مدیر تلگرام طلایی: لیست کانال‌های مسدود شده از سوی شورای عالی فضای مجازی ارسال می‌شود

تلگرام طلایی جزو کلاینتای غیررسمی تلگرامه که در کشور بسیار محبوب شده و کاربرانی میلیونی پیدا کرده و حواشی بسیار زیادی رو به پا کرده. خیلی از مسئولان حکومتی نسبت به فعالیت تلگرام طلایی اعتراض کردن و با اینکه بعضی ادعا کردن که وزارت ارتباطات حامی این پیام رسانه، محمدجواد آذری جهرمی این ادعاها رو کذب دونست. تلگرام طلایی ساخته و پرداخته تیم راه حل سرزمین هوشمند از مجموعه پارک فناوری دانشگاه تهرانه و هویت اعضای اصلی این تیم در رسانه ها بازم مسکوت مونده، با این حال مدیر این پیام رسان بدون اینکه اسمش ذکر شه با روزنامه فرهیختگان گفتگو کرده و اطلاعات جالبی رو ارائه کرده.

رییس تلگرام طلایی در این گفتگو تایید کرده که هر دو اپلیکیشن تلگرام طلایی و هاتگرام واسه یه شرکت هسنتد و تنها فرق ظاهری با همدیگه دارن. اون انگیزه اولیه واسه راه اندازی این برنامه رو کنترل خونواده خود عنوان کرده:

«من و یکی از دوستانم به خاطر این که پسران ۱۳ ساله ای داشتیم، این موضوع به ذهنمون رسید یه کلاینت تولید کنیم که این نسخه از تلگرام از نظر محتوا امن باشه. در خارج از ایران وسایل فیلترینگ به فروش می رسن و نگاه بدی به اون وجود نداره؛ به طور مثال خونواده ها هزینه می کنن تا یه سیستم فیلترینگ جفت و جور کنن و روی سیستم کامپیوتر فرزندان شون نصب کنن تا اونا هر محتوایی رو نبینن، ما هم تقریبا اینجور ایده ای داشتیم و عزممونو جزم کردیم در بلندمدت یه کلاینت کودک تولید کنیم.»

اون گفته که دو سال از عمر مجموعه شون می گذره و درباره چگونگی فیلترینگ بعضی کانالا در این دو اپلیکیشن گفته؛همونطور که شاید می دونین این اپلیکیشنا واقعا نسخه ای غربال شده از تلگرام اصلی هستن و در اون کانالای سیاسی و مستهجن بسته شده ان. مدیر تلگرام طلایی انسداد کانالا در این برنامه رو به دو حالت خودکار و گزارشای مردمی تقسیم بندی کرده:

«انسداد کانالای دارای مسائل اخلاقی که خودکار به وسیله سیستم شناسایی می شه و البته مواردی هم هستن که به موجب خطای سیستم جا می مانند و مردم اونو گزارش می کنن.»

اون خبر از آمار مسدودیت ۱۱ هزار کانال غیر اخلاقی در تلگرام داده و میگه بقیه کانالایی که دچار فیلترینگ می شه دارای ذاتی خشن و گسترش تروریسم و.. هستن:

«لیست این کانالا از طرف کمیسیون امنیت شورای عالی فضای مجازی به تیم فنی ما فرستاده میشه و ما از راه سیستم اونا رو فیلتر می کنیم. هوش مصنوعی سیستم ما موارد مشابه و مثل لیست کمیسیون امنیت شورای عالی فضای مجازی رو هم می بنده. اگه هم کانالی به اشتباه فیلتر شه با ایجاد تعامل مدیران کانال با مجموعه ما، امکان برگردوندن و رفع فیلترینگ اونم هست.»

مدیر تلگرام طلایی باور داره که دو اپلیکیشن این مجموعه تونسته ان ترمز تلگرام رو بکشن و ترن جریان سازی در تلگرام اصلی رو با کم شدن روبرو کنن. اون باور داره که پیام رسانای بومی و ایرونی نتونستن تعداد زیادی کاربر جذب کنن و در این گزارش تاکید کرده که دولت مخالفتی با روند فعالیت فعلی مجموعه اونا نداره:

«دولت با فعالیت تلگرام طلایی و هاتگرام درشرایطی که بعضی کانالا براساس لیست کمیسیون امنیت شورای عالی فضای مجازی بسته شدن مخالفتی نداره، در اینجور شرایطی بهتر نیس به جای اینکه کاربران رو سردرگم اپلیکیشنا و پیام رسانای جور واجور کنیم.»

با اینکه فیلترینگ کانالا تلگرام طلایی اعتراض خیلی از کاربران رو به دنبال داره اما از آنسو گروهی از کاربران فضای مجازی هم هستن که باور دارن این غربال خیلی به اونا آسیب نمی زنه و میخوان به مجموعه اطلاعاتشون دست داشته باشن. ضمن اینکه  تموم اعضای خونواده و گروه های دوستی بعضی کاربران در این پیام رسانه و این دسته از کاربران نمی خوان واسه رابطه گیری با هر شخص به یه پیام رسان جدا مراجعه کنن.

بخوایم یا نخوایم، چه قانونی باشه و چه غیرقانونی، تلگرام طلایی و هاتگرام درحال فعالیت هستن و در حال دور زدن فیلترینگ تلگرام و البته ارائه نسخه فیلترشده اون به کاربران هستن، موضوعی که فعلا با اقبال خیلی بدی هم مواجه نشده و کاربران زیادی رو به سمت و طرف خود کشیده آنهم با وجود اینکه خیلی از کارشناسان از جمله وزیر ارتباطات بارها به نبود امنیت این دو پیام رسان تاکید داشتن.

شما چیجوری؟ از کاربران این دو برنامه هستین؟ با فیلترینگ صفحات کانالا در اون موافق هستین یا مخالف؟

                                                    .

Post Author : edame

Related Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *