چگونه از اپ جدید Files در آیفون و آیپد استفاده کنیم؟

نوامبر 13, 2019 by بدون دیدگاه

تقریبا از وقتی که واسه اولین بار آیفون و iOS رو مشاهده کردیم، ۱۰ سالی میگذره. با این حال، از اون زمان تا کنون هیچ کدوم از فایلای سیستم آیپدها و آیفونا در برابر دید عموم نیستش. انگار میشه گفت که دسترسی کاربران به تموم فایلای موجود در سیستم گجتای هوشمند شرکت اپل محدود بود.

اما حالا و پس از گذشت تقریبا یه دهه، قراره این روش با منتشر کردن iOS 11 عوض شه. حال به کمک اپ تازه Files، کاربران در آخر می تونن در قلب حافظه موبایل هاشون نفوذ کنن و برنامه مدیریت فایل خودشون رو داشته باشن. به همین منظور در ادامه این مطلب به چگونگی کار با این اپ تازه می پردازیم و از ویژگیای اون براتون می گیم.

جستجوی فایلا از منابع جور واجور

شاید بشه Files رو انگار جایگزینی واسه iCloud Drive دونست. با ورود به این اپ تازه می تونین با ورود به تب «Browse» حتی به فایلای موجود روی سرویس ابری آیکلاد هم دست پیدا کنین. 

هم اینکه به لطف Files، امکان دسترسی به منابع دیگه هم جفت و جور می شه. فقط کافیه اپ مخصوص به این سرویسای ابری رو نصب کنین و از Files واسه دسترسی به تموم داده های ذخیره شده روی اونا، بهره بگیرین.

حتی می تونین این سیستم رو شخصی سازی هم بکنین و تنها داده های مورد نیازتون رو به نمایش درآرین. به همین منظور می تونین از بخش «Locations» کمک بگیرین و با روشن کردن کلید هر سرویس به اطلاعات ذخیره شده اش دست پیدا کنین.

سازماندهی اسناد درون فایلز

از طرف دیگه، فایلز شباهت بسیاری هم به فایندر macOS داره. با اینکه هنوز ویژگی خیلی زیادی در اختیار کاربر قرار نمی ده، اما تموم اصول اولیه طراحی یه فایل منیجر در اون رعایت شده و می تونه واسه نیازای جور واجور، جواب قابل قبولی ارائه دهد.

ساخت یه پوشه تازه: یکی از فعالیتایی که حالا به لطف فایلز ممکن شده، ساخت پوشه (فولدر) است. حتی میشه به کمک این اپ تازه، چندین پوشه جور واجور رو تو یه پوشه جای داد. واسه دسترسی به همه اینا، کافیه وقتی که در حال جستجو در میان فهرستا هستین، صفحه رو به پایین بکشین و با اشاره روی اولین آیکون یه پوشه تازه بسازین.

کشیدن و رها کردن: یکی از ویژگیای باحال فایلز، اون هستش که میشه به واسطه کشیدن و رها کردن (Drag and Drop)، فایلا رو میان پوشها و منابع جا به جا کرد. خیلی راحت میشه با نگه داشتن انگشت روی فایل مورد نظر، اونو به دور و بر کشید و به جایی دیگه منتقل کرد.

جستجو: به واسطه فایلز میشه در میان پوشها و منابع جستجو، فایل خاصی رو پیدا کرد. فقط کافیه صفحه رو به سمت پایین بکشین تا نوار جستجوی فایل براتون به نمایش دربیاد.

مرتب سازی: هم اینکه به کمک فایلز امکان مرتب سازی چگونگی نمایش فایلا هم جفت و جور می شه. صفحه رو به پایین بکشین تا تنظیمات این بخش در اختیارتون قرار بگیره. به واسطه سیستم مرتب سازی فایلز، می تونین داده های خود رو براساس نام، تاریخ، حجم و برچسب مرتب کنین. با اشاره روی آخرین آیکون موجود در صفحه هم می تونین ظاهر چینش داده ها رو از حالت لیست به گرید تغییر بدین.

اضافه کردن برچسب و علامت گذاری پوشها

برچسب زدن روی فایلا، یکی از بهترین روش هاییه که میشه به کمک اون، داده های جور واجور رو در فیلتر خاصی قرار داد و امر جستجو رو راحت تر کرد. حتی به واسطه برچسب زدن فایلا میشه اونا رو منحصر به فرد کرد و مانع از جا به جاییای بیخود شد.

مثلا، اگه فایلای مورد نظر شما روی چند سرویس جور واجور ذخیره شده باشن، می تونین با به کار گیری برچسبا، به همه اونا تو یه جا دسترسی پیدا کنین. انگار با برچسب زدن یه سری فایل از چند منبع جور واجور، از شر تعداد زیادی جا به جایی بیخود خلاص میشین.

واسه دسترسی به برچسبا هم کافیه دستتون رو روی فایل مورد نظر خود بگیرین و واسه چند ثانیه نگه دارین. بعد از منو متنی به نمایش درآمده، «Tags» رو انتخاب کنین.

در پنجره باز شده، روی «Add new Tag» اشاره کنین و بعد یه نام و رنگ واسه اون انتخاب کنین. جالبه بدونین که می تونین روی یه فایل به خصوص چندین برچسب جور واجور هم بزنین.

هم اینکه گفتنیست که با به کار گیری سیستم گرفتن و رها کردن هم می تونین به طور همزمان چندین فایل رو بگیرین و با انتقال اونا به بخش «Tags» در منوی بغل دستی، روی اونا برچسب بزنین.

علاوه بر این، اگه از یه پوشه همیشه استفاده می کنین، می تونین با کشیدن و رها کردن اون در بخش «Favorites»، دسترسی خود رو به اون سریع تر کنین.

به کار گیری بخش Recent واسه دسترسی سریع تر

با ورود به فایلز دو تب «Recents» و «Browse» در اختیارتون قرار میگیره. بخش Recents همونطور که از اسمش پیداست، مخصوص فایل هاییه که کاربر تازگیا با اونا در تعامل بوده. از این رو اگه دائم به سراغ یک یا چند فایل خاص برید، می تونین پس از یه مدت اونو در Recents هم جستجو کنین.

از طرفی تب Recents هم شامل چندین بخش مختلفه. به واسطه این بخشا، هم میشه پیشنمایشی از فایلای پر کاربرد هفته گذشته رو دید و هم اسنادی رو که با بقیه به اشتراک گذاشته اید رو بررسی کرد. فقط با یه اشاره روی فایل مورد نظر، پیشنمایشی از همه این مسائل واسه تون به نمایش در میاد.

حتی میشه بدون ورود به اپ فایلز، به چهار مورد از فایلای قرار گرفته در Recents رسید. فقط کافیه واسه دسترسی به این امکان از لمس سه بعدی در آیفونا کمک بگیرین. از طرف دیگه می تونین با نگه داشتن دستتون روی آیکون فایلز در صفحه اصلی آپپادها، به لیست چهارگانه Recents دست پیدا کنین.

ذخیره و جا به جایی فایلا

همونطور که گفته شد، فایلز انگار یه بنگاه اطلاعاتی واسه همه سرویسای ابریه و میشه به کمک اون، تموم اطلاعات ذخیره شده رو تو یه جا جمع آوری کرد. همین موضوع، مانع از ایجاد چند نسخه برابر از یه فایل می شه.

وقتی که تلفن هوشمند شما به iOS 11 به روزرسانی شه، می تونین یه داده رو از راه اپ فایلز وردارین و پس از اعمال تغییرات، دوباره اونو به فایلز برگردونین. اما فعلا، تنها می تونین از اکستنشن «Save to Files» واسه ذخیره فایلا و اسناد در اپ فایلز کمک بگیرین.

علاوه بر این، هنگام مشاهده یه سند، می تونین به کمک کلید «Share» به صفحه مربوط به اشتراک داده ها دست پیدا کنین. با انجام این کار، امکان باز کردن فایلا در هر اپ دیگری که از این سیستم پشتیبانی کنه، جفت و جور می شه.

همکاری با آیکلاد درایو

با اینکه فایلز به اندازه دراپ باکس کامل نیس، اما هماهنگی سیستم اون با آیکلاد درایو برگ برنده ای واسه اون هستش. به واسطه همین همکاری چند جانبه می تونین واسه هر فایل ذخیره شده روی آیکلاد درایو، لینکی عمومی بسازین.

البته گفتنیست که این ویژگی، تنها روی گجتایی در دسترسه که به iOS 11 یا macOS High Sierra به روزرسانی شده باشن. واسه شروع اول باید فایلز رو باز کنین و دست خود رو واسه چند ثانیه روی یه سند نگه دارین. بعد «Share» رو لمس کنین و از راه پنجره به نمایش درآمده گزینه «Add People» رو انتخاب کنین.

اگه نمی خواین سند مورد نظر رو با یه شخص به اشتراک بذارین، می تونین با لمس گزینه «Sharing Options» از پنجره باز شده، یه لینک عمومی واسه اون فایل تولید کنین.

در غیز این صورت از راه منو «Add People»، اپ مورد نظر خود رو انتخاب کنین و از اون واسه ارسال دعوتنامه به افراد کمک بگیرین. در انتهای لیست مخاطبان هم، تنظیمات «Copy Link» رو مشاهده می کنین که میشه از اون واسه شرایط جور واجور بهره برد.

با رسیدن دعوتنامه به دست افراد، اونا می تونن از راه لینک ساخته شده به وسیله شما به تموم اطلاعات موجود در سند دست پیدا کنن و اونو به آیکلاد درایو خود انتقال بدن. هم اینکه امکان دانلود نسخه ای از فایل مورد نظر هم واسه اونا جفت و جور می شه.

یه راه طولانی

با اینکه طراحی اپ جدید فایلز یه پیشرفت بزرگ هستش، اما این ویژگی تازه هنوز راهی طولانی واسه تکامل بیشتر در پیش داره. هنوز فایلز قادر به مجموعه چندین فایل به طور همزمان نیس.

هم اینکه روند به اشتراک گذاری فایلا هم می تونه کمی ساده تر و هوشمندانه تر باشه. اما هنمانطور که گفته شد، حالا خوبیش اینه اپل با طراحی فایلز قدمای بزرگی به سمت تکامل ورداشته که به کمک اون میشه چگونگی انجام خیلی از کارا رو ساده تر کرد.