هفت عنصر کلیدی ذهن آگاهی

هفت عنصر اساسی ذهن آگاهی عبارتند از: (کابات زین،2005)
1) بی قضاوتی : یعنی بدون پیش داوری و حذف و تائید با زندگی برخورد کنیم و اون طرف درستی و نادرستی اتفاقات درون و بیرون خود رو نظاره کنیم.
2) صبور بودن : یعنی حوصله داشتن و شکیبا بودن و حق دادن به اتفاقات واسه اینکه در زمان مناسب خودشون اتفاق بیفتن.
3) ذهنی باز داشتن: یعنی درک همه چیز همونجوری که هستن. یعنی تقسیم نکردن ذهن به مشکی و سفید.یعنی آمادگی کامل داخلی داشتن واسه روبرو شدن با واقعیتای زندگی همونجوری که هستن.بی کم و کاست.
4) اطمینان داشتن: یعنی مطمئن بودن به اینکه توانایی “ذهن‏آگاه” شدن در وجود همه آدمها هست و هر انسانی می تونه این شکل متفاوت بیداری و هشیاری رو در تموم لحظات زندگی اش حفظ کنه. یعنی یقین داشتن که درست ترین روش زندگی ذهن آگاهیه.
5) اصالت بخشیدن به بودن به جای سرگرم کاری شدن: یعنی به جای فرار از لحظه الان و مشغول ساختن از قصد خود به انجام یه کار (و چه بسا کارای بی فایده) ، قبول کنیم که بودن و حضور ذهن داشتن در لحظه حالا ، بسیار ارزشمندتر از انجام هر کار دیگه ایه.
6) قبول کردن واقعیتای زندگی در هر لحظه: به این شکل که شرایط و اتفاقات و شرایط زندگی خود رو همینطوری که واقعا هست قبول کنیم و اونا رو رد نکنیم. واقعا با دیدن واقعیت به همین شکلی که هست خود رو واسه تغییر و اصلاح اون به شکل درست آماده می کنیم.
7) دلبسته نبودن و رها کردن : یعنی خود رو با هیچی دیگه ای در این عالم یکی ندونستن.و اسیر و دلبسته نبودن به هیچی!
اگه این هفت عنصر کلیدی در وجود یه شخص پیدا شه ، اون شخص رو میشه یه فرد ذهن آگاه دونست و به محض اینکه یکی از این عناصر از وجود شخص دور شه اون از حالت ذهن آگاهی دور می شه. حال فرقی نمی کنه که اون شخص پنجاه سال تمرین ذهن آگاهی کرده باشه یا پنج دقیقه. مهم اینه که اگه می خوایم ذهن بدونیم باید همیشه این عناصر کلیدی رو در روحیه و شخصیت خود حفظ کنیم و اونا رو شناسایی و تقویت کنیم(کابات زین،2005).
منبع

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   به چه شهرهایی باید سفر کرد ؟

Author: 92