سفر در زمان؛ تبارشناسی موبایل محبوب نوکیا ۳۳۱۰


امروز در خبرها خوندین که نوکیا می خواد موبایل محبوب ۳۳۱۰ (بررسی سایت ما) رو با پشتیبانی از شبکه ۳G وارد بازار کنه. به همین مناسبت می خوایم نگاهی بندازیم به گذشته این موبایل که یکی از شناخته شده ترین گجتای دنیای تکنولوژی هستش.

همه چیز از نوکیا ۳۱۱۰ شروع شد، اولین موبایلی که به دکمه ناوبری هوشمندی موسوم به Navi-Key مجهز شده بود. این دکمه در زیر نمایشگر قرار داشت و فشردن اون در هر منو، عملیات متفاوتی رو اجرا می کرد که با واژه ای کوتاه روی نمایشگر مشخص می شد.

نوکیا ۳۱۱۰

این دکمه به روش اصلی جابجایی و مرور رابط کاربری فیچر فونای نوکیا تبدیل شد و حتی به دوره نمایشگرای لمسی هم راه یافت، یعنی وقتی که دکمه فیزیکی با خود نمایشگر جانشین شد.

نوکیا ۳۱۱۰

دو سال بعد، نوکیا ۳۲۱۰ پا به میدون گذاشت. این موبایل که حدود ۱۶۰ میلیون دستگاه از اون در سرتاسر جهان به فروش رفت، تا به امروز یکی از محبوب ترین تلفنای همراه هستش. البته نصب بازی معروف اسنیک (Snake) به صورت پیش فرض روی نوکیا ۳۲۱۰ هم در به دست آوردن این موفقیت نقش زیادی رو بازی کرد.

نوکیا ۳۲۱۰

همونجوریکه در تصویر می بینین، نوکیا ۳۲۱۰ از نظر طراحی به طور کاملً نزدیک به ۳۱۱۰ه، اما آنتن خارجی در اون وجود نداره. در واقع این دستگاه جزو اولین موبایلایی بود که تونست بیرون زدگی آنتن رو حذف کنه، اما واسه این کار مجبور شد مقداری از قدرت آنتن دهی رو فدا کنه.

نوکیا ۳۲۱۰

در آخرً نوبت به نوکیا ۳۳۱۰ رسید. هفده سال و یه ماه قبل (یکم سپتامبر ۲۰۰۰ برابر با ۱۱ شهریور ۱۳۷۹) موبایلی پا به میدون وجود گذاشت که با کمی بزرگ نمایی، به افسانه ای در بخش تکنولوژی تبدیل شد.

نوکیا ۳۳۱۰

نوکیا ۳۳۱۰ در کل حدود ۱۲۶ میلیون دستگاه فروش داشت که به مراتب کمتر از نسل قبلیست، اما تونست محبوبیت بیشتری به دست بیاره. در این موبایل، بازیا بروزرسانی شدن و اسنیک هم به نسخه ۲ پیشرفت کرد.

نوکیا ۳۳۱۰

یکی از نکات جذاب در این گوشی موبایل، مرتب سازی رشته ای پیامکا براساس مخاطب بود، ضمن اینکه از پیامای متنی تا بیشترین حد ۴۵۹ کاراکتر پشتیبانی می کرد (البته ارسال و دریافت پیامای طولانی به صورت جداگونه انجام می شد).

نوکیا ۳۳۳۰

یه سال بعد، نوکیا موبایل ۳۳۳۰ رو معرفی کرد که به فناوری CSD یا Circuit Switched Data مجهز بود. این فناوری به موبایلا اجازه می داد تا از راه سیستمی مثل دایال-آپ (Dial-up) به نسخه محدود تری از اینترنت به نام WAP وصل شن.

نوکیا ۳۳۳۰

در مرحله بعد، پیشرفت زیادی به دست اومد و نوکیا ۳۴۱۰ به عنوان اولین موبایل این شرکت با پشتیبانی از اپلیکیشنای جاوا (Java) معرفی شد. این گوشی موبایل دو دکمه ناوبری Navi-Keys داشت که یکی از اونا جانشین دکمه برگشت/حذف در مدلای قبلی شده بود.

نوکیا ۳۴۱۰

موبایل ۳۴۱۰ هم اینکه از محتوای گرافیکی سه بعدی هم پشتیبانی می کرد و یکی از اولین موبایلایی به حساب می رفت که قدم رو از بخش گرافیک دوبعدی بالاتر گذاشت. با وجود اینکه گوشی موبایل مورد بحث نمایشگری تک رنگ (مونوکروم) با رزولوشن ۶۵×۹۶ پیکسل داشت، بازم فناوری سه بعدی در اسکرین سیورا و بازی Munkiki's Castle در اون اجرا و اجرا شد.

نوکیا ۳۴۱۰

در سال ۲۰۰۲ نوکیا دو موبایل ۳۵۱۰ و ۳۵۱۰i رو معرفی کرد. مدل ۳۵۱۰i به سیستم عامل نوکیا سری ۳۰ مجهز شده بود و همون نمایشگر ۶۵×۹۶ پیکسلی نسل قبلی اما از نوع رنگی اش رو در اختیار داشت، اونم با توانایی نمایش ۴۰۹۶ رنگ.

نوکیا ۳۵۱۰ آی

در سال ۲۰۰۳ نوکیا سیستم شماره گذاری اش رو عوض کرد و موبایل ۳۱۰۰ رو عرضه کرد. این موبایل به سیستم دلیلی پیشرفته تر، یعنی سری ۴۰ مجهز شده بود و می تونست عکس بگیره.

نوکیا ۳۱۰۰

البته داستان به این سادگی نبود، چون نوکیا ۳۱۰۰ دوربین داخلی نداشت. به خاطر همین باید دوربین خارجی مخصوصی رو از راه درگاهی به نام Pop-Port به این موبایل وصل می کردین.

دوربین مخصوص این کار هم «نوکیا فان کمرا PT-3» نام داشت که با چندین مدل دیگه از موبایلای نوکیا هم موافق بود و انرژی اش از راه دو باتری نیم قلمی تأمین می شد. مطالعه دفترچه راهنمای این دوربین هم خالی از لطف نیس (فایل پی دی اف).

دوربین PT-3 می تونست عکسایی با رزولوشن VGA (یعنی ۴۸۰×۶۴۰ پیکسل) رو به ثبت برسونه که کادر بندی اون از راه منظره یاب اپتیکال انجام می شد (شک نداشته باشینً انتظار نداشتید که پیش نمایش عکس رو روی نمایشگر ۱۲۸×۱۲۸ پیکسلی تماشا کنین).

نمایشگر روی دوربین فقط می تونست ظرفیت باتری و وضعیت حافظه رو نشون بده. حافظه ۸ مگابایتی این دوربین هم توانایی ذخیره سازی حدود ۵۰ عکس رو داشت.

داستان این نسل محبوب از موبایلای نوکیا در سال ۲۰۰۳ تموم شد، تا اینکه امسال تماشاگر رونمایی از نسخه جدیدی از این فیچر فون بودیم، البته با نمایشگر بزرگ و با کیفیت و دوربین داخلی (و ۶۴ مگابایت حافظه داخلی).

سیستم عامل و رابط کاربری نوکیا ۳۳۱۰ جدید به طور کاملً تغییر کرده اما دکمه های Navi-Keys بازم در جای خود قرار دارن. حال نوکیا می خواد نسخه موافق با شبکه ۳G از این موبایل رو وارد بازار کنه تا محدودیتای مدل پایه رو نابود کنه.

هنوز مشخص نیس نوکیا ۳۳۱۰ جدید تونسته به فروش زیادی در بازار برسه یا خیر، اما عرضه مدل ۳G اون می تونه از عزم جدی مدیران شرکت HMD Global واسه جا انداختن یه فیچر فون در بین انبوه موبایلای هوشمند باشه.