چند توصیه راهگشا برای طرح درخواست افزایش حقوق

فرض کنیم به فکر بالا بردن حقوق خود هستین؛ مثلاً فکر می کنین ارزش کاری که در موقعیت شغلی فعلی خود انجام می دید بیشتره یا مسئولیت هاتون افزایش پیدا کردن؛ کارتون رو به بهترین روش انجام می دید و حس می کنین زمان اون شده که با مدیر خود درباره افزایش حقوق صحبت کنین.

چیجوری می خواین به اتاق اون قدم بذارین، روبروی اون بشینین و از اون بخواین حقوقتون رو زیاد کنه؟

در ادامه جواب این سؤال رو بخونین:

۱- با آمادگی روحی وارد شید

اشتباه بیشتر افراد اینه که با احساس منفی به خصوصی وارد این صحبت می شن. بعضی وقتا فکر می کنن به خاطر این حقوقشون باید زیاد شه که کارشون بیشتر از اندازه زیاده. به خاطر همین با انرژی منفی و احساس ناخشنودی به اتاق رئیس خود قدم می ذارن و موضوع رو از زاویه ای منفی مطرح می کنن.

بعضی مواقع هم فکر می کنن به خاطر این حقوقشون باید زیاد شه که بقیه حقوقشون زیاد شده. به خاطر همین با روحیه ای آشوبگرانه درخواست خود رو با رئیسشان مطرح می کنن.

باید درک کنین صحبت ای که می خواید اونو شروع کنین، هم مالیه و هم احساسی. اگه چگونگی درخواست شما شکل صحیحی نداشته باشه و با انرژی منفی همراه شده باشه هیچ رئیسی به افزایش حقوقتون تن نمیده؛ حتی اگه روی کاغذ استحقاقش رو داشته باشین.

پس واسه ورود به این صحبت خود رو از دید روحی آماده کنین تا با انرژی مثبت، شانس موفقیتتون در گفتگو به مراتب زیاد شه.

۲- مثالای واضحی بزنین

بزرگ ترین شاخص ارزش شما به عنوان کارمند یه سازمان، همیشه کارکرد شما میشه. اگه بتونین از موقعیتایی که در اونا فرا تر از حد انتظار عمل کردین مثالای بارزی بیارین، می تونین تواناییای خود رو به بهترین شکل ممکن به سازمانتون یادآوری کنین.

اما از طرف دیگه، اگه بدون آمادگی وارد اتاق شید و بگید: «من کارای فوق العاده زیادی انجام داده ام و فکر می کنم استحقاق این رو داشته باشم که حقوقم زیاد شه» و مدیرتون بخواد نمونه بارزی از کارای فوق العاده ای که انجام دادین رو بدونه، چیزی واسه گفتن دارین.

اگه واقعاً به کارکرد خود ایمان دارین، فهرستی از نتیجه کارای برجسته خود به همراه داشته باشین. وگرنه کافیه با چند مثال، آمادگی این صحبت رو در خود بسازین.

۳- از راه همکاران مورد اعتماد، جو رو آماده کنین

سیاست در محل کار یه حقیقته. اگه در محیط کار خود چند رابطه مورد اعتماد دارین که به ارزش کار شما واقف هستن و آمادگی این رو دارن که با خوشحالی و راضی بودن از اون صحبت کنن، گفتن قصدتون با اونا واسه گفتگو دور و بر افزایش حقوق می تونه فکر خوبی باشه؛ مشروط بر اینکه رابطه رو راست و قابل اعتمادی میان شما برقرار باشه.

چیزی که بیشتر وقتا فراموش می شه اون هستش که کار و کاسبی و سازمان، مقولاتی تیمی هستن. ارزش تکی شما مهمه، اما ارزش شما در میان جمع هم به همون اندازه مهمه. لذت بردن همکارانتون از کار کردن با شما واسه سازمان یه برد بزرگه و هر رئیسی به اون توجه می کنه.

۴- درخواست خود رو بعد از یه پروژه موفق مطرح کنین

زمان بندی یعنی همه چیز. اگه به زودی می خواید درخواست افزایش حقوق داشته باشین، زمان مطرح کردن این درخواست رو با دقت زیادی انتخاب کنین. مثلاً اگه تازگیاً یافته های ضعیفی گرفتین، شاید فرصت خوبی واسه طرح درخواست افزایش حقوق نباشه. عوضش، چند هفته صبر کنین تا شرایط مناسب شه و بعد درخواست خود رو مطرح کنین.

اگه ظرف دو سه ماه گذشته اشتباه بزرگی از طرف شما سر زده، بد نیس واسه جبران اونم کاری انجام بدین. اما یادتون باشه، رئیس و سازمان شما خیلی به جبران اشتباهات از طرف شما علاقه ای ندارن، بلکه میخوان مطمئن شن از این اشتباه درس گرفتین و رشد کردین.

۵- پیشنهاد کنین مسئولیت هاتون هم زیاد شن

یکی دیگه از اشتباهاتی که بسیاری هنگام طرح درخواست افزایش حقوق مرتکب می شن اینه که فکر می کنن فشار کاری شون به همون اندازه قبل باقی می مونه.

در نظر داشته باشین که افزایش حقوق شما به معنی هزینه بیشتر واسه کار و کاسبی یا سازمان مربوطه تون میشه و این هزینه باید به شکلی جبران شه.

پس با چند پیشنهاد پای میز گفتگو برید؛ پیشنهاداتی که بتونن در عین افزایش حقوق، ارزش شما رو هم واسه سازمانتون بالا ببرن. مثلاً شاید بتونین مسئولیت یه دپارتمان زیرمجموعه رو هم رو دوش بگیرین، یا به نیروای تازه وارد آموزش بدین و کارایی شون رو بالا ببرین.

پیشنهادایی بدین که نشون دهنده ارزش آفرینی بیشتر واسه سازمانتون باشن. اگه پیشنهاداتون به اندازه کافی به درد بخور باشن، احتمال اینکه کارفرمای شما این فرصت رو در اختیارتون بذاره بیشتر میشه.

۶- در سازمان ارزش بیشتری دور خودتون بیافرینید

در آخر، مغفول واقع شده ترین و در عین حال با ارزش ترین کاری که یه کارمند می تونه واسه سازمانش بکنه اینه که در اون سازمان ارزش بیشتری دور خودش بیافریند. شما چه کارآموز باشین و چه مدیر نوآوری، همیشه می تونین به بالا بردن ارزشی که در سازمان خود پیدا می کنین ادامه بدین. این یعنی فرصت پیشرفت واسه شما انتهایی نداره.

به بیان دیگه، چیزی از خودتون به سازمان اضافه کنین. مثلاً شاید منبع درآمد تازه ای واسه سازمان پیدا کرده باشین؛ این عالیه، اونو پیاده کنین. یا مثلاً قادر به ارائه خدماتی هستین که هنوز در سازمان شما به جریان نیافتاده س؛ اونو عملی کنین. بعد از همکاران خود هم بخواین یکی یکی در این کار به شما کمک کنن تا اینکه در آخرً بخش تازه ای در سازمان خود بسازین.

در کل میشه گفت دید بسیار بدی نسبت به درخواست افزایش حقوق هست، تا حدی که خیلیا فکر می کنن صرف گذروندن زمان بیشتر در محل کار، می تونه افزایش حقوقشون رو تضمین کنه. بعضی وقتا این اتفاق میفته اما نه همیشه. اون چیزی که همیشه افزایش حقوق شما رو توجیه می کنه بالا رفتن ارزشیه که واسه شرکت خود جفت و جور میارید. هرچه ارزش بیشتری واسه شرکت خود به ارمغان بیارین، مهم تر میشین و شرکتتون هم حاضر میشه واسه نگه داشتن شما هزینه بیشتری صرف کنه. این ارزش رو بوجود بیارین.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *