اسرار حل نشده جهان


چند وقت پیش مقاله ای باحال در مورد رو واسه شما عزیزان منتشر کردیم امروز می خوایم در مورد ندانستنیای این کره عجیب صحبت کنیم.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ با پیشرفت تکنولوژی در چند دهه ی گذشته آدم قادر شد پا رو از مرزهای این کره ی خاکی بالاتر بزاره و با حیرت زدگی های کهکشون آشنا شه، اما در عصر اکتشافات فضایی اسرار حل نشده ای از خونه باقی نمونده؟ در دهه ی ۱۹۷۰ محققان مدلی پیشنهاد دادن که براساس اون چگونگی تشکیل زمین توضیح داده می شه اما امروز پس از گذشت بیشتر از ۴۰ سال هنوز سؤالات زیادی بی جواب باقی مونده؛ اگه می خواهید بیشتر بدونین همراه ما باشین.

۱. آب از کجا آمده؟

محققان می می گن حدود ۴.۵ میلیارد ساله که زمین بوجود اومده و پس از تولد، این سیاره جز توده ای از صخره و مواد معدنی نبوده. اما مهمترین بنای زندگی یعنی مایعی با فرمول شیمیایی H2O چیجوری و از کجا سطح زمین رو فرا گرفته و شکل گیری زندگی رو در این سیاره ی خاکی ممکن کرده؟ خوب به نظر می رسد دریاها از طریق ی یه سیستم پخش بین ستاره ای به اینجا اومده باشن. محققان حدس می زنند در حدود چهار میلیارد سال پیش در دوره ای که به عصر بمباران سنگین زمین شناخته می شه، در برخورد با سیارک های یخی، زمین مایع زندگی رو به دست آورده باشه، با اینکه به دلیل در دست نبودن دلایل کافی از اون زمان محققان نمی تونن به طور حتم در باره ی اون نظر بدن.

۲. در مرکز زمین چه خبره؟

اسرار حل نشده علمی,earth-layers

افسانه ها و روایات قومی زیادی درباره ی اون وجود دارن، نویسندگان خیلی از ژول ورن تا آخرین فیلم های هالیوود از سفرهای خیالی به مرکز زمین داستان سرایی کرده ان و بازم هنوزم جذابیت اعماق زمین محققان رو به ذوق و شوق و خوشحالی می آورد. به مدت ها محتوای غیر قابل دسترس هسته ی زمین موضوعی حل شده پنداشته می شد، دست کم در دهه ی ۱۹۴۰ محققان با بررسی ساختار شهاب سنگ ها پیشنهاد دادن در تعامل با اندازه مواد معدنی که پیش بینی می شه باید در زمین وجود داشته باشه و اندازه کمتر از حد انتظار آهن و نیکل در پوسته ی زمین، هسته ی زمین باید از آهن و نیکل تشکیل شده باشه. اما اندازه گیری های گرانشی در دهه ی ۱۹۵۰ این پیش بینی رو رد کردن، هسته از اندازه پیش بینی شده سبک تر بود. امروز هم محققان فقط حدس می زنند که در زیر پامون چه عناصری وجود دارن و هم اینکه چالشی به نام تغییرات دوره ای برعکس در میدون مغناطیسی زمین که از طریق ی جریان آهن مذاب در هسته ی خارجی تولید می شه باعث تعجب و تحیر محققان می شه.

۳. چیجوری ماه در آسمون قرار گرفته؟

اسرار حل نشده علمی,moon-born-violence

باقی مونده های برخوردی تراژیک میان زمین و سیاره ای در اندازه ی مریخ ماه رو تشکیل داده؟ هیچ اجماع جهانی در مورد این نظریه به وجود نیامده چون بعضی از حقایق درستی اون رو زیر سؤال می برند، مثلا ترکیب شیمیایی سنگ های ماه و زمین بسیار مشابهند که نشون می دهد ماه می تونه قسمت جدا شده ای از زمین باشه نه باقی مونده ای از سیاره ای دیگه، در حالی که بعضی از نظریه ها می می گن چرخش سریع زمین جوون به دور خود ممکنه فوران های آتشفشانی رو تا ارتفاعی به آسمون پرتاب کرده باشه که اون ها در برخورد با ماه فرشی از موادی با فرمول شیمیایی مثل سطح زمین روی ماه کشیده باشن.

۴. زندگی از کجا آمده؟

اسرار حل نشده علمی,early-life

زندگی روی زمین پا گرفته یا در جایی میان ستارگان بوجود اومده و پیک هایی از شهاب سنگ اون رو به اینجا آورده ان؟ پایه ای ترین اجزای تشکیل دهنده ی موجودات زنده مانند اسیدهای آمینه و ویتامین ها در دانه های یخی درون سیارک ها و در مکان هایی با شدیدترین شرایط آب و هوایی روی زمین یافت شده ان. مشخص کردن اینکه چیجوری این مواد تونسته ان اولین موجودات زنده رو شکل بدن یکی از بزرگترین رازهای زیست شناسی باقی مونده چون هنوز هیچ فسیلی از اولین ساکنین کره ی زمین یافت نشده.

۵. اکسیژن از کجا آمده؟

اسرار حل نشده علمی,cyanobacteria

ما وجودمون رو به سیانو باکتری ها مدیون هستیم، موجوداتی میکروسکوپی که به تغییر فرمولاسیون شیمیایی جو کمک کرده ان. اون ها زندگی می کردن و پسماندهایی از مولکول های اکسیژن رو از خود انتشار می دادن تا در حدود ۲.۴ میلیارد سال پیش زمین به جوی پر از اکسیژن برسه. اما بقایای سنگی نشون می دهد سطح اکسیژن طی سه میلیارد سال همیشهً در حال افزایش و کاهش بوده تا آخرسر در دوره ی کامبریَن در ۵۴۱ میلیون سال پیش سطح اکسیژن جو زمین اثبات شده. پمپاژ اکسیژن به جو نتیجه ی فعالیت باکتری ها بوده یا عوامل مؤثر دیگری هم وجود داشته؟ در واقع درک دلایل تغییر در سطح اکسیژن جو دلیلی کلیدی در رمزگشایی از تاریخ زندگی در سیاره ی ما هستش.

۶. چی باعث انفجار کامبریَن شده؟

اسرار حل نشده علمی,cambrian creatures

به نظر می رسد دوره ی کامبریَن زمان فوق العاده پیچیده ای واسه زندگی بوده. پس از طی چهار میلیارد سال از عمر زمین نقطه ی عطفی در سرنوشت این سیاره رقم می خورد. یهو حیواناتی با مغز و عروق خونی، چشم و قلب و سیستم عصبی با سرعتی بیشتر از هر دوره ی شناخته شده ی دیگری از عمر این سیاره ظاهر می شن. یه پرش در سطح اکسیژن هوا درست قبل از شروع این دوره به عنوان دلیل این انفجار در تکامل موجودات زنده در نظر گرفته می شه، اما فاکتورهای دیگری مثل مسابقه ی تسلیحاتی بین شکار و شکارچی در رشد مرموز تکامل روی زمین سهیم هستن.

۷. چه وقتی زمین ساخت صفحه ای شروع شده؟

اسرار حل نشده علمی,timeline

ما می دانیم صفحات نازکی که پوسته ی زمین رو پوشانده با ضربه زدن به همدیگه تصاویری از زیباییای کوهستان ها و دشت ها تا خشونت آتشفشون های خروشان رو به وجود آورده ان. اما با تموم پیشرفت ها هنوز زمین شناسا نمی دانند تغییرات صفحه ای زمین از چه وقتی شروع شده. بجز تعداد کمی از سنگ های معدنی بسیار کوچیک به نام زیرکن، تموم دلایلی که از ۴.۴ میلیارد سال پیش در زمین وجود داشته نابود شده. و این دلایل محدود به محققان می گوید در اون زمان اولین شبه قاره های سنگی وجود داشته ان، پس زمین شناسا بازم به دنبال اون هستن که بفهمن حرکت صفحات زمین از چه وقتی و چیجوری شروع شده.

۸. آخرسر می تونه زلزله رو پیش بینی کنیم؟

اسرار حل نشده علمی,earthquake-world-map

در بهترین حالت مدل های آماری فقط می تونن یه پیش بینی کلی از احتمال وقوع زلزله در آینده ی دور رو به ما بدن. تا الان تموم تلاش ها واسه پرده برداشتن از رمز و راز این پدیده ی طبیعی و پیش بینی زلزله با شکست مواجه شده. حتی بزرگترین این آزمایش ها پس از ۱۲ سال به شکست رسید، وقتی که زمین شناسا زمین لرزه ای رو واسه پارکفیلد کالیفرنیا در سال ۱۹۹۴ پیش بینی کردن و تمهیداتی رو واسه مقابله با اون انجام دادن اما خبری از زلزله نشد تا ۱۰ سال بعد و زمین لرزه ی سال ۲۰۰۴ کالیفرنیا. یکی از بزرگترین مشکلات بر سر راه پیش بینی زلزله اینه که هنوز نمی دانیم به چه دلایلی زلزله شروع می شه و به چه دلیل تموم می شه. اما با تموم این اوصاف محققان به پیشرفت های خوبی در پیش بینی پس لرزه و هم اینکه ایجاد زمین لرزه های مصنوعی دست یافته ان.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

خبرهای داغ روز زومیت