سرمایه در گردش، سرمایه گذاری، رونق اقتصادی

دانلود پایان نامه

 

سرمایه‌گذاری توسط مهاجران در کشور پذیرنده یکی از شیوه‌های رایج و تقریباً جهت کسب مجوز مهاجرت اعطایی می‌باشد. از آنجا که سرمایه در گردش موجب رونق اقتصادی می‌گردد، کشورها متمایلند مرزهای خود را به روی سرمایه‌گذاران بگشایند و برای اعطای امتیاز مهاجرت به آنان، شرایط را تسهیل نمایند. اکثر کشورهای پیشرفته و یا در حال توسعه شرایطی را برای سرمایه‌گذران سراسر دنیا فراهم نموده‌اند تا این افراد بتوانند به واسطه سرمایه‌گذاری، اقامت کشور سرمایه‌پذیر را اخذ نمایند. ولی باید مدنظر داشت اجازه اقامت در این گونه کشورها با آنچه درمورد کشور کانادا گفته خواهد شد، متفاوت است. بدین مفهوم که شرایط ارزیابی متقاضی در این گونه سرمایه‌گذاری‌ها مفهوم نداشته و هر فردی که دارای سرمایه اعلام شده از طرف کشور سرمایه‌پذیر باشد، قادر به ارائه درخواست خواهد بود.
کشور ایالات متحده آمریکا یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین شیوه‌ها را برای اخذ مجوز اقامت سرمایه‌گذاری در آن کشور اعلام نموده است. در این شیوه متقاضی با سرمایه‌گذاری معادل مبلغ یک‌میلیون دلار در هر نقطه ایالات متحده آمریکا قادر به اخذ امتیاز اقامت از این کشور خواهد بود. کشور انگلستان میزان سرمایه را معادل مبلغ یک‌میلیون پوند انگلیس اعلان کرده است. کشور پرو این میزان سرمایه را معادل مبلغ پنجاه هزار دلار آمریکا اعلان نموده است. کشور پاناما با سرمایه‌گذاری معادل مبلغ یکصدهزار دلار آمریکا به سرمایه‌گذاران امتیاز اقامت آن کشور را اعطا می‌نماید. همچنین با سپرده بانک بیش از دویست‌هزار دلار در بانک ملی پاناما افراد گذرنامه موقت دریافت می‌نمایند. کشور اتریش سرمایه‌گذاری معادل مبلغ سه‌میلیون دلار آمریکا را از شرایط اقامت در این کشور به سرمایه‌گذاران اعلان نموده است. کشور آرژانتین مبلغ معادل سیصدهزار دلار را به عنوان شرط اعطای اقامت ابراز نموده و کشور استرالیا سرمایه‌گذداری معادل مبلغ هفتصد و پنجاه هزار دلار استرالیا را در این کشور از شرایط اخذ مجوز اقامت عنوان کرده است. البته در طول دوران سرمایه‌گذاری بانکهای استرالیا به سپرده‌گذار سود خواهند پرداخت و اصل پول بعد از مدت 4 سال در صورت اجرای تعهد سرمایه‌گذداری در آن کشور به متقاضی مهاجرت عودت خواهد شد.
در نمودار زیر مقایسه میزان سرمایه‌گذاری در کشورهای مختلف صورت پذیرفته است. در این نمودار شاخص سرمایه‌گذاری براساس واحد دلار آمریکا در نظر گرفته شده است.

(نمودار 3-9: مقایسه میزان مبلغ سرمایه گذاری در کشورهای سرمایه پذیر)
بنابر آخرین بیانیه اداره مهاجرت استان کبک کانادا در تاریخ 27 مارس 2013 (7 فروردین 1392) برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری استان کبک تعداد محدودی پرونده مهاجرت سرمایه‌گذاری می‌پذیرد. اداره مهاجرت استان کبک اعلام کرد پذیرش پرونده‌های سرمایه‌گذاری را از یکم ماه آگوست 2013 (10 مرداد 1392) آغاز خواهد کرد. اگرچه اداره مهاجرت استان کبک تغییرات عمده‌ای در نحوه پردازش پرونده‌های سرمایه‌گذاری به 2000 پرونده می‌باشد که حتس نسبت به سال قبل نیز حدود 25% کاهش یافته است.
3-3-2. مبحث ب: مهاجرت به شیوه دائم متخصصین
افرادی که دارای تحصیلات و تجربه شغلی مناسب می‌باشند، به واسطه این دو امتیاز موقعیتهای حرفه‌ای مناسبی از طرف کشور مهاجرپذیر به آنها پیشنهاد می‌گردد. کشور استرالیا به جز کشور کانادا به عنوان یکی دیگر از قطبهای مهاجرپذیر در دنیا محسوب می‌گردد که اقدام به جذب مهاجران دائم متخصص می‌نماید. این کشور طبق اعلام سازمان بین‌المللی یونسکو از نظر استانداردهای زندگی در رتبه سوم جهان قرار دارد. استفاده از خدمات دولتی رایگان مانند بیمه خدمات درمانی، حقوق بیکاری حقوق ازکارافتادگی، مساعدت در کاریابی، حقوق بازنشستگی، امکان استفاده از کمک‌هزینه‌های خانواده و همچنین سرعت در رسیدگی به پرونده مهاجران موجب شده است متقاضیان مهاجرت به این کشور متمایل گردند.
نرخ بیکاری در کشور استرالیا حدود 6/4 درصد اعلان شده است که این شاخص در کشور کانادا به میزان 2/6درصد و در کشور ایالات متحده آمریکا به میزان 8 درصد می‌باشد.
جدیدترین لیست مشاغل مورد نیاز کانادا برای مهاجرت به کانادا به روش جدید تخصص (Skilled worker) اعلام شد. این لیست شامل 24 شغل جدید می‌باشد و متقاضیان برای واجد شرایط بودن در مهاجرت به کانادا به روش تخصصی جدید باید در یکی از مشاغل این لیست حداقل یک سال سابقه کار (بدون وقفه) داشته باشند. اداره مهاجرت کانادا از تاریخ 4 می 2013 (15 اردیبهشت 1392) شروع به دریافت پرونده برای مهاجرت به کانادا به روش جدید تخصصی خواهد کرد اما بنابر اعلامیه امروز اداره مهاجرت کانادا و پیشنهاد این ارگان به علاقمندان، به دلیل مخدودیت در پذیرش پرونده (3000 پرونده برای سال 2013) همینطور تغییرات عمده در این روش مهاجرت بهتر است متقاضیان قبل از تاریخ شروع پذیرش اقدام به تکمیل مراحل اولیه پرونده‌شان کنند
از مهمترین تغییرات مهاجرت به کانادا به روش جدید تخصصی (Skilled worker) در مقایسه با سال‌های قبل نیاز به ارزیابی مدارک تحصیلی متقاضیان می‌باشد که این ارزیابی باید توسط ارگان‌های از پیش تعیین شده توسط اداره مهاجرت کانادا انجام شود. نکته مهم این است که این ارزیابی باید قبل از درخواست به مهاجرت به کانادا به روش تخصصی جدید انجام شده باشد.
مهندسان ارشد (با سابقه مدیریت) 0211 Engineer managers
اقتصاددان‌ها و تحلیلگران اقتصادی 1112 Financial and investment analysts
کارشناسان زمین‌شناسی و کارشناسان اقیانوس‌شناسی 2113 Geoscientists and oceanographers
مهندسان عمران 2113 Civil engineers
مهندسان مکانیک 2132 Mechanical engineers
مهندسان شیمی 2134 Chemical engineers
مهندسان معدن 2143 Mining engineers
مهندسان اکتشافات و زمین‌شناسی 2144 Geological engineers

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.