان شدیدترین اشکال استثمار اقتصادی در خصوص کودکان یک واقعیت روزمره در بسیاری از نواحی جهان است و این در حالی است که خشونت خانگی و جنسی علیه زنان به عنوان عاملی در گسترش پدیده قاچاق انسان،به شدت هر چه تمامتر در جهان ادامه دارد.

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.