فرزندخواندگی، در داخل کشور، سایر کشورها

دانلود پایان نامه

 

جهت اسپانسر کردن اعضای خانواده، فرد اسپانسرکننده قراردادی را امضاء می کند که در آن متعهد می گردد که شخص اسپانسرشونده را به مدت 10 سال حمایت مالی خواهد کرد، درصورتی که در طی این مدت شخص اسپانسرشونده از کمکهای دولتی استفاده کند، شخص اسپانسرکننده دیگر مجاز به اسپانسر کردن شخص دیگری نمی باشد.
4-3-6. مبحث ج: شرایط جدید اسپانسرشیپ والدین
روش اسپانسرشیپ والدین که از 5 نوامبر 2011 به طور موقت متوقف شده بود، قرار است که از ژانویه 2014 مجدداً باز شود. اداره مهاجرت کانادا اعلام نموده است که از زمان بازگشایی این روش (2 ژانویه 2014) تنها 5000 پرونده جدید اسپانسرشیپ والدین پذیرفته خواهد شد.
والدینی که تحت این سیستم موفق به اخذ اقامت دائم کانادا می‌شوند، قادر خواهند بود بعد از گذشت 3 سال از ورود به خاک کانادا برای شهروندی کانادا و اخذ پاسپورت کانادایی اقدام نمایند. علاوه بر این شخص اسپانسر می‌بایست بتواند توانایی مالی خویش را برای تأمین نیازهای اولیه و اصلی متقاضی و خانواده‌اش نشان دهد. میزان حداقل درآمد سالیانه برای تأمین این نیازها سالیانه توسط اداره مهاجرت کانادا و براساس نرخ تورم در کشور کانادا تعیین می‌شود .
سازمان مهاجرت کانادا اعلام نموده که با شروع سال جدید میزان حداقل درآمد سالیانه اشخاص که قصد اسپانسر کردن والدین خود را دارند شاهد افزایش 30درصدی خواهد بود. این افزایش 30درصدی به قصد کاهش فشارهای مالی ناشی از اسپانسرشیپ والدین بر روی مالیات‌دهندگان کانادایی پیش‌بینی شده است.
از دیگر تغییرات اعلام شده، افزایش دوره زمانی برای اثبات توانایی مالی شخص اسپانسر، از یک سال به سه سال است. در گذشته کافی بود که شخص اسپانسر توانایی مالی خود را برای یک سال قبل از ارسال پرونده اسپانسرشیپ ثابت می‌کرد ولی طبق شرایط جدید، اسپانسر باید بتواند ثابت کند که برای سه سال متمادی حداقل درآمد سالیانه لازم برای اسپانسر نمودن والدین خود را داشته است.
همچنین در گذشته اسپانسر قراردادای را با دولت فدرال امضاء می‌کرد و تعهد می‌نمود که به مدت ده سال تمامی هزینه‌های اولیه و اصلی والدین خود را تأمین خواهد کرد. در سیستم جدید این مدت به بیست سال افزایش یافته و اسپانسر موظف خواهد بود تا در طول این مدت تمامی نیازهای مربوط به خوراک، پوشاک، مسکن و دیگر نیازهای روزمره زندگی والدین خود را تأمین کند.
4-4. قسمت چهارم: قوانین تابعیت کشور کانادا
همانطوری که نداشتن تابعیت امری خلاف قاعده است، داشتن دو یا چند تابعیت نیز امری غیرعادی محسوب می‌شود. زیرا به نزاکت بین‌المللی بین کشورها لطمه وارد می‌کند و لذا برخی از کشورها مثل مالزی و هلند که ورود به تابعیت خود را برای اتباع سایر کشورها تسهیل نموده‌اند، آن را مشروط به سلب تابعیت اصلی فرد نموده‌اند. اما در قانون کانادا هیچ ماده‌ای که پذیرش تابعیت فرد را منوط به لغو تابعیت قبلی کند، موجود نیست. بنابراین به نظر به می‌رسد این کشور با اعطای تابعیت به اشخاص خواهان تابعیت، مخالفت قطعی ندارد؛ به این معنی که با داشتن سایر شرایط به خواهان تابعیت خود، تابعیت اعطاء می‌کند، امری که خالی از اشکال نیست.
در قانون تابعیت کانادا مصوب 1977 به خاطر رعایت نزاکت، عرف و عادت بین‌المللی به اطفال متولد شده از نمایندگان سیاسی و کنسولی تابعیت تحمیل نمی‌شود. بنابراین در این کشور سیستم خون و خاک به نوعی اعمال می‌شود. البته در کشور کانادا سیستم خاک با شدت بیشتری اعمال می‌شود. در کشورهایی چون آمریکا و کانادا به طور عمده سیستم خاک اجرا می‌گردد. طبق قانون کانادا درصورتی که فردی خارج از کانادا متولد شده باشد و هیچکدام از والدین کانادایی‌اش متولد کانادا نباشند، تابعیت کانادا را به صورت اتوماتیک کسب نمی‌کند، مگر آنکه حداقل یکی از والدینش قبل از کسب تابعیت کانادایی، مهاجر کانادا بوده باشد. مطابق قوانین تابعیت کشور کانادا اطفال متولد شده از والدین کانادایی اعم از اینکه در داخل کشورشان و یا خارج از کشورشان متولد شده باشند، تابعیت اعطاء می‌شود و این تابعیت از نوع تابعیت اصلی است.
در قانون تابعیت کانادا هر تبعه خارجی که با رعایت مقررات و کسب شرایط، موفق به کسب تابعیت این کشور شود، دارای ملیت و شهروند این کشور می‌شود و از تمام حقوق و امتیازات و مزایای آن کشور بهره‌مند می‌شود. قانون کانادا محدودیتی برای افرادی که تابعیت این کشور را تحصیل می‌کنند به وجود نمی‌آورد و همه شهروندان طبق قانون این کشور می‌توانند به هر پستی درآیند. همچنانکه ما امروز در کانادا حتی در برخی شهرها نمایندگان مجلس استانی مثل امیر خدیر را هم که از بین ایرانی‌الاصل‌هاست، می‌بینیم. در قانون تابعیت کشور کانادا سلب اجباری تابعیت اشخاص اجازه داده نشده و ممنوع می‌باشد و لذا در این کشور کسی را به خاطر تنبیه نمی‌توان سلب تابعیت کرد. البته سلب تابعیت اجباری در قانون 1977 کانادا برای کسانی که از طریق حیله و تقلب تابعیت کانادا را کسب کرده باشند و یا اینکه فرزندانی که از والدین کانادایی در خارج از کانادا به دنیا آمده باشند و در خارج از کانادا نیز اقامت نمایند، پیش‌بینی سلب تابعیت در سن 28سالگی شده است.
همچنین طبق مقررات تابعیت کانادا 1977 هر زن تبعه خارجی که شوهر او کانادایی باشد مطابق قواعت و مقررات این کشور تابعیت کشور شوهر به زن تحمیل شده و زن نیز کانادایی محسوب می‌شود. در قانون 1977 کانادا مطلبی درمورد اعطای تابعیت به کسانی که توسط اتباع این کشور به فرزندخواندگی پذیرفته شده نیامده، ولی در سال‌های اخیر دولت کانادا مقرراتی برای اعطای تابعیت به کسانی که توسط اتباع کانادایی به فرزندخواندگی چه در کانادا چه در خارج از کانادا پذیرفته می‌شود، وارد نموده است. بنابراین به نظر می‌رسد از این روش تنها در کانادا می‌توان به کسی تابعیت اعطاء کرد.
شرط دریافت تابعیت کانادا 18 سال یا بیشتر است که خواهان تابعیت باید 3 سال اعم از متوالی یا متناوب در این کشور ساکن بوده باشد که البته ذکر این نکته ضروری است که این مدت باید در طی 5 سال صورت گیرد نه بیشتر، یعنی اقامت خواهان تابعیت کانادا باید این مدت 3 ساله را در طی 5 سال پر نماید.
4-5. قسمت پنجم: قانون انتخابات کانادا
4-5-1. مبحث الف: سیستم انتخابات کانادا
کشور کانادا دارای نظام سلطنتی مشروطه است. این بدان معناست که کانادا هم سلطنتی است (یک پادشاه و یا یک ملکه در رأس کشور) و هم دموکراسی است. شهروندان کانادایی برای انتخاب نامزدهای سیاسی خود رأی می‌دهند تا آنها به عنوان نمایندگان مردم در دولت خدمت کنند.
سه سطح دولتی وجود دارد که مردم کانادا می‌توانند در انتخاب دموکراتیک آن شرکت کنند:
شهرداری (روستا، شهر یا شهرستان)
استانی و یا منطقه‌ای (استان و یا منطقه)

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.