ناسا حقایقی جدید در مورد اتمسفر مریخ منتشر کرد

براساس اطلاعات به دست اومده از سفینه MAVEN ناسا، لایه بالایی اتمسفر کره مریخ، به آرومی در حال تحلیل رفتن و ورود به کهکشونه. این مسئله دلیل شده تا مریخ طی میلیونا سال، متحمل تغییرات جوی شدیدی شه.

دلیل این اتفاق هم چیزی نیس جز خورشید.

در ادامه با سایت ما همراه باشین.

طوفانای خورشیدی که مرتبا از مرکز منظومه شمسی به سمت بیرون منتشر می شه، مرتبا لایه خارجی مریخ رو ضعیف کرده و از بین می برن. محققان ناسا، وقتی متوجه این اتفاق شدن که یه طوفان بزرگ خورشیدی اوایل امسال به مریخ رسید.

ذرات کوچیکی که همراه با طوفان خورشیدی به اتمسفر مریخ می رسن، گازهای موجود در این لایه رو پر انرژی کرده و دلیل فرار اونا به کهکشون می شن. هیدروژن، اکسیژن و دی اکسید کربن، ترکیباتی هستن که مرتبا جو مریخ رو ترک می کنن.

رابطه نه خیلی مثبت مریخ و خورشید، دلیل کلی تغییرات حاصله روی سطح این کره رو توضیح میده. مریخ طی میلیونا سال تغییراتی به خود دیده و از یه سیاره پر آب به دایره ای سرخ و خشک بدل

گشته.

محققان می گن تقریبا ۴ میلیارد سال پیش، مریخ اتمسفر بسیار کلفتی داشته و به قدر کافی در اون گاز وجود داشته که تموم سطح سیاره رو گرم نگه داره و از اقیانوسا مراقبت کنه. اما حالا، مریخ سرد و بی آب با اتمسفری باریک که تنها یه صدم اتمسفر زمین فشار داره، بی دفاع مونده.

یافته های گذشته MAVEN نشون میده که خورشید و طوفانای خورشیدی مهم ترین عامل تغییر اقلیم در مریخ بودن و این روند همین حالا هم ادامه داره و تا میلیونا سال دیگه هم راهی واسه توقف اون نیس.

بروس جاکوسکی، یکی از محققین این تحقیق در دانشگاه کلورادو میگه: «سوال اصلی اینه که آب کجا رفته؟ MAVEN در تلاشه تا فهمیده باشه از بین رفتن اتمسفر چه نقشی در تغییر اقلیم بازی می کنه.»

فضاپیمای MAVEN، دو سال پیش در نوامبر ۲۰۱۳، سوار بر راکت Atlas V به فضا پرتاب شد و در سپتامبر ۲۰۱۴ موفق شد تا خود رو وارد مدار مریخ کنه. از اون زمان تا الان، جستجو کننده ناسا مرتبا فاصله خود رو با سطح کره مریخ کم و زیاد می کرد تا در فواصل جور واجور اتمسفر قرار گرفته و اطلاعات بیشتری به دست بیاره. MAVEN مجهز به سنسورهای پیشرفته ای جهت بررسی طوفانای خورشیدی و جریانای مغناطیسیه و با به کار گیری همین وسیله ها قادر به این کشف شده.

ناسا میگه مریخ ۴٫۳ میلیارد سال پیش، اقیانوس بزرگی داشته که پر از آب بوده و واسه حفظ اون، یه اتمسفر کلفت لازمه. حالا که مریخ اینجور اتمسفری نداره، پس طبیعیه که آبی هم باقی نمونه.

جاکوسکی میگه از بین رفتن میدون مغناطیسی مریخ، تاثیر زیادی روی اتمسفر و از بین رفتن آب داشته. این کره، وقتی یه هسته جوشان از فلز داشته، درست مثل امروز کره زمین، اما پس از میلیاردها سال، این هسته مذاب، سرد شده و محکم می شه. مریخ هنوز م میدون مغناطیسی داره اما شدت اون بسیار ضعیفه (۴۰ برابر ضعیف تر از کره زمین). پس اندازه آسیب پذیری کره در برابر خطرات خارجی مثل طوفانای خورشیدی بسیار بالاتره.

با از بین رفتن اتمسفر، مریخ روز به روز سردتر شد و به جایگاه الان اش رسیده، پس حجم بزرگ آب مایع دیگه نمی تونست روی کره بمونه. اما سوال اینجاس که آبا کجا رفته ان؟ محققان می گفتن مقداری از اونا در قطبا به صورت یخ زده هستن و مقداری دیگه هم در خاک سیاره نفوذ کردن. مقدار بسیار کمی هم به صورت مایع هنوز در سطح کره باقی مونده ان اما اثری از مقادیر اصلی نیس.

اما MAVEN این سوال رو هم جواب داده. آب کم کم از راه اتمسفر راه خود رو به طرف کهکشون باز کرده و اندازه آب قبلی روی این کره دیگه در دسترس نیس. در جریان یکی از تحقیقات جستجو کننده MAVEN، ناسا فهمید که مقادیر بزرگی از اکسیژن در لایه بالایی اتمسفر مریخ هست. با در نظر گرفتن وجود هیدروژن در این ناحیه، محققین می گن اقیانوس مریخ تبخیر شده و حالا یواش یواش در حال ورود به کهکشونه.

                                                    .

Post Author : edame

Related Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *