ویژگی‌های گیلسونایت

ویژگی‌های گیلسونایت

گیلسونایت طبیعی ایمن و غیر سمی است. این محصول، سنگ رزینی ساخته شده از ترکیب هیدروکربنهای متعدد است. این ترکیب طبیعی متمایز، سرشار از نیتروژن و بتاکاروتن بوده و به عنوان افرودنی کارآمد، همه کاره و مقرون به صرفه، کاربردهای متعددی در صنایع مختلف دارد.

گیلسونایت خواص سلامتی قابل توجهی در مقایسه با محصولات مصنوعی دارد:

  • غیر سمی (برخلاف زغال سنگ و خاکستر بادی)
  • غیر سرطان زا
  • غیر جهش‌زای ژنتیکی
  • اقدامات ایمنی سختگیرانه برای کار با گیلسونایت نیاز نیست.
  • سازگار بااستاندارد EPA مکزیک برای عملیات حفاری آب‌های عمیق

 

 

پودر گیلسونایت:

ترویج اولیه سنگ Gilsonite در سال 1888 به شکل پودر گیلسونایت مورد توجه قرار گرفت و شخصی به نام گیلسون و شریک او، اولین شرکت را برای استخراج و بازاریابی آن در مقیاس بزرگ تاسیس کردند. این محصول در ابتدای تولید خود به صورت دانه‌بندی (Selects) و پودر (Fines) ارائه می‌شد و به مرور تکنولوژی و فناوری روز دنیا به کمک بشر آمد تا تولید پودر گیلسونایت به شیوه‌های مدرن و نوآورانه انجام شود.

فرایند تولید پودر گیلسونایت، بسیار ساده است. Gilsonite پس از استخراج به کارخانه مورد نظر منتقل می‌شود؛ آنگاه در خط تولید کارخانه، کلوخه‌ها به وسیله دستگاه‌های سنگ شکن و خردکننده، خرد می‌شود. در مرحله بعدی، عملیات دانه‌بندی آن با بهره گرفتن از سرندهای مخصوص انجام می‌گیرد. در نهایت محصول نهایی تحت عنوان پودر گیلسونایت ، بسته‌بندی شده و به بازار عرضه می‌شود.

امروزه ایران یکی از برجسته‌ترین عرضه‌کنندگان پودر گیلسونایت در بازار جهانی است.

پودر گیلسونایت چیست؟

گیلسونایت از جمله حلال‌های قیر محسوب می‌شود که در محلول‌های آروماتیک، آلیفاتیک و آسفالت نفت، قابل حل بوده و معمولا برای سختی‌سازی محصولات‌ نرم‌تر نفتی به کار می‌رود. Gilsonite در ظاهر، ماده‌ای براق، سیاه و شبیه ماده معدنی اُبسیدین (سنگ آتشفشانی) است. این محصول شکننده بوده و می‌تواند به راحتی به پودر قهوه‌ای تیره تبدیل شود و به عنوان افزودنی برای سیمان آسفالت، آسفالت مخلوط گرم و تولید مخلوط‌های آسفالت پایدار مورد استفاده قرار گیرد. Gilsonite از رزین هیدروکربن طبیعی ساخته شده و رنگ سیاه و درخشنده آن در کنار شکنندگی‌اش موجب شده که به راحتی به پودری قهوه‌ای رنگ، یعنی پودر گیلسونایت تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *