صورتحساب مستقیم موبایل

 

از آنجایی که یک آدرس قابل اعتماد برای تحویل داده نمیشود ، این کالاها اغلب بصورت دیجیتال با بهره گرفتن از سرویس پیام چند رسانهای برای ارائه موسیقی خریداری شده ، زنگ ، تصاویر پس زمینه و غیره مورد استفاده قرار میگیرد خدمات پیام چند رسانهای همچنین میتواند بارکد را اسکن شده برای تایید پرداخت توسط فروشنده به او ارائه کند . این به عنوان بلیت الکترونیکی برای دسترسی به رویدادها و یا برای جمعآوری محصولات سخت استفاده میشود
پرداختهای تراکنشی در آسیا و اروپا بسیار محبوب گشته است ، اما در حال حاضر توسط روش های دیگر پرداخت همراه انجام میگیرد از جمله پرداختهای وب همراه، پرداختهای همراه مشتری و قبض مستقیم صورتحساب موبایل به این دلایل :
– قابلیت اطمینان ضعیف – پرداخت تراکنشی به راحتی می تواند با گم شدن پیام ، منجر به شکست شود .
– سرعت کم – ارسال پیام میتواند آهسته باشد و میتواند ساعتها وقت فروشنده را بگیرد . مصرفکنندگان نمیخواهند بیش از چند ثانیه منتظر پرداخت بمانند .
– امنیت – رمزنگاری پیام کوتاه
– هزینه بالا – هزینه های بالایی در ارتباط با این روش پرداخت وجود دارد .
– هزینه راه اندازی کدهای کوتاه
– پرداخت پول برای تحویل از رسانه ها از طریق سرویس پیام چند رسانهای
– هزینه های حمایت از مشتری برای حسابرسیکاربری برای تعداد پیامهای که از دست رفته و یا به تعویق افتاده است .
– نرخ پایین پرداختها – اپراتور هزینه های بالایی را در اجرا و حمایت از پرداختهای معاملاتی متحمل می شود که منجر به کاهش ۳۰ درصدی میزان پرداختها به فروشنده است .
– پیگیری کم در فروش – پرداخت پس از آن که پیام ارسال شده است و محصولات دریافت گردید ، مصرفکنندگان قابلیت‌های کمی برای انجام دارند . برای آنها به یاد داشتن خرید کالا یا چگونگی خرید دشوار است (حسینی،۱۳۸۵؛۴۳).
۲-۱۴-۱-۷- صورتحساب مستقیم موبایل :
مصرفکننده با بهره گرفتن از گزینه صدور صورتحساب تلفن همراه در سایت تجارتالکترونیک ، مانند سایت بازی آنلاین پرداخت را انجام میدهد . پس از دو فاکتور تایید هویت مربوط به «پی آی ان» و رمز عبور یک بار مصرف، حساب تلفن همراه مصرفکننده برای خرید شارژ میشود . این روش جایگزین پرداخت نیازی به استفاده از کارت اعتباری بانکی یا ثبت نام در سیستم پرداخت آنلاین مانند پی پال ندارد ، در نتیجه نیاز به بانک ها و شرکتهای کارت اعتباری از سر برداشته میشود . این نوع روش پرداخت تلفن همراه ، که در آسیا بسیار رایج و محبوب شده است مزایای زیر را در بر دارد :
– امنیت – دو عامل احراز هویت و مدیریت ریسک از تقلب جلوگیری میکند .
– راحتی – بدون ثبت نام و عدم نیاز به هیچ نرم افزار جدید تلفن همراه
– آسانی – این گزینهای دیگر در روند پرداخت است .
– سرعت – بیشترین معاملات در کمتر از ۱۰ ثانیه به پایان میرسد .
– اثبات شده – ۷۰% از خرید محتویات دیجیتال آنلاین در برخی از مناطق آسیا با بهره گرفتن از روش مستقیم موبایل انجام گرفته است(فتحی،۱۳۸۴؛۱۸) .