سطوح بانکداری الکترونیکی، سطوح بانکداری الکترونیک، بانکداری الکترونیکی

 

۴٫ کارتهای هوشمند
دستگاه خودپرداز
خود پرداز، ماشین خودکاری است که از طریق آن می توان خدمات بانکی به مشتریان ارائه داد. این خدمات عبارتند از :
– دریافت پول
– دریافت مانده حساب
– ارائه خدمات در زمینه انواع سپرده
– دستور پرداخت به حساب سایرسازمانها و ارگانها دریافت صورتحسابها
ژاپن دارای بیشترین سرانه خودپرداز در جهان است، بطوریکه با جمعیت ۱۱۰ میلیون نفری، ۲۸۰۰۰۰ خودپرداز را دارا می باشد.در مقایسه، امریکا با ۲۵۰ میلیون جمعیت تنها ۶۵۰۰۰ خود پرداز می باشد. در اروپا ، می توان از اسپانیا به عنوان بیشترین دارنده خودپرداز نام برد که برای هر یک میلیون نفر، ۷۶۵ خود پرداز وجود دارد.
انتقال منابع الکترونیکی از نقطه فروش(EFTPOS)
EFTPOS یک روش پرداخت الکترونیکی است که شامل پرداخت بهای کالا و خدمات و سپس بدهکاران الکترونیکی حساب مشتری می باشد. ایده EFTPOS برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ ارائه شد مهمترین مزایای EFTPOS شامل موارد زیر است:(۱۹۹۹ Essigger,)
1) مشتریان با بهره گرفتن از این، با آسودگی و با سرعت خریدشان را انجام می دهند و نیاز به حمل پول ندارند. ۲)فروشنده می تواند خدمات خود به مشتریان را از این طریق گسترش دهد، چون مشتریان بدهکار شدن را دوست دارند و همچنین مشکلات موجود در ارتباط با وجوه نقد نیز کاهش می یابد (دزدی و تقلب) بانک علاوه بر پاسخگویی به درخواست مشتریان ، متعاقباً موجب افزایش حجم سپرده های خود نیز می شود.
خدمات از راه دور
به طور کلی می توان دو نوع خدمات از راه دور را نام برد که عبارتند از :
۱) استفاده از فناوری سیستم های پاسخگوی خودکار که مشتریان از تلفن مجهز به سیستم تن استفاده می کند و با وارد نمودن اعدادی ،خدماتی به آنان ارائه می شود. در بعضی از سیستمهای پاسخگویی خودکار نرم افزاری وجود دارد که کلمات را تشخیص می دهد.
۲) نوع دوم خدمات از راه دور به این صورت می باشد که از یک اپراتور جهت پاسخگویی استفاده می شود، نه از سیستم های پاسخگویی الکترونیکی، گاهی دیده شده است در برخی موارد در کنار یک سیستم پاسخگوی خودکار از یک اپراتور نیز برای برخی تبادلات روزمره استفاده شده است .
کارتهای هوشمند
کارت هوشمند در بردارنده یک مدار الکترونیکی به شکل تراشه می باشد که جهت نقل و انتقال ، ذخیره سازی و پردازش اطلاعات بکار می رود. انتقال اطلاعات می تواند با به وسیله اتصالاتی که برروی سطح کارت وجود دارد و بدون اتصال و از طریق میدانهای مغناطیسی انجام شود. کارتهای هوشمند نسبت به کارتهای مغناطیسی از حجم وذخیره بیشتری برخوردارند، بطوری که دارای مدارهای با بیش از ۲۰ کیلو بایت حافظه هستند و انتظار می رود این رقم در نسلهای جدیدتر تراشه چند برابر شود.
۲-۱-۴) سطوح بانکداری الکترونیکی
بانکداری الکترونیکی را میتوان بر اساس دامنه و فضای اصلی انتقال الکترونیکی وجوه و فناوری اطلاعات و ارتباط به دو سطح تقسیم کرده و مورد بررسی قرار داد:(گودرزی وزبیدی ،۱۱۵،۱۳۸۷)