مارتین شکرلی، «منفورترین فرد آمریکایی» کیست؟

شاید تصور کنین که یه قاتل زنجیره ای یا رئیس مافیایی مخوف که باعث به نابودی کشیده شدن آدمای بسیاری شده توانایی این رو داره که لقب «منفورترین فرد آمریکایی» رو از اون خود کنه. اما مارتین شکرلی (Martin Shkreli) هیچ کدوم از اینا نیس. در اصل اون یه مدیر موفق و ثروتمنده.

البته پس از اینکه ادامه این مطلب رو بخونین بیشتر و بهتر میفهمید که دلیل به کار بردن واژه موفق واسه توصیف اون چیه. شکرلی اما یه مرد ۳۴ ساله با چهره ای قشنگتر و پوزخندی همیشه روی لبه که کاربران شبکه های اجتماعی اونو «روانیِ ورشکسته اخلاق» می گن و شاید به حق اون حالا نه فقط منفورترین مدیرعامل آمریکاییه بلکه می تونه منفورترین فرد آمریکا هم باشه.

این مدیر جوون که صفاتی مثل «هیولای آشغال» و «هر اون چیزی که در مورد کاپیتالیسم اشتباهه» رو یدک میکشه، این روزا و پس از جلسات پشت سر هم دادگاه (که در بعضی از اونا مجرم شناخته شده) حالا دوباره حسابی سوژه داغی شده.

اما چه شد که مارتین شکرلی تبدیل به اینجور پدیده ای در دنیای اینترنت، فضای مجازی و البته تجارت آمریکا شد؟

کاری که اون کرده ساده س! و به اندازه سادگی اش دردناک. شکرلی انحصار یه داروی پر مصرف به وسیله جامعه خیلی از بیماران رو خرید و قیمت اون دارو رو از هر قرص ۱۳٫۵ دلار به ۷۵۰ دلار رساند! وقتی که انحصار یه دارو در اختیار شرکتی باشه، بیماران هیچ راهی جز خرید دارو از همون شرکت ندارن و افزایش ۵۵۰۰ درصدی قیمت یه داروی لازم، هیچ قصد سالمی رو به دنبال نداره.

شکرلی حتی تازگیا خبرنگارانی که در مورد اون مقالات تندی نوشتن رو شخصا هدف قرار داده و دامینی با نام اونا ثبت کرده و در سایت مورد نظر اونا رو تحقیر کرده. کار حتی به اینجا ختم نمی شه. اون به خبرنگاران پیشنهاد داده واسه پایین آوردن سایت و فروش دامنه به اونا، هزینه زیادی بپردازند.

زندگی شخصی

مارتین از والدینی آلبانیایی و کرووات متولد شده که هر دو به آمریکا مهاجرت کرده بودن. اون در نیویورک بزرگ شد و در سال ۲۰۰۴ هم مدرکی در رشته بیزینس گرفت. در سن ۱۷ سالگی اون اولین دوره انترنی خود رو در شرکت Cramer Berkowitz & Co شروع کرد و در سال ۲۰۰۶ شرکت سرمایه گذاری خود با نام Elea Capital Management رو ساخت.

اون در این کار اصلا موفق نبود و سازمانش در عرض یه سال از هم پاشید. ولی در سال ۲۰۰۸ اون MSMB Capital Management رو ساخت و شروعی بود واسه راه اندازی شرکت بیوتکنولوژی جدیدش با نام تورینگ فارماسوتیکالز و داستانی که به دنبال اون بوجود اومد.

شروعی سخت در دنیای شرکتای دارویی

تورینگ اولین تلاش شکرلی واسه ورود به صنعت دارویی نبود. در سال ۲۰۱۱، اون یه شرکت بیوتکنولوژی دیگه به نام Retrophin رو ساخت که هدف اون، کار کردن روی داروی بیماریای خاص بود.

ولی در سال ۲۰۱۴ و پس از محکوم شناخته شدن، شکرلی از شرکت خود اخراج شد. یه سال بعد، شرکت Retrophin از آقای شکرلی شکایت و درخواست غرامت ۶۵ میلیون دلاری کرد. به نظر اونا، شکرلی شرکتی رو تاسیس و سهامی عام کرده تا با سرمایه گذاران موسسه قبلی اش یعنی MSMB تسویه حساب کنه.

اون به هشت مورد جرم جور واجور متهم شده بود که سه هفته پیش در دادگاه، حق داشتن ۳ مورد از اونا اثبات شد. اما ادعای اصلی که بالاتر ذکر شد به اثبات نرسید و پوزخند شکرلی بر لبش در دادگاه به یکی از منفورترین تصاویر در رسانه ها تبدیل شد.

شروعی دوباره

داستان تورینگ فارماسوتیکالز فوریه سال ۲۰۱۵ پس از اخراج شکرلی از رتروفین راه اندازی شد. هدف این بار دقیق شدن و فوکوس کردن روی بیماریای جدی بود که گزینه های درمانی کمی دارن. در بیانیه منتشر شده روی سایت تورینگ اومده: «ما خود رو وقف کمک به مریضایی می کنیم که بیشتر هیچ راه درمانی موثری ندارن.»

این شرکت الان فقط دو دارو در بازار داره: مکامیل آمین واسه درمان فشار خون و پیریمتامین یا همون داراپریم واسه عفونتای انگلی.

داراپریم حدودا ۷۰ سال پیش و در دهه ۵۰ میلیادی پیشرفت یافت تا با بیماریای عفونت انگلی مقابله کنه. زمونه ای طولانی قیمت هر قرص دارو فقط ۱ دلار بود اما بعدا این رقم به ۱۳٫۵ دلار رسید و ثابت موند. مریضایی که سیستم ایمنی ضعیف شده ای دارن، مثل مبتلایان به ویروس HIV، این دارو رو مرتبا مصرف می کنن.

اما آقای شکرلی در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که می خواد قیمت دارو رو به ۷۵۰ دلار یعنی بیشتر از ۵۵۰۰ برابر رسونده تا هم سودی عاید شرکت شه و هم با به کار گیری درآمد اون بتونن روی داروهای جدید کار کنن. تصمیم اون اعتراض گسترده کاربران توییتر، فعالان مدنی و سیاست مداران رو بر انگیخت. حتی هیلاری کلینتون، نامزد ریاست جمهوری آمریکا هم در اون سال به پشتیبانی از بیماران پرداخت و گفت که باید سقفی واسه قیمت اینجور داروهایی در نظر گرفته شه.

شرکتای دارویی که اینطور قیمت اجناس خود رو بالا بردن کم نیستن ولی هیچ کدوم به اندازه شکرلی جربزه رسانه ای کردن این تصمیم و پاسخگویی بی پرده به منتقدین خود رو نداشتن. شکرلی که هیچ وقت منتقدین خود رو به رسمیت نمی شناسه، هنوزم به خاطر جنجالایی که می سازه شخصیتی منفور هستش.

در آخر اما اون و شرکتش تورینگ فارماسوتیکالز مجبور به کاهش قیمت دارو شدن و هر قرص اون حالا با قیمت ۳۷۵ دلار به فروش می رسه؛ قیمتی که شکرلی از اون ناراضیه و میگه سود بسیار کمی واسه شرکت داره و اجازه نمی ده اونا به تحقیق روی داروهای جدید بپردازند. با این حال، قیمت جدید از نگاه اون «مقرون به صرفه» است.

                                                    .

Post Author : edame

Related Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *