مروری بر سرگذشت تیم برنرز-لی؛ پدر اینترنت

سر تیموتی جون برنرز- لی معروف به تیم برنرز-لی مردیه که شبکه وب جهان گستر رو ساخت. برنرز لی یه محققان بریتانیایی علوم کامپیوتره که امکان مشاهده صفحات وب با عنوان اسناد ابرمتن رو از راه اینترنت واسه سیستمای کامپیوتری درست کرد. تیم برنرز-لی هم اینکه به عنوان مدیریت کنسرسیوم شبکه جهانی وب (به اختصارW3C) به اجرا نقش می پردازه؛ نهادی که در واقع بر استانداردهای وب نظارت داره.

در ادامه این مطلب نگاهی داریم بر زندگی پر فراز و نشیب تیم برنرز-لی.

سالای کودکی تیم برنرز-لی

تیم برنرز لی در هشتم ژوئن سال ۱۹۵۵ میلادی در لندن به دنیا اومد. اون تحصیلات اولیه رو در مدرسه امانوئل گذراند و بعد از اون به کالج کویینز آکسفورد رفت. لی در آکسفورد درخشش خوبی در درس فیزیک داشت و در سال ۱۹۷۶ میلادی شاگرد اول کلاس شد. بعد از تموم شدن کالج برنرز لی با یه شرکت چاپی وارد همکاری شد و فعالیت حرفه ایش رو از اونجا شروع کرد.

در سال ۱۹۸۰ میلادی، تیم برنرز لی کارش رو در  سازمان تحقیقات هسته ای اروپا واقع در سوئیس شروع کرد. ایشون در مدت زمان حضورش در این سازمان باید اطلاعات کاری شون رو با محققان دیگه در اقصی نقاط دنیا به اشتراک می گذاشت و بخاطر این بعداز کم وقتی به این نتیجه رسید که اونا نیازمند ابزاری خاص واسه این منظور هستن. بخاطر اینم برنرز لی پیشنهاد به کار گیری هایپرتکست یا ابرمتن رو داد؛ زبانی که واسه اشتراک گذاری متون به صورت الکترونیکی به کار میره. با در نظر داشتن نیاز به اشتراک گذاری اطلاعات ایشون شروع به ایجاد نمونه اولیه از شبکه مورد بحث کرد که انکوایر (ENQUIRE) نام داشت.

تولد اینترنت

معمولا از تیم برنرز لی با نام پدر اینترنت یاد می شه اما تکنولوژیای موثر در پیشرفت این شبکه از دهه ۱۹۶۰ میلادی در دست پیشرفت بودن و این محققان فقط در ساخت شبکه وب جهان گستر به اجرای نقش پرداخته. اون مفاهیمی مثل گره  و هایپرتکست یا ابرمتن رو تعریف کرد و در ادامه ایده دامنه ها رو مطرح کرد. شبکه وب جهان گستر که امروزه با اون زیاد سر و کار داریم در برگیرنده عوامل کلیدی زیادیه که خود تیم برنرز لی در روزای اول حرفای زیادی رو در مورد اونا مطرح می کرد و البته همه تکنولوژیای مورد استفاده در اینترنت قبلا پیشرفت داده شده بودن و نمیشه ساخت و ارائه شون رو به اون نسبت داد. نقش برنرز لی که (کم اهمیت هم نیس) تجمیع همه این تکنولوژیا و جمع آوری شون تو یه سیستم کامل بود. سال ۱۹۹۰ میلادی و با کمک Robert Cailliau بود که اولین نسخه از شبکه وب جهان گستر راه اندازی شد و کمی بعد، اولین صفحه وب، مرورگر تحت وب و سرور مخصوص به اونم ارائه گردید تا این سیستم کامل شه. و اما همه این اتفاقات روی یه دستگاه کامپیوتر NeXT در سازمان تحقیقات هسته ای اروپا اتفاق افتاد.

پیشرفت شبکه

اصلی ترین وظیفه شبکه وب جهان گستر این بود که مشاهده صفحات وب ابرمتن رو در هر نقطه ای از دنیا واسه مردم ممکن کنه که این نیازمند طراحی و پیشرفت یه سیستم گسترده و جهانی واسه تشخیص موقعیت صفحات وب بود (که با نشانی وب یا URL می شناسیم). این سیستم هم اینکه نیازمند یه جور زبون استاندارد واسه صفحات وب منتشر شده بود ( که با نام HTML یا زبون نشونه گذاری ابرمتنی می شناسیم). در آخر هم به روشی واسه پاسخگویی به فراخوانای انجام شده واسه باز کردن صفحات وب نیاز بود (که با عنوان منشور انتقال ابرمتن یا HTTPS شناخته می شه).

برنرز لی در این باره میگه: فقط باید ایده ابرمتن رو با TCP و DNC (سامانه نام دامنه) ترکیب می کردم و تموم. شبکه وب جهان گستر آماده بود.

در سال ۱۹۹۴ میلادی تیم برنرز لی موفق به کشف W3C در آزمایشگاه علوم کامپیوتر MIT واقع در بوستون شد. W3C واسه بهبود کیفیت و استاندارد شبکه وب جهان گستر یه اصل ساده اما مهم رو دنبال می کرد. این کشف انقلابی می تونست برنرز لی رو به فردی بسیار پولدار تبدیل کنه. اما اون که به پتانسیلای بالای اینجور شبکه ای و نقش احتمالی اش روی آینده بشر پی برده بود اونو بدون ثبت پتنت یا دریافت حق امتیاز در اختیار جهانیان قرار داد.

هدیه ای واسه هممون

برنرز لی باور داره که اگه به ایده پیشرفت شبکه جهان گستر وب دست پیدا نمی کرد شاید کس دیگه ای کمی بعد اونو کشف می کرد. البته این اولین باری نیس که برنرز لی بقیه رو هم در پیشرفت شبکه جهانی وب موثر می دونه و از اونا به این خاطر تشکر می کنه.

با این حال اما تردیدی نیس که تلاشای برنرز لی نقشی کلیدی در جفت و جور کردن یه سرویس رایگان و متن باز واسه شتراک گذاری اطلاعات بازی کرد. بعدا البته مارک اندرسون که ایشون رو در پیشرفت این سیستم کمک داد به تبیین اهداف برنرزلی در وب پرداخته و در این بار به گاردین گفته:

در اون زمان تصور می شد که فقط افراد باهوش باید بتونن از اینترنت استفاده کنن و بخاطر این از هیچ تلاشی واسه سخت نگه داشتن دسترسی و به کار گیری این شبکه افسوس نمی شد. اما ما به طور کامل با این دیدگاه مخالف بودیم و تصورمون این بود که به کار گیری اینترنت باید ساده باشه.

تشکر از خالق شبکه جهان گستر وب

در طول این سالیان از نتیجه های تیم برنرزلی هم به صورت رسمی تقدیر شد و هم غیر رسمی. اون به این خاطر تقدیرنامهای زیادی رو در انگلستان گرفت که از اون جمله میشه به نشون شوالیه و مریت اشاره کرد و باحال اینکه تیم برنرزلی بیست و چهارمین آدم در قید حیاتیه که موفق به دریافت نشون شوالیه شده. اون به خاطر خدمات مهم ای که هم جهت با پیشرفت جهانی اینترنت نشون داد در سال ۲۰۰۴ میلادی نشون شوالیه رو گرفت.

اون یکی از سه دریافت کننده جایزه میخائیل گورباچف هم حساب می شه و لقب «مردی که جهان رو عوض کرد» رو به این خاطر دریافت کرده. مراسم افتتاحیه دادن این جایزه در سال ۲۰۱۱ میلادی در لندن برگزار شد و مجله تایم حتی از تیم برنرز-لی با نام یکی از ۱۰۰ شخصیت تاثیرگذر قرن ۲۰ یاد کرد.

اون شبکه جهان گستر وب رو پیشرفت داد و یه رسانه جمعی رو واسه قرن ۲۱ ام ساخت. پس با در نظر داشتن چیزی که گفته شد شبکه وب جهان گستر فقط و فقط به تیم برنرز-لی تعلق داره. اون فردیه که این شبکه رو طراحی کرد و اونو در اختیار جهانیان قرار داد و باید بگیم که بیشتر از هرکی دیگه ای واسه آزاد نگه داشتن این شبکه و قطع وابستگی و انحصار اون تلاش کرده.

در سال ۲۰۱۲ میلادی از تیم برنرز-لی به عنوان خالق وب در جریان مراسم افتتاحیه المپیک تابستانه تقدیر و تشکر به عمل اومد و ایشون با منتشر کردن توییتی با این مضمون که «این نتیجه کار واسه همه س» تواضع رو به سر حد خود رساند.

                                                    .

Post Author : edame

Related Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *