فایل پایان نامه حقوق بورس اوراق بهادار

د اختیاری را چنین تعریف کرده‌اند: «عقد اختیار عقدی است معوض در مقابل یک حق مجرد و صرف که خرید یا فروش اشیا معینی را در ازای مبلغ معین و در طول مدت معین یا در تاریخ معین به طرف دیگر واگذار می‌کند که این واگذاری به صورت مباشرت و یا در ضمن یک هیأت (هیأت پایاپای در بورس) که ضامن حقوق طرفین می‌باشند صورت می‌گیرد.
در توضیح قسمت اخیر باید گفت غالباً عقود اختیار و اوراق مربوط به آن، به یکی از روش‌های زیر معامله می‌شوند:
۱- از طریق هیأت‌های مخصوص در بازارهای مالی که آنها بین افرادی که مایل به خرید و فروش اختیارات هستند رابطه برقرار می‌کنند و غالباً از طریق عقد وکالت خرید و فروش‌هایی را از سوی طرفین (خریداران و فروشندگانی که بعضاً همدیگر را نمی‌شناسند) انجام می‌دهند و حق الوکاله معینی را دریافت می‌کنند.
۲- به واسطه معامله‌گرانی خارج از بازارهای مالی که بین خریدار و فروشنده ارتباط برقرار می‌کنند.
برای روشن شدن هر چه بیشتر قراردادهای اختیار نمونه دیگری ذکر می‌گردد: فرض کنید شخصی برای خرید اتومبیلی به نمایشگاهی مراجعه می‌کند و اتومبیلی را که قیمت آن ده میلیون تومان است درنظر می‌گیرد، اما به دلایلی هنوز تصمیم قطعی به خرید آن اتومبیل ندارد، مثلاً می‌خواهد با دوستانش که اطلاعات بیشتری دارند، مشورت نماید یا نست به رنگ و مدل اتومبیل تردید دارد، از طرف دیگر بیم آن می‌رود که اگر اتومبیا را نخرد قیمت آن در آینده افزایش یابد و یا اتومبیل به شخص دیگری فروخته شود. بنابراین، با فروشنده اتومبیل به توافق می‌رسد که با پرداخت صد هزار تومان بتواند حق خرید اتومبیل را برای خود محفوظ نگاه دارد. اگر در این مدت، قیمت اتومبیل افزایش پیدا کرد تأثیری در قرارداد ندارد و فروشنده متعهد است که اتومبیل را به همان ده میلیون تومان بفروشد. از سوی دیگر خریدار چنانچه در این مدت، اتومبیل مناسبتری یافت و یا به هر دلیل از خرید آن منصرف شد می‌تواند قرارداد را نادیده بگیرد و متعهد به اجرای آن نیست و تنها باید صدهزار تومان مقرر در قرارداد را بپردازد. این قرارداد را در اصطلاح «قرارداد اختیار خرید» می‌نامند. در واقع خریدار با پرداخت این مبلغ به فروشنده این اختیار را به دست می‌آورد که بتواند معامله را انجام دهد یا آن را کنار بگذارد.
ب ـ انواع اختیار معامله
اختیار معاملات از لحاظ نوع معامله، نحوه اعمال و نوع دارایی که دربرگیرنده آن است و … به انواع و اقسام مختلفی تقسیم می‌شود که ذیلاً به آنها می‌پردازیم:
اول ـ از جهت نوع قرارداد
قرارداد اختیار معامله از لحاظ اختیاری که در خصوص نوع قرارداد ایجاد می‌کند به دو دسته کلی اختیار خرید و اختیار فروش تقسیم می‌شود.
