چگونه در ۸ گام طرح اولیه کسب و کار بنویسیم؟

شما هیچ کار و کاسبی ای رو نمی ببینن که بدون نوشتن طرح کار و کاسبی (Business Plan)، کارش رو شروع کنه!

اما طرح کار و کاسبی به چه دلیل انقدر مهمه و چیجوری باید یه طرح کار و کاسبی بنویسیم، سوالاتی ست که پاسخش رو با همراهی ما و آقای فرلیو (مدیر شرکت Wisebusinessplans) در این مقاله می خونید.

اول از همه، تحقیق کنین!

نقشه راه س! نقشه ای که بهترین راه واسه رسیدن شما به هدفتون رو مشخص می کنه. به زبون ساده شما در اول تحقیق می کنین و براساس این تحقیق، شروع به نوشتن طرح کار و کاسبی خود می کنین.

فریولو می گوید:

تحقیقات یکی از مهم ترین اقدام ها در نوشتن طرح کسب و کاره. تحقیقات، شرکت ها و کارآفرینان رو مجبور می کنه تا فهمیده باشن که روند اقتصادی بازارشان چیجوری پیش می رود و اون ها در این بازار، چی رو می تونن تولید کنن. شما با این کار، شما هدف و مسیرتون رو متناسب می کنین.

فواید طرح کار و کاسبی (Business Plan) چیه؟

اصلا به چه دلیل حتما باید یه طرح کار و کاسبی (Business Plan) بنویسیم؟! چه فوایدی داره این بیزینس پلن؟

در این جا به ۱۰ مورد اشاره می کنیم:

 1. روش هدف دار: حرکت شما رو روش هدف دار دار می کنه.
 2. هدف: اهداف شما رو روشن و شفاف سازی می کنه.
 3. پیش بینی: پیش بینی کردن رو براتون راحت تر می کنه.
 4. اولویت: در اولویت بندی کارا، کمک زیادی به شما می کنه.
 5. وابستگی کارا به هم: می تونید وابستگی میان کارای جور واجور (مثل بازاریابی، روابط عمومی و…) در راه هدف تون رو بهتر درک کنین.
 6. زمان بندی: ضرب الاجل ها (Deadline) و زمان بندی هاتون رو تو یه جا مدیریت می کنین.
 7. نمایندگی: کارتون واسه دادن نمایندگی راحت تر هستش.
 8. مدیریت کارکنان: بازدهی کارکنان تون رو بهتر می تونید اندازه گیری کنین.
 9. مدیریت جریان نقدی: بهتر می تونید جریان نقدی شرکت رو مدیریت کنین.
 10. انعطاف پذیری: خیلی راحت می تونید خودتون رو با شرایط جور واجور وفق بدید، چون به کار و کاسبی تون انعطاف پذیری می بخشه.
فواید طرح کار و کاسبی (Business Plan)
فواید طرح کار و کاسبی (Business Plan)

این ۸ قدم رو وردارین!

هر طرح کار و کاسبی باید یه سری چهارچوب پایه داشته باشه که بتونه به شما نشون بده که کار و کاسبی تون چیجوری کار می کنه و چیجوری راهش رو خواهد پیمود. در این ۸ قدم، طرح کار و کاسبی تون رو بنویسین:

 

 1. خلاصه مدیریت اجرایی: به عنوان اولین و پایه ای ترین بخش، این خلاصه به خواننده امکان فهم کلی از پروسه کار و کاسبی شما و بخش فعالیت تون می دهد. هم اینکه اهداف دراز مدت و روش رسیدن به اون ها رو مشخص می کنه.
 2. توضیحات شرکت: شرکت تون رو توضیح بدید. اهداف شرکت رو به طور کامل بگید. نقاط قوت شرکت ، نسبت به دیگر شرکت ها چه هستش؟اون ها رو بنویسین! در این بخش شما باید دلایل موفقیت خود رو بنویسین.
 3. تحلیل بازار: یافته های تحقیقات بازارتان رو بیارین و به خواننده بگید که کدوم قشر به عنوان مخاطب هدف شما درنظر گرفته شده و به چه دلیل این انتخاب انجام شده!
 4. مدیریت و سازماندهی سازمانی: این بخش به خوانندگان درمورد ساختار سازمانی (یا چارت سازمانی) کار و کاسبی تون و چگونگی پخش مسئولیتا در شرکت تون، توضیح می دهد.
 5. خط تولید یا منابع لازم جهت تامین خدمات یا اجناس: چه خدمات و تولیداتی رو ارائه می بدید؟ واسه اجناس و خدماتمون، نیاز به چه منابعی داریم؟ واسه اجناس و خدماتمون چه یا چیجوری پیمانکارانی رو  در نظر داریم؟
 6. بازاریابی و فروش: روش هدف دار فروش تون چیه؟ برنامه شما واسه و آفلاین تون چیه؟ چه برنامه ای واسه پیشرفت فروش شرکت دارین؟
 7. پیشبینی مالی: این بخش، دیدگاهی درمورد کار و کاسبی شما رو طی سه تا پنج سال آینده ارائه می کنه. سرمایه گذاران شما شاید درمورد آینده مالی و اهداف شرکت بخوان اطلاعاتی داشته باشن؛ در این بخش اونا رو باخبر کنین (دقت کنین که باید «سود خالص» رو پیش بینی کنین نه درآمد کلی!)
 8. درخواست تامین وجه: اگه نیازمند درخواست وام یا سرمایه می باشین، باید اون رو به صورت درخواست و بخش مستقلی از طرح کار و کاسبی تون بنویسین. این بخش به شما میگه که در روند کار و کاسبی تون، وام رو چه وقت و در چقدر ای نیاز دارید.

درنظر بگیرین که اِلِمون های بیان شده درواقع پایه ای و ساده هستن و شما باید با در نظر گرفتن کار و کاسبی خودتون نقشه راهتون رو شخصی سازی تر کنین.

این اشتباه رو نکنین!

اگه واسه نوشتن طرح تون به مشکل خوردید، شاید حضور فردی توانا واسه نوشتن این برنامه براتون خیلی باحال به نظر برسه؛ اما فریولو می گوید که این کمک گرفتن، اونم در اول کار، می تونه شما رو از بسیاری منافع و موقعیت ها محروم کنه! فرلیو می گوید:

بنظرمن بهترین روش یادگیری اینه که خودتون واسه نوشتن دست به کار شید. این جوری با ملزومات کار، آشنا میشین و خودتون نقاط قوت و ضعف تون رو پیدا می کنین.

پس از اون اگه کمک نیاز داشتین، اشکال نداره، می توان از یه فرد خبره کمک بگیرین!

درآخر یادتون باشه که نقشه و طرح کار و کاسبی تون باید بوسیله همکاران و اعضای شرکت تون مورد مطالعه و بررسی قرار بگیره.

همیشه طرح کار و کاسبی تون رو به روز کنین. تحقیقات تازه تر رو در اون اعمال کنین. بازار رو همیشه مورد مطالعه بذارین و اهداف کوتاه مدت رو پس از رسیدن، خیلی سریع به روزرسانی کنین!

 • Follow

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *