مشکل تازه ای که پلتفرم موبایلی ویندوز از آن رنج می برد: حذف تدریجی اپلیکیشن ها

خیلی از کاربران ویندوز فون سال گذشته به خاطر کمبود اپلیکیشنای ساخته شده واسه این پلتفرم و تو یه کلام قدیمی بودنش، اونو کنار گذاشتن و به دیگر سیستم عاملای موبایلی روی آوردن.

نبود اپلیکیشن واسه ویندوز فون مشکلی بوده که کاربران این پلتفرم همیشه اونو احساس می کردن، با این همه، این سیستم عامل موبایلی حالا ۵ ساله س و چالشای جدیدی پیش رویش قرار گرفته.

بدیش اینه این پلتفرم علاوه بر اینکه در جذب کاربران شکست خورده موند حتی نتونست پیشرفت دهندگان رو به سمت خود بکشونه تا کمی هم که شده کمبودهایش رو جبران کنن و به جای اینکه تو یه سال گذشته بر تعداد اپای پیشرفته واسه اون اضافه بشه از تعداد اونا مرتبا کم شد.

در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین.

حذف نرم افزار Mint در هفته ای که گذشت تنها یکی از این موارده که طبق پیش بینیا خشم کاربران این پلتفرم رو هم به دنبال داشت. هرچند این اولین باری نیس که اینجور اتفاقی اتفاق می افته و شک نداشته باشین هم آخرین بار نیس.

خطوط هوایی آمریکایی، Chase Bank، بانک آمریکا، ان بی سی، پینترست و Kabam همه از جمله مواردی هستن که اپلیکیشنای ویندوز فونی خود رو از استور مایکروسافت حذف کردن؛ به بیان دیگه، این اپلیکیشنا یا پنهون شدن یا اینکه دیگه بروزرسانی نمی شن.

بعضی شرکتا واسه توجیه این اقدام خود، کم بودن تعداد کاربران ویندوز فون رو بهونه کردن و بقیه هم عزمشونو جزم کردن سکوت رو در این باره پیشه کنن، اما دست آخر، هر اپلیکیشنی که از استور مایکروسافت حذف می شه این شرکت رو یه قدم عقب تر از رقبایش می بره.

جالبه بدونین که فقط اپلیکیشنای شخص سوم این پلتفرم حذف نشده ان و خود مایکروسافت هم تعدادی از اپلیکیشنای MSN و حتی اپ مجبوبش به نام  Photosynth رو هم حذف نموه و اعلام داشته که تعدادی از اپای مربوط به دوربین تلفنای هوشمند لومیا رو هم حذف می کنه.

کاربران ویندوز فون بازم به نسخه های مطلوبی از اپلیکیشنای اسکایپ یا آفیس دسترسی ندارن و جای تعجبه که بعد از ۵ سال، بهترین تجربه به کار گیری اسکایپ یا آفیس روی تلفنای هوشمند، واسه کاربران ویندوز فون محقق نمی شه. این موضوع شک نداشته باشین در ویندوز ۱۰ موبایل تغییر می کنه اما هنوز که هنوزه عملیاتی نشده.

همین امر باعث شده که فروش تلفنای هوشمند لومیا تحت تاثیر قرار بگیره. در سه ماهه گذشته، این شرکت تنها ۵٫۸ میلیون دستگاه گوشی موبایل از سری لومیا فروخت در حالی که اندازه فروشش در بازه وقتی مشابه در سال قبل برابر با ۹٫۳ میلیون دستگاه بود.

این رقم کاهشی تقریبا ۴۰ درصدی رو نشون می ده و روشنه که باید هرچه سریعتر فکری به حال اون شه. بدیش اینه الان اچی تی سی، سونی و سامسونگ اهمیتی به ویندوز فون نمی دن و مایکرسافت بازم به تنهایی ۹۰ درصد از دستگاه های بهره مند از این پلتفرم رو تولید می کنه.

حالا این شرکت موجود در ردموند تصمیم گرفته که با «تولید موبایلای بهتر»، کارکرد مطلوب تری رو در بخش موبایل از خود نشون بده و این تلاش شک نداشته باشین با تولید تلفنای هوشمند جدیدی از جنس سرفس به بار خواهند نشست؛ این یعنی مایکروسافت تولید موبایلای خود رو پایین بیاره تا به همون جمعیت کم کاربرانی خدمت رسانی کنه که بازم دوست دارن از ویندوز فون استفاده کنن.

اما مشکل اپلیکیشنای مرده ویندوز فون هم بازم به قوت خود باقیست. اگه یادتون باشه، اپ اینستاگرام این پلتفرl تقریبا دو سال پیش عرضه شد و هنوزم که هنوزه از فرستان ویدیو پشتیبانی نمی کنه.

این موارد البته زیادن، واسه نمونه میشه به توئیتر اشاره کرده که جدیدترین به روزرسانیا رو دریافت نکرده. البته واسه بیشتر اپلیکیشنها، یه جانشین شخص سوم هست اما نباید مثلا دو سال طول بکشه که فیسبوک پشتیبانی ویدئویی رو واسه کاربران ویندوز فونی ایستاگرام جفت و جور کنه.

براساس اعلام نظر مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک، این مشکل دیگه در ویندوز ۱۰ وجود نداره و به خاطر همین میشه امیدوار بود که ظرف دو سال آینده پشتیبانی ویدئویی در اینستاگرام واسه کاربران ویندوز فون جفت و جور شه.

تعهد مارک زاکربرگ به ویندوز ۱۰، امیدها در مایکروسافت رو تقویت کرده که سیستم عامل نامبرده عاقبت شرایط رو واسه تلفنای هوشمندش از این رو به اون رو کنه. جالبه بدونین که ویندوز ۱۰ بروزرسانی رایگانیه که واسه کاربران ویندوز ۷ و ۸ عرضه شده و حالا بیشتر از ۱۱۰ میلیون کامپیوتر ازش استفاده میکردن.

مایکروسافت هم تلاش داره تا انگار پیشرفت دهندگان رو به تولید اپلیکیشنای گسترده واسه اون تشویق کنه؛ اپلیکیشنایی که امکان اجرایشون روی شکلای جور واجور پی سی، تلفن هوشمند، تبلت و حتی اکس باکس وان جفت و جوره. این در واقع وعده بزرگیه که ردموندیا به کاربران ویندوز ۱۰ دادن و البته هنوزم محقق نشده.

این شرکت هم اینکه ویندوز ۱۰ رو واسه پیشرفت دهندگان اندروید و iOS باز گذاشته تا خیلی راحت کدهای خود رو به اپلیکیشنای گسترده واسه اون انتقال بدن. اگه یادتون باشه قبلا در جریان کنفرانس بیلد مایکروسافت حرفای زیادی رو درا ین رابطه شنیدیم اما از اون زمان تا الان هیچ اپلیکیشن زیادی با در نظر داشتن همین ویژگی معرفی نشده. وقوع اینجور موضوعی شک نداشته باشین می تونه از دست دادن اپلیکیشن واسه موبایلای ویندوزی رو برطرف کنه، اما با در نظر داشتن این نکته که الان بازار این اجناس تحت سلطه اندروید و iOS قرار داره، شاید به این زودیا تماشاگر تغییر محسوسی دراین زمینه نباشیم.

اینکه کمبود اپلیکیشن واسه پلتفرم موردبحث رو بر گردن پیشرفت دهندگان بندازیم کار بسیار ساده ایست اما اگه حقیقت رو بخواین اونا فقط دوست نداشتن خود رو درگیر پلتفرمی کنن که مرتبا دچار تغییر می شه. ویندو فون ۷ به عنوان نسخه تازه ای از ویندوز موبایل در اکتبر سال ۲۰۱۰ عرضه گردید. دو سال بعد یعنی در اکتبر ۲۰۱۲ ، ویندوز فون ۸ از راه رسید و دستگاه های بهره مند از نسخه قبلی این سیستم عامل امکان دریافت بروزرسانی جدید رو نداشتن و این درحالی بود که نیاز به بروزرسانی واسه اپلیکیشنای ویندوز فون ۷ شدیدا احساس می شد.

سال گذشته ویندوز فون ۸٫۱ از راه رسید و همراه با خود امکاناتی رو آورد که کمبودشان در پلتفرم مایکروسافت شدیدا احساس می شد. حالا مایکروسافت در آستانه یه تغییر دیگه س و می خواد شانس خود رو با ویندوز ۱۰ موبایل امتحان کنه.

با در نظر داشتن تغییراتی که مرتبا در ویندوز فون اعمال می شه، شاید تنها موضوعی که در مورد این پلتفرم تغییر نکرده همون نبود اپلیکیشن باشه. گفته شده که ویندوز ۱۰ موبایل در دسامبر امسال واسه دستگاه های قبلی بهره مند از این پلتفرم عرضه می شه اما مایکروسافت هنوزم یه صورت رسمی تاریخی رو واسه این اتفاق اعلام نکرده.

کاربران سیستم عامل جدید، تغییرات زیادی رو درآن تماشاگر هستن که از اون جمله میشه به وجود اپلیکیشنای بومی و طراحی جدید اشاره کرد و علاوه بر این، مایکروسافت هم پیش بینی کرده که این بار پیشرفت دهندگان، اپلیکیشنای گسترده زیادی رو واسه اون طراحی می کنن.

روی هم رفته، بعید به نظر میاد که سرنوشت ویندوز فون، تحولی اساسی رو تماشاگر باشه. ویندوز ۱۰ موبایل فقط آپدیتی دیگه س با این توضیح که مایکروسافت واسه جذب مخاطبانش نمی تونه تا ابد به این اسلاح متوسل شه.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *