۱۰ تلفنی که نقشی انقلابی در تغییر اندازه صفحه نمایش داشتند

نوامبر 13, 2019 by بدون دیدگاه

وقتی که استیو جابز گفت تلفنای بزرگ جایی در بازار ندارن، اشتباهی تاکتیکی مرتکب شد، این گجتا اونقدر در بازار جای باز کردن که خود اپل حالا پس از ۴ سال می خواد یکی از اونا تولید کنه. اما چه شد که این فلسفه (فلسفه جابز؟) این جوری از این رو به اون رو شد و به جایی رسیدیم که داشتن یکی از این وسایل در زندگی هممون واجب به نظر می رسه؟

اینجور تغییر و تحولی در عرض یه شب اتفاق نیفتاد. بسیاری اومدن و رفتن تا این بازار اثبات و تبدیل به یه استاندارد شه. در ادامه مطلب، لیستی از ۱۰ تلفن همراهی که نقشی مهم در تغییر اندازه صفحه نمایش تلفنای همراه داشتن رو آوردیم و با تصویر مروری بر تاریخ کردیم.

با سایت ما همراه باشین.

 

Dell Streak

با قاطعیت تموم میشه گفت که Dell Streak بابابزرگ همه تلفنای بزرگ امروزیه. وقتی که در سال ۲۰۱۰ با صفحه نمایش ۵ اینچی اش معرفی شد همه رو سورپرایز کرد. به عنوان یه دستگاهی که قراره تماس تلفنی بگیره واقعا بزرگ بود. بیشتر، از جمله خود Dell با این دستگاه مثل یه تبلت کوچیک برخورد کردن و نه چیزی که درون جیب شما قرار میگیره. بزرگ بود و صفحه نمایش کم جزئیاتی داشت. به همین دلایل مدت زمان زیادی در بازار طاقت نیاورد اما نقطه عطف همه تلفنای بزرگی بود که بیشتر واسه وب گردی و تماشای ویدیو کاربرد داشتن.

 

LG GW990

شاید و به دلایل به طور کامل منطقی، این گوشی موبایل رو به یاد ندارین. LG قبل اینکه این گجتی که با تکنولوژی اینتل قرار بود روونه بازار شه رو عرضه کنه، اونو کنسل کرد. ولی به هر حال، این نمونه آزمایشی، تاثیر به سزایی روی تلفنای همراه بزرگ امروزی داشته. بلند، ۴٫۸ اینچی و مناسب واسه وبگردی و تماشای ویدیو ولی بدیش اینه LG واسه بیشتر کاربرده های اساسی مثل پیام دادن و تماس گرفتن به اون نگاه درستی نداشت و مانند تلفنای کوچیک برخورد می کرد.

 

Samsung Galaxy Note

بدون هیچ جر و بحث اضافه ای، گلکسی نوت سال ۲۰۱۱، اولین تلفنی بود که تعریفی واسه اسمارت فونای بزرگ مشخص کرد. وقتی که هنوز ۴٫۳ اینچ بزرگ بود، سامسونگ یه مرتبه به سمت صفحه نمایش ۵٫۳ اینچی رفت و معنی ذهنی ما از گوشی موبایل رو به رقابت کشید. با اینکه یه مقدار بد دست و بزرگ بود، حتی در مقایسه با برادرهای بزرگش، اما واسه نگه داشتن اطلاعات زیادی در طول روز فوق العاده مناسب بود. بعضی در اول نسبت به این گجت نامطمئن بودن اما بعدا ثابت شد که نه فقط این فرمول جدید سامسونگ طرفداران زیادی داره که خریدارش هستن، بلکه می تونه شدیدا موثر هم باشه.

 

HTC Titan

HTC هم پیشرو در این بود اما همیشه از ورود به این بازار ترس داشت تا اینکه در آخر سال ۲۰۱۱ با تایتانِ ویندوزفونی ۴٫۷ اینچی وارد جریان شد. گجت بسیار خوبی بود و از رابط کاربری مایکروسافت هم استفاده ای در حد کمال می بره اما زیر سایه رقیبش که اون روزا مثل خورشید می درخشید محو شد. بدون این دست اون دست کردن پس از اون، یه تلفن اندرویدی با نام Sensation XL روونه بازار کرد اما در اصل ورود حقیقی HTC با اسمارتفون One X شروع یافت

 

LG Optimus Vu

۲ سال بعد از دفن GW990، ال جی دوباره برگشت. این تلفن جدید، آپتیموس ایشون یو بود که صفحه نمایشی ۵ اینچی داشت. نظرات در مورد این یکی هم متوسط بود. VU در جواب به گلکسی نوت، با صفحه نمایشی عریض تر طراحی شده بود تا نمایش محتوا و نوشتن در اون آسون تر شه که جواب مناسبی نبود. بسیار بد دست و ناراحت کننده و در عین حال قلمی به طور کامل به درد نخور داشت. چند تلفن دیگه در ادامه عرضه شدن تا به فراوونی اسمارت فونای بزرگ کمک کنن اما هیچ وقت مانند گلکسی نوت موثر نشدن.

 

Samsung Galaxy S III

اگه گلکسی نوت ثابت کرد که تلفنای بزرگ هم خوب میفروشن، گلکسی اس ۳ به همه قبولاند که تلفنای بزرگ حتی می تونن جریان ساز باشن. SIII صفحه نمایش ۴٫۸ اینچی داشت که واسه یه اسمارتفون پرچمدار نزدیک سال ۲۰۱۲ بسیار بزرگ بود و همین موضوع باعث شد که نسبت به رقبالش در وب گردی و تماشای ویدیو چندین قدم جلوتر باشه. SIII در همون سال عرضه بیشتر از ۳۰ میلیون واحد فروخت و اگه همین حالا هم بگردین می تونین با قیمت مناسبی اونو بخرین.

 

LG Optimus G

آپتیموس جی، اولین تلفن موفق ال جی در بازار بود. در حالی که صفحه نمایش ۴٫۶ اینچی اون کمی کوچیک تر از حریف قدرتمندش بود اما به هر حال از دید کارایی، تلفنی قابل بود، به حدی که رکورد ال جی در فروش اسمارت فون رو جا به جا کرد و ثابت کرد که تنها سامسونگ نیس که می تونه تلفن بزرگ درست کنه. با اینکه G هیچ وقت نتونست از زیر سایه SIII فرار کنه.

 

Pantech Vega R3

شاید شما با پانتک آشنا نباشین اما تلفن Vega R3 اون نمونه ای بود که نشون می داد به چه دلیل صفحه نمایشای بزرگ اهمیت دارن. تلفنی با صفحه نمایش ۵٫۳ اینچی که دیگه اون زمان اندازه منطقی ای به نظر می رسید، بسیار خوش دست و راحت بود و بعدا در این مورد پیشرو شناخته شد.

 

HTC Droid DNA

یه مدت زمان برد تا HTC از خواب بیدار شه اما وقتی که از راه رسید با تلفنی شایسته اومد. Droid DNA یکی از اولین اسمارتفونایی بود که صفحه نمایش ۱۰۸۰ پیکسلی داشت. به زودی این مسئله تبدیل به استانداردی شد و HTC بانی اون بود.

 

Huawei Ascend Mate

Ascend Mate یکی از مثالای روشن در مورد تلفنای بزرگ الجثه س که از سال ۲۰۱۳ وارد بازار شدن. هوآوی در آخر مرز ۶ اینچ رو گذراند و این گجت رو با صفحه نمایش ۶٫۱ اینچی روونه بازار کرد. این دستگاه که بهتره بگیم یه تبلت بود به سختی داخل جیب قرار می گرفت (به سختی از جیب در اومدن ویژگی منحصر به فردی بود که برند چینی دیگری بعدا اونو مطرح کرد). اما Ascend Mate وقتی فرارسید که چینیا یه وسیله واسه انجام همه کارای شون می خواستن و هوآوی سریع از راه رسید. گلکسی مگا ۶٫۳ بعدا از راه رسید اما رو راست باید گفت که سامسونگ پس از دیگر کمپانیایی چون هوآوی از مرز ۶ اینچ گذر کرد.