۱- اختیار خرید که «اختیار طلب» و «اختیار استدعا» نیز نامیده می‌شود، و براساس آن حق خرید کالا یا سهام به ازای بهای مشخصی- که قیمت ممارسه (بهای اقدام یا تعهد) نامیده می‌شود- در زمان معینی به مشتری واگذار می‌شود و طرف مقابل ملتزم می‌شود کالا یا سهام را هر گاه مشتری در زمان مزبور بخواهد، در ازای بهای مورد توافق، به او بفروشد. بنابراین، اختیار خرید عبارت است از حقی برای خرید یک دارایی در یک قیمت معین، دارنده اختیار خرید هنگامی ترجیح می‌دهد از حق خود استفاده کند که در تاریخ انقضاء، قیمت بازار، بیشتر یا مساوی قیمت اعمال باشد. در غیر این صورت دارنده اختیار، سودی بابت اعمال اختیار نخواهد داشت، لذا اختیار را اعمال نمی‌کند. در حالتی که قیمت اعمال کمتر از قیمت بازار باشد، به اندازه ما به التفاوت این دو قیمت سودی خواهد داشت.
۲- اختیار فروش که «اختیار دفع» نیز نامیده می‌شود و آن عقدی است که در آن حق فروش کالا یا سهام مثلاً به ازای بهای مشخصی در زمان معینی به مشتری واگذار می‌شود و طرف مقابل ملتزم میشود طی زمان مزبور، در ازای بهایی که هنگام خرید این حق- توسط مشتری- بر آن توافق کردهاند، آن کالا یا سهام را بخرد. بنابراین، اختیار فروش حقی است برای فروش یک دارایی به یک قیمت معین. در این حالت اگر قیمت اعمال بیشتر از قیمت بازار باشد چون دارنده اختیار فروش ترجیح می‌دهد سهام را با قیمتی بیشتر بفروشد. لذا قیمت اعمال را انتخاب می‌کند و به اندازه مابه التفاوت و ارزش نیز سود عایدش می‌شود، اما اگر قیمت اعمال کمتر یا مساوی قیمت بازار باشد دارنده اختیار فروش، اختیار را اعمال نمی‌کند. از این رو در این قرارداد، مقابل هر خریدار، یک فروشنده وجود دارد. بنابراین، در مجموع از این جهت چهار نوع قرارداد اختیار مطرح می‌شود:

۱- خرید اختیار خرید
۲- خرید اختیار فروش
۳- فروش اختیار خرید
۴- فروش اختیار فروش
دوم ـ از جهت نسبت قیمت سهام و قیمت اعمال
از این جهت اختیار معامله به سه دسته تقسیم می‌شود:
۱- اختیار خرید با قیمت: به اختیار خریدی که قیمت سهام آن بیشتر از قیمت اعمال آن باشد، اختیار خرید «با قیمت» گفته می‌شود.
۲- اختیار خرید بی‌قیمت: اگر قیمت سهام کمتر از قیمت اعمال باشد، آن اختیار خرید را «بی قیمت» گویند.
۳- اختیار خرید به قیمت: اگر قیمت سهام برابر قیمت اعمال باشد، اختیار معامله مذکور را «به قیمت» نامند. اختیار خرید با قیمت ممکن است اعمال شود ولی اختیار خرید بی قیمت هیچ گاه اعمال نمی‌شود.
سوم ـ از جهت نحوه اعمال
۱ـ اختیار معامله آمریکایی
به این معناست که اختیار در هر زمانی در طی دوره عمر خود (سررسید) قابل اعمال است و خریدار یا دارنده می‌تواند هر زمان که مناسب تشخیص داد (قبل از سررسید) اختیار معامله را اعمال نماید. بنابراین، قرارداد، اختیار معامله آمریکایی به این لحاظ که از هنگام انعقاد قرارداد تا پایان زمان تعیین شده استمرار دارد، در زمره عقود مستمر قرار می‌گیرد به این معنا که در طول مدت مشخص دارنده حق اختیار، هر زمان که خواست می‌تواند آن را به کار بگیرد.
۲- اختیار معامله اروپایی
این نوع اختیار تنها در تاریخ سررسید، قابل اعمال است و قبل از تاریخ سررسید، نمی‌توان از اختیار استفاده کرد، لذا خریدار اختیار، در طی دوره اختیار، نمی‌تواند از حق خود استفاده کرده و آن را اعمال نماید. در اینجا عقد از نوع آنی و مضیق است. بنابراین تنها در تاریخ مشخصی می‌توان آن را اعمال کرد.
تعیین یکی از دو حالت فوق براساس توافقی است که بین طرفین صورت گرفته است. البته در بورس آمریکا یا اروپا هر دوع وجود دارد، هرچند اکر اختیار معاملات رایج از نوع آمریکایی است و اختیار سیزده هفته‌ای اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا و اختیار مربوط به نرخ‌های بهره بلندمدت از نوع اروپایی است و در مقابل، اختیارهای از نوع آمریکایی است.
چهارم ـ از جهت قابلیت معامله

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۴۰y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

اختیار معاملات از این جهت به دو گروه قابل معامله در بورس‌های رسمی و قابل معامله در خارج از بورس تقسیم می‌شود.
۱- اختیار معامله قابل معامله در بورس: همانطور که از اسم آن پیداست، قابلیت معامله در بورس را دارند.
۲- اختیار معامله قابل معامله در خارج از بورس: اختیار معاملات در خارج از بورس معمولاً توسط ارتباطات تلفنی یا کامپیوتری معامله می‌شود. بانک‌های تجاری و سرمایه‌گذاری از معامله‌گران اصلی در این بازار هستند. امتیاز اصلی آن این است که می‌توان قرارداد اختیار معامله برحسب درخواست مشتری و متناسب با نیازهای او تنظیم کرد.
پنجم ـ از جهت نوع دارایی
قرارداد اختیار معامله را می‌توان براساس مالی که موضوع قرارداد نهایی یا از جهت نوع دارایی پایه‌ به انواع مختلفی تقسیم کرد. اوراق بهادار، ارز، نرخ بهره، طلا، فلزات، محصولات کشاورزی، از اموری هستند که می‌توانند به عنوان دارایی پایه، موضوع اختیارات واقع شوند. با توجه به تعریفی که از قرارداد اختیار معامله ارائه شد، تحقق این معامله برحسب ضرورت نسبت به هر کالایی امکان‌پذیر است. به طور کلی قراردادهای اختیار معامله را می‌توان براساس نوع مال موضوع قرارداد اصلی (نوع دارایی) به دو دسته کلی «قراردادهای مبتنی بر کالا» و «قراردادهای مبتنی بر اوراق بهادار»، تقسیم کرد.
در این بخش، نظر به ویژگی خاص قراردادهای اختیار معامله، واقع بر اوراق بهادار صرفاً‌به بررسی اهّم مصادیق اینگونه از اختیارات خواهیم پرداخت.
۱- اختیار معامله روی سهام: اختیار معامله سهام، اختیار معامله‌ای است که روی تعدادی سهام خاص ایجاد می‌شود. این نوع اختیار معامله، پررونق‌ترین نوع اختیار معامله است.
۲- اختیار معامله شاخص: اختیار معامله شاخص سهام قراردادی است که روی شاخص سهام ایجاد می‌شود. هر شاخص سهام در بورس نمایانگر یک مجموعه سهام خاص است. بنابراین قرارداد اختیار معامله شاخص عبارت است از حق خرید یا فروش صد مرتبه شاخص، در قیمت معین شده و توافقی.
۳- اختیار معامله ارز: مهم‌ترین معاملۀ ارز، بورس فیلادلفیا است که هر دو نوع اختیار معامله آمریکایی و اروپایی را برای ارزها، ارائه می‌دهد.

۴- اختیار معامله قراردادهای آتی: در اختیار معامله آتی، دارایی پایه یک قرارداد آتی است، تاریخ قرارداد آتی مذکور معمولاً اندکی پس از انقضاء تاریخ اختیار معامله، به پایان می‌رسد. در حال حاضر در خصوص اکثر دارایی‌هایی که موضوع قراردادهای آتی واقع می‌شوند، اختیار معامله قراردادهای آتی آن‌ ها وجود دارد.
صرف‌نظر از مزایای متعدد، علت اصلی اینکه معامله‌گرانی به جای خرید اختیار معامله نقدی به خریدار اختیار معامله قراردادهای آتی اقدام می‌کنند این است که اختیار معامله قراردادهای آتی، در مقایسه با اختیار معامله نقدی از قدرت نقدینگی بالاتر و هزینه معاملاتی کمتری برخوردار است. همچنین قیمت قراردادهای آتی در هر لحظه زماین، در بورس معاملات آتی معلوم و معین است. در حالی که قیمت نقدی دارایی پایه ممکن است در هر لحظه در دسترس نباشد.
گفتار دوم ـ تعریف بازار بورس اوراق بهادارواوراق رایج در آن
الف ـ تعریف بازار بورس اوراق بهادار
بورس: بازاری است که درآن اوراق بهادار مورد معامله قرار می گیرد. اوراق بهادار: منظور اوراقی است که دارای ارزش اقتصادی می باشند ومعرف میزان طلب و یا مالکیت بخشی از یک شرکت سهامی بوده و از طرف نهادهای مورد پذیرش بورس صادر شده اند. بر طبق ماده ۲قانون تاسیس بوری اوراق بهادار مصوب اردیبهشت ماه۱۳۴۵تشکیلات وارگان بورس عبارتند از:شورای بورس،هیات پذیرش اوراق بهادار،سازمان کارگزان بورس و هیات داوری بورس. با توجه به ماده ۸قانون مذکور بورس بوسیله سازمان کارگزاران اداره می شود.سازمان کارگزاران بورسی به وسیله هیات مدیره بورس اداره می شود که مرکب است از هفت نفر عضو که برای مدت سه سال انتخاب می شوند. براساس ماده ۲اساسنامه سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران موسسه ای است غیر تجاری وغیرانتفاعی که دارای شخصیت حقوقی بورده و برای مدت نامحدودی تاسیس می گردد.
مرکز این سازمان نیز در تهران است. اهم وظایف سازمان کارگزاران بورس با توجه به ماده ۱۰ قانون تاسیس بورس اوراق بهادار و ماده ۴ اساسنامه سازمان مذکورعبارتند از:
۱- اداره امور بورس
۲- ایجاد تسهیلات جهت خرید و فروش انواع سهام،اوراق قرضه و سایر اوراق بهادار.
۳- اعلام نرخهای اوراق بهاداردر بورس تهران.
۴- مراقبت در حسن جریان اموروروابط بین کارگزاران و مشتریان.
۵- تنظیم رواط کارگزاران با یکدیگرو تسهیل مبادله اطلاعات بین آنان با توجه به لزوم حفظ اسرار مشتریان.
۶- نظارت برمیزان حق العمل دریافتی کارگزاران از مشتریان درازای خدماتی که برای آنان انجام می دهندوتوصیه های لازم نسبت به روش های ارزیابی و محاسبه حق العمل مزبور و تجدید نظر در میزان آن.
۷- محاسبه حق العمل مزبور و تجدید نظر در میزان آن.
۸- همانگونه که ملاحظه می شود کشور ایران روش دولتی بورس مورد پذیرش قرار گرفته است.
ب ـ انواع اوراق رایج در بازارهای بورس اوراق بهادار
اول ـ اوراق سهام
بخش مهمی از مبادلات در بورس، به خرید و فروش اوراق سهام اختصاص دارد اما قانون‌گذار در قانون تجارت تعریفی از آن به میان نیاورده است ولی برخی حقوقدانان اوارق سهام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *