شرکت های تولید کننده

 

۳٫۱۱٫۱- خوشایند بودن منبع
خوشایندی از منبع به احساسات مثبت یا منفی که مصرف کنندگان نسبت به یک منبع اطلاعاتی دارند گفته می شود. خوشایندی، هنگامی که منبع به گونه ای رفتار کند که با تمایلات بینندگانش هماهنگی داشته باشد افزایش می یابد، به علاوه هنگامی که منبع سخنان دلپذیر بگوید خوشایندی بالا می رود. یک منبع ممکن است خوشایند باشد به این دلیل که به گونه ای رفتار می کند یا از عقایدی حمایت می کند که همانند رفتار یا عقاید مخاطبین است(سعدی،۱۳۹۰: ۲۵۵).
۴٫۱۱٫۱- معناداری منبع
منابع اطلاعات،معانی را نیز در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند. چنین معانی می توانند در نتیجه پیوند بین منبع و مارک منتقل شوند. برای مثال شرکت “گاتورید” با اجیر کردن مایکل جردن و پیوند زدن او به نوشیدنی شور- شیرین در تبلیغات امیدوار است به محصولش این پیام را منتقل کند که مصرف این نوشیدنی می تواند استعداد ورزشی را بالا ببرد، در اینجا جردن به عنوان نمادی عمل می کند که عرضه کننده ی برخی ویژگی هاست (مانند ورزشکاری و برنده بودن) که می تواند به نوشیدنی منتقل شود. اشخاص مشهور نمادهای فرهنگی هستند. هنگامی که شخص مشهور در یک تبلیغ محصولی را تایید می کند، رابطه هایی شکل می گیرد تا معانی فرهنگی مشتق شده به محصول منتقل شود. در مرحله مصرف، معنا احتمال دارد از کالا به مصرف کننده منتقل شود (همان منبع: ۲۵۶).
۱۲٫۱- انواع جاذبه های تبلیغاتی
هرپیام تبلیغاتی باید حاوی یک جاذبه قوی برای جذب مخاطب و برانگیختن وی برای ابراز رفتار
مورد نظر باشد، بطور کلی سه نوع جاذبه اصلی در پیام‌های تبلیغاتی بکار می‌رود که عبارتنداز: پیام ها و جاذبه های منطقی، پیام ها و جاذبه های احساسی و هیجانی، پیام ها و جاذبه های اخلاقی و معنوی.
۱٫ جاذبه های منطقی یا اطلاع رسان: پیامهایی هستند که با منافع فردی مخاطب ارتباط داشته و نشان می دهند که محصول (کالا یا خدمت)، منافع ادعا شده را تامین خواهد کرد. این جاذبه‌ها وعده «منافع مادی» و «امتیازات» مربوط به اهمیت کالا را به ما یادآور می‌شود (یعنی منطقاً قانع می‌شویم که خریدن این کالا به نفع ما است).
۲٫ جاذبه‌های احساسی وهیجانی: این نوع جاذبه‌ها با برانگیختن هیجانات مثبت یا منفی در انسان، زمینه ابراز رفتار مورد نظر را در مخاطب ایجاد می‌کنند؛ جاذبه‌ی احساسی برخلاف جاذبه منطقی
سعی در تحریک احساسات فرد و برانگیختن آن و رسیدن به مقصود از این طریق دارد.
نمونه‌هایی از هیجانات مثبت : عشق، دوستی، احترام، سربلندی، افتخار، استقلال، اقتدار، جوانی، شخصیت، شجاعت، آزادی، اتحاد، احساس غرور،نشاط، شادی، امید، لذت، رضایت، طنزو…
نمونه‌هایی از هیجانات منفی : نفرت، دشمنی، بی‌احترامی، سرافکندگی، زبونی، وابستگی، ضعف، پیری، بی‌شخصیتی، ترس، اسارت، تفرقه، اندوه، غم، احساس گناه، ندامت و… (معبی، ۱۳۸۱: ۲۸).
مطابق با نظر کاتلرجاذبه های عاطفی برای تحریک احساسات و عواطف در جهت مثبت یا منفی و با هدف تشویق به خرید مورد استفاده قرار می گیرند؛ که جاذبه های منفی باعث می شوند مردم یا دست به کارهایی بزنند که انجام آنها لازم است کارهایی نظیر مسواک زدن دندان ها یا خرید لاستیک نو برای اتومبیل؛ یا از کارهایی که نباید انجام شوند اجتناب کنند که شامل کارهایی نظیر استعمال دخانیات، مصرف مشروبات الکلی و پرخوری می باشد. مثلا هنگامی که کرست در یکی از آگهی های تبلیغاتی خود هنگام نشان دادن چند تاس با شماره های کرم خورده می گوید: ” دندان چیزی است که شما توان قمار کردن روی آن را ندارید ” تقریبا به نحوی به جاذبه ترس از کرم خوردگی دندان توسل جسته است؛ در زمینه استفاده ازجاذبه های عاطفی مثبت می توان شرکت «ای تی اند تی» را مثال زد که در آگهی تبلیغاتی خودعنوان می کند: یعنی همان : ” جلو بیایید وبا کسی تماس بگیرید ” که مجموعه ای از احساسات و عواطف را بر می انگیزد (کاتلر، ۱۳۸۶: ۵۸۶).
۳٫ جاذبه های اخلاقی ومعنوی : پیامهایی هستند که در جهت احساس و درک مخاطب از “خوب و مناسب“ بودن چیزها ارائه می گردند، مانند پیامهای مربوط به تشویق و ترغیب افراد جهت حمایت از کمک به جنگ زدگان، آسیب دیدگان، محیط زیست و سواد آموزی؛ همچنین این جاذبه‌ها وعده منافع معنوی را به مخاطب می‌دهند و بیشتر در مورد ترویج آرمان‌های نیک اجتماعی بکار می‌روند که درنمونه‌ای از این وعده‌های معنوی می توان به رضایت و وجدان فردی، رضایت و وجدان اخلاقی، رضایت خداوند، ثواب، بهشت اشاره نمود (متولی، ۱۳۹۱: ۱۲۷).
که تمرکز اصلی پژوهش حاضر بر روی پیام ها و جاذبه های احساسی و هیجانی می باشد که در قالب تبلیغات تجاری هیجانی تحت بررسی است؛ همانطور که پیشتر بیان شد « گارث. اس. جاوت»‌ و «ویکتوریا ادراس » تبلیغ هیجانی را در زمره ی دسته بندی های خود در زمینه تبلیغات تجاری قرار داده و بیان می دارند که تبلیغ‌هیجانی یا به عبارتی آشوب آفرین تبلیغی است که در آن‌ سعی‌ می‌شود مخاطب‌ به‌ سوی‌ اهداف‌ معین‌ و هیجان آور هدایت‌ شود ، که در واقع با بهره گرفتن از نگرش هیجانی در تبلیغات، به احساسات مثبت نسبت به محصول تاکید می شود (معبی، ۱۳۸۱: ۲۸).
۱۳٫۱- تبلیغات هیجانی به عنوان استراتژی احساسی
براساس نگرش احساسی می توان به طراحی استراتژی های پیام تبلیغاتی با تاکید بر احساسی و هیجانی بودن پرداخت که از آن تحت عنوان استراتژی های احساسی یاد می شود؛ استراتژی های احساسی، راهبردهایی هستند که احساسات و عواطف را بر
می انگیزانند و آنها را با کالاها، خدمات و
شرکت ها منطبق می سازند. این استراتژی ها در پی آن هستند که با ترویج تمایل و دوست داشتن باعث شوند تا مشتری پیام را بهتر به خاطر سپارد و درک تبلیغات را ارتقا دهد. استراتژی های احساسی از راه برانگیختن احساس ها بر فرایند تصمیم گیری و تفکر مصرف کننده تأثیر می گذارند و آن ها را به سوی تصمیم گیری می برند.برای مثال یک احساس همانند عشق می تواند در متقاعد کردن یک مشتری برای خرید یک هدیه گران قیمت برای همسرش و یا فرزندش تأثیر زیادی داشته باشد (بیرانوند، ۱۳۸۹: ۲۳۹). یکی از انواع استراتژی های احساسی، تبلیغات هیجانی می باشد که این نوع تبلیغات در تلاش است تا احساسات قدرتمند را برانگیزاند و مشتری را به یادآوری و انتخاب کالا هدایت کند. مثلا شرکت های تولید کننده عطر و ادوکلن از احساس هایی مانند افسونگری و رمانتیک بودن در تبلیغات خود استفاده می کنند (روستا و خویه، ۱۳۸۸: ۱۰۲). به طور کلی تبلیغات هیجانی بر مبنای سه گونه تفکر شکل می گیرند که عبارتنداز